Takimi me Begajn për datën e 'vendoreve 2023', Alibeaj: Presidenti më thirri si ushtrues i detyrës së kryetarit të PD-së

Kreu i Grupit Parlamentar të PD-së, në takimin me presidentin Begaj për zgjedhjet u shpreh se zgjedhjet vendore 2023 të bëhen një orë e më parë. Për të nuk kishte rëndësi data për aq kohë sa procesi i zgjedhjeve bëhej sa më shpejt.

“Ajo se çfarë i thashë presidentit të republikës është që sa i përket se datës se kur zgjedhjet do të mbahen, i sugjerova që do duhet të jetë një datë sa më herët brenda kësaj periudhe. Për një arsye të thjeshtë, se duhet që një orë e më parë do duhet tu japin të drejtën shqiptarëve të votojnë për zgjedhjet. Pa cilësuar një datë fikse qëndrimi ynë është një orë e më parë. Data e zgjedhjeve është një datë ku shprehet vullneti i shqiptarëve. I kërkova dhe diçka tjetër që në momentin kur presidenti do flasë ky mendim mos të bëhet pengesë për reformën territoriale, i kërkova që mund të shprehej në një moment pas datës 1 tetor”, tha Alibeaj

Pyetjes së gazetares së Report Tv Danjela Malokut se në çfarë pozicioni u thirr nga Presidenti, Alibeaj u shpreh se u thirr si ushtrues i detyrës së kryetarit të PD-së 

'Jam thirrur si ushtrues i detyrës i kryetari të PD-së.'- tha Alibeaj 


Lajmi kryesor:

Vendoret 2023 përçajnë sërish PD-në, Alibeaj s'ie dakord për 14 majin: Zgjedhjet një orë e më parë! Presidenti më thirri në takim si kryetari në detyrë i PD


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me propozimin e Berishës që votimi të bëhet i detyrueshëm?×

Lajmi i fundit

Mos u tregoni të nxituar, vendimet drastike nuk u çojnë gjëkundi, çfarë thonë yjet për ju sot

Mos u tregoni të nxituar, vendimet drastike nuk u çojnë gjëkundi, çfarë thonë yjet për ju sot