Teleskopi James Webb i NASA-s zbulon galaktikën me yjet më të hershëm të parë ndonjëherë

Teleskopi James Webb i NASA-s zbulon galaktikën me yjet më të hershëm të parë ndonjëherë

Yjet më të hershëm të parë ndonjëherë janë pikasur nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s. Studiuesit nga Instituti Dunlap për Astronomi dhe Astrofizikë të universitetit në Universitetin e Torontos vunë re grupin e largët të yjeve pas analizimit të të dhënave nga imazhi i parë në terren i thellë i teleskopit hapësinor.

I quajtur 'Galaktika Xixëllonja', falë serisë së pikave të vogla të verdha që e rrethojnë, objekti kozmik ndodhet rreth nëntë miliardë vite dritë larg nga Toka.

Të dhënat e analizuara u kapën nga kamera me infra të kuqe afër (NIRCam) të JWST, e cila është në gjendje të zbulojë objekte tepër të zbehta duke përdorur gjatësi vale të dritës që janë të padukshme për syrin e njeriut.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Çift tjetër brenda Big Brother? Puthje dhe përqafime mes dy banorëve (VIDEO)

Çift tjetër brenda Big Brother? Puthje dhe përqafime mes dy banorëve (VIDEO)