Tabaku: Presioni i Opozitës e BE ndihmoi Shqipërinë të largohej nga Lista Gri! Amnistia Fiskale Zhduket

Tabaku: Presioni i Opozitës e BE ndihmoi Shqipërinë të largohej nga Lista Gri! Amnistia Fiskale Zhduket

Deputetja e PD-së, Jorida Tabaku i kërkon qeverisë të tërhiqet nga amnistia fiskale. Përmes një video mesazhi Tabaku thotë se është meritë e presionit të opozitës që Shqipëria dol inga lista gru ndërsa vuri theksin tek aministia fiskale që duhet të zhduket.

“Për muaj e muaj kemi kundërshtuar ligjin korruptiv dhe abuziv të amnestisë fiskale. Sepse Shqipëria duhej patjetër te përfitonte nga vendimet e Task Force. Qeveria shqiptare u fshesh mbas këshillimit publik, mbas 2/3 e Shqiptarëve, për t’i vendosur Shqipërisë nje damkë, ashtu siç ja vendosi për pastrrimin e parave. Ligji si ai i pashaportave të arta, i amnestisë fiskale, i legalizimit të cannabis, janë qartësishtë vija të kuqe për proçesin e integrimit , por janë vija të kuqe edhe për xhepat e Shqiptarëve. Se ne sot jemi në një betej midis ekonomis formale dhe asaj informale, ndërmjet luftës korrupsionit dhe bekimit të korrupsionit, dhe ligjet si amnestia fiskale veç se e bekojnë atë. Denoncimi i vazhdueshem nga ana e Partisë Demokratike, mbështetja ndërkombetare për ta denoncuar ketë si afer, u shtrruan një presion që detyroj qeverinë Shqiptare që të tërhiqet nga ky ligj. Unë mendoj që ne mund ta realizojm këtë edhe me iniciative të tjera të ardhshme, jo vetëm për ekonomine, jo vetëm për shqiptarët por edhe për proçesin e integrimit.”

Shqipëria nuk paraqet më rrezikshmëri të lartë për pastrimin e parave, për këtë arsye Task Forca Financiare, institucion global, e ka nxjerrë nga lista gri. Ministri i Financave deklaroi dje se ky vendim, vjen pas realizimit të rekomandimeve të lëna, dhe progresit të bërë nga Shqipëria kundër pastrimit të parave.


Lajmi kryesor:

Shqipëria del nga 'lista gri'! Report TV siguron deklaratën e FATF: Plotësuat rekomandimet kundër parasë kriminale, kujdes me amnistinë


S.G/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Sot 25 vite nga Çlirimi i Kosovës/ Deputeti kosovar: Tronditëse që ish krerët e UÇK-së mbahen në burg! Nga Kurti sot jemi nën sanksione

Sot 25 vite nga Çlirimi i Kosovës/ Deputeti kosovar: Tronditëse që ish krerët e UÇK-së mbahen në burg! Nga Kurti sot jemi nën sanksione