'Të ndalim futjen e Durrësit në ‘dimër ekonomik', Basha rikujton 5 propozimet për zonat e prekura nga tërmeti

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha me anë të një reagimi në rrjetet sociale ka rikujtuar  edhe njëherë 5 propozimet e Partisë Demokratike për  mazhorancën në mënyrë që të kihen parasyshë për zonat e prekura nga tërmeti. Basha ndër të tjera shkruan se tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme të mëdha ekonomike në Durrës, ndërsa i bëri thirrje qeverisë që të ndal ‘dimrin ekonomik’ në këtë qark.

"Tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme të mëdha në ekonominë e Durrësit dhe zonave të tjera. Mijëra vende pune, biznesi i vogël dhe ekonomia prodhuese janë nën presion. Njësitë e hoteleri-turizmit përballen me rënie konsumi dhe i tremben reduktimit apo anulimit të prenotimeve. Për të ndalur futjen e Durrësit në një “dimër ekonomik” me pasoja të rënda sociale që do të vinin nga reduktimi i numrit të të punësuarve, ulja e pagave të punonjësve dhe mbyllja e bizneseve, për të mundësuar një rigjenerim të ekonomisë prodhuese, shërbimeve dhe biznesit të vogël në zonat e dëmtuara, propozojmë këtë paketë të thjeshtë dhe realiste." shkruan Basha.


Lajmi kryesor:

MOBILIZIMI/ Spiropali: PD të vijë në tryezën e rindërtimit! Basha takim me banorët në Manëz: Po diskriminohen...


  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se pandemia COVID-19 ka ndikuar në rritjen e çmimeve nëpër zonat turistike në vend?×

Lajmi i fundit

John

Zbardhen vrasjet në Elbasan, arrestohen dy të tjerë për ekzekutimin e  Emiljano Ramazanit dhe Regis Runaj! U vranë të dy në një ditë