TË GJITHA hapat që duhet të ndiqni nëse pallati juaj shpallet i pabanueshëm! Udhëzimi për STREHIM

Kush vendos për shpalljen e një pallati të pabanueshëm?

Ekipet e Emergjencave Civile dhe Instituti i Ndërtimit nga një verifikim paraprak nisur edhe nga dëmet e raportuara nga qytetarët, vendosin të shpallin përkohësisht të pabanueshme godinën deri në verifikimin përfundimtar.

Kush i evakuuon banorët?

Janë forcat e Policisë Bashkiake, të zjarrfikësve dhe të Inspektoriatit të Ndërmit që vendosin perimetrin e sigurisë dhe nxjerrin banorët nga pallati duke i deklaruar se nga verifikimet paraprake ndërtesa është shpallur e pabanueshme. 

Çfarë duhet të bëjnë qytetarët pasi pallatit i vendoset shiri i kuq?

Të gjithë duhet të drejtohen pranë Njësisë Administrative të zonës ku ata janë banorë

Kur merret vendimi përfundimtar për gjendjen e pallatit?

Vendimi përfundimtar merret kur ekspertët e Institutit të Ndërtimit të bëjnë verifikimet nga afër të godinës, dhe nëse do të shihet e nevojshme do të kërkohet edhe një verifikim tjetër, që është faza e dytë përmes pajisjeve specifike të evidentimit të dëmeve.

Cfarë ndodh më tej?

Në njësinë administrative përkatëse merret një vërtetim me vulë nga administratori që ndërtesa është e pabanueshme dhe që banorët kanë nevojë për strehim

Ku duhet të paraqiteni me këtë vërtetim?

Me vërtetimin e marrë në njësinë administrative qytetarët duhet të paraqiten tek sporteli i Bashkisë

Ku do të strehohen banorët?

Është bashkia ajo që përmes shërbimeve sociale i strehon banorët në mënyrë të organizuar drejt hoteleve

Cilin numër duhet të telefononi nëse jeni prekur nga tërmeti dhe ende nuk keni strehim?

Nëse keni mbetur të dëmtuar nga tërmeti i së martës dhe keni nevojë për ndihma ushqimore apo veshmbathje, qeveria ka vënë në dispozicion një numër të posaçëm 00355 69 41 10 198.

Ky numër menaxhohet nga Qendra Kombëtare Operacione.


Lajmi kryesor:

MOBILIZIMI/ Basha: Mirënjohës nga gatishmëria për të strehuar banorët e prekur nga tërmeti! 59 psikologë vijnë nga Kosova


G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket i drejtë vendimi i BE për të mos hapur kufijtë me Shqiperinë pas 1 korrikut?×

Lajmi i fundit

John

(VIDEO) Agjentët shtrijnë në tokë 5 trafikantët në rrugën e Plazhit! Goditet grupi në Durrës, sekuestrohen kanabis e kokainë