‘Tempulli 1'/ Gjykata lë në burg tre të arrestuarit, 11 shpërndarës droge në shkolla sërish të lirë

‘Tempulli 1'/ Gjykata lë në burg tre të arrestuarit, 11 shpërndarës droge në shkolla sërish të lirë

Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin për 14 të arrestuarit e operacionit “Tempulli 1” për shpërndarjen e drogave nëpër shkolla. Janë liruar liruar me kusht 11 nga 14 të ndaluarit për shitje droge, ndërsa me nga 5 vite burg janë dënuar Dorjano Çela, Eduart Hysa e Polikron Shabani.

Gjykata, VENDOSI:

1. I pandehuri Eduart Hysa deklarohet fajtor për kryerjen e veprës penale, të "Prodhim dhe shirja e narkotik-ve" me 7 vite e 6 muaj burgim. I zbritet 1/3 e dënimit, dhe përfundimisht Hysa dënohet me 5 vite burgim.

2. Deklarimin fajtor të të pandehurit Polikron Shabani për kryerjen e veprës penale, të "Prodhim dhe shitja e narkotikëve me 7 vite e 6 muaj burgim. Nga zbritja e 1/3 së dënimit, Shabani dënohet përfundimisht me 5 vite burgim.

3. Dorjano Cela dënohet fajtor për kryerjen e veprës penale, të “prodhim dhe shitja e narkotikëve me 7 vite e 6 muaj burgim. Përfundimisht Çela dënohet me 5 vite burgim pasi i zbritet 1/3 e dënimit.

4. Deklarimin fajtor të Fabian Qoku përkryerjen e veprës penale, të "prodhim dhe shitja e narkotikëve” me 7 (shtatë) Vite burgim. I zbritet 1/3 e dënimit, duke e dënuar përfundimisht me 4 (katër) Vite e 8 (tetë) muaj burgim. Në aplikim të nenit 59 të Kodit Penal urdhërohet pezullimi i ekzekutimit të dënimit me burgim për të pandehurin duke e vëne ne provë për një periudhë kohe prej 3 vitesh me kusht që gjatë kësaj kohe te mos kryejë vepër tjetër penale dhe të mbajë kontakte me shërbimin e provës.

5. Deklarimin fajtor te të pandehurit Muharrem Tarushi për kryerjen e veprës penale, të "Prodhim dhe shitja e narkotikëve” me 7 vite burgim. I zbritet 1/3 e dënimit, duke e dënuar përfundimisht të pandehurin me 4 vite e 8 muaj burgim. Në aplikim të nenit 59 të Kodit Penal urdhërohet pezullimi i ekzekutimit të dënimit me burgim duke e vënë në provë për një periudhë kohe prej 3 vitesh me kusht që gjatë kësaj kohe te mos kryejë vepër tjetër penale dhe te mbajë kontakte me shërbimin e provës. Ndërkaq shuhet masa e sigurisë ''Arrest në burg",  caktuar ndaj tij.

6. Deklarimin fajtor të Erion Xhaxho për kryerjen e veprës penale të "Prodhim dhe shitja e narkotikëve” me 7 vite burgim. I zbritet 1/3 e dënimit, duke e dënuar përfundimisht të pandehurin Erion Xhaxho me 4 vite e 8 muaj burgim.  Në aplikim të nenit 59 të Kodit Penal urdhërohet pezullimi i ekzekutimit te dënimit me burgim për të pandehurin duke e vënë në provë për një periudhë kohe prej 3 vitesh me kusht që gjatë kësaj kohe të mos kryejë vepër tjetër penale dhe te mbajë kontakte me shërbimin e provës. Ndaj tij shuhet masa "Arrest në burg”.

7. Jurgen Hasmataj dënohet për kryerjen e veprës penale, të  "Prodhim dhe shitja e narkotikëve ", me 5 vite burgim. Deklarimin fajtor të të pandehurit Jurgen Hasmataj për kryerjen e veprës penale, të "Mbajtje pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe municioni ", me I (një) Vit burgim.  Në bashkim të dënimeve, Hasmataj dënohet me 6 vite burgim. I zbritet 1/3 e dënimit, duke e dënuar përfundimisht me 4 vite burgim. Në aplikim te nenit 59 të Kodit Penal urdhërohet pezullimi i ekzekutimit te dënimit me burgim. Shuhet masa e sigurisë ndaj tij.

8.  Fajtor për "Prodhim dhe shitja e narkotikëve”, shpallet Rigers Shehu me 5 vite burgim. Nga ulja e dënimit Shehu dënohet me 3 vite e 4 (kater) muaj burgim. Në aplikim të nenit 59 të Kodit Penal urdhërohet pezullimi i ekzekutimit të dënimit me burgim për të pandehurin Rigers Shehu duke e vënë në provë për një periudhë kohe prej 3 vitesh me kusht që gjatë kësaj kohe të mos kryejë vepër tjetër penale dhe te mbajë kontakte me shërbimin e provës.

9.  Deklarimin fajtor të të pandehurit Altin Llani për "Prodhim dhe shitja e narkotikëve”, parashikuar nga neni 283/2 i Kodit Penal dhe në bazë të kësaj dispozite dënimin e tij me 7 e 6 muaj burgim. I zbritet 1/3 e dënimit, duke e dënuar përfundimisht te pandehurin me 5  vite burgim.  Urdhërohet pezullimi i ekzekutimit të dënimit me burgim për të pandehurin Altin Llani duke e vënë në provë për një periudhë kohe prej 3 (tre) vitesh me kusht që gjatë kësaj kohe të mos kryejë vepër tjetër penale dhe të mbajë kontakte me shërbimin e provës.

10.  Deklarimin fajtore të të pandehurës Arlinda Rama për kryerjen e veprës penale të "Prodhim dhe Shitja e narkotikëve parashikuar nga neni 283/2 i Kodit Penal dhe në bazë të kësaj dispozite dënimin e saj me 7 vite burgim.  I zbritet 1/3 e dënimit, duke e dënuar përfundimisht të pandehurën Arlinda Rama me 4 vite e 8 muaj burgim.

11.  Deklarimin fajtor të të pandehurit Armando Xheladini për "Prodhim dhe shitja e narkotikëve" parashikuar nga neni 283/2 i Kodit Penal dhe në bazë të kësaj dispozite dënimin e tij me 7 vite burgim. I zbritet 1/3 e dënimit, duke e dënuar përfundimisht të pandehurin Armando Xheladini me 4 vite e 8 muaj burgim. Urdhërohet pezullimi i ekzekutimit të dënimit me burgim për të pandehurin Armando Xheladini duke e vënë në provë per një periudhë kohe prej 3 (tre) vitesh me kusht që gjatë kësaj kohe të mos kryejë vepër tjetër penale dhe të mbajë kontakte me shërbimin e provës.

12.  Deklarimin fajtor të të pandehurit Redi Lolaj për kryerjen e veprës penale, të "Prodhim dhe Shitja e narkotikëve", me 5 vite burgim. I zbritet 1/3 e dënimit, duke e dënuar përfundimisht të pandehurin Redi Lolaj me 3 (tre) vite e 4 (katër) muaj burgim. Urdhërohet pezullimi i ekzekutimit të dënimit me burgim për të pandehurin Redi Lolaj duke e vënë ne provë për një periudhë kohe prej 3 (tre) vitesh me kusht që giatë kësaj kohe të mos kryejë vepër tjetër penale dhe të mbajë kontakte me shërbimin e provës.

13.  Deklarimin fajtor të të pandehurit Denis Idrizi për kryerjen e veprës penale, të "Prodhim dhe shitja e narkotikve", me 5 Vite burgim. I zbritet 1/3 e dënimit, duke e dënuar përfundimisht të pandehurin me 3  Vite e 4 muaj burgim. Në aplikim të nenit 59 të Kodit Penal urdhërohet pezullimi i ekzekutimit të dënimit me burgim për të pandehurin Denis Idrizi duke e vënë në provë për një periudhë kohe prej 3 (tre) vitesh me kusht që gjatë kësaj kohe të mos kryejë vepër tjetër penale dhe të mbajë kontakte me shërbimin e provës.

14.  Deklarimin fajtor të të pandehurit Marjo Gallushi per kryerjen e veprës penale, të "Prodhim dhe shitja e narkotikëve parashikuar nga neni 283/2 i Kodit Penal dhe në bazë të kësaj dispozite dënimin e tij me 7 (shtatë) Vite burgim. Shuarjen e masës së sigurimit "Arrest në burg", caktuar ndaj të pandehurit Marjo Gallushi.

Prej shtatorit 2023 e deri tani 1100 persona janë arrestuar ose janë në hetim në kuadër të operacionit “Tempulli”, i zhvilluar në të gjithë vendin në kuadër të Paketës së Sigurisë në Shkolla.

(Shiko vendimin për 14 të arrestuarit)

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

‘Mashtrues je…’, fansat i përmendin Bes Kallakun gjatë koncertit, Xhensila Myrtezaj thumbon aktorin: Xhelozon ëëë? (VIDEO)

‘Mashtrues je…’, fansat i përmendin Bes Kallakun gjatë koncertit, Xhensila Myrtezaj thumbon aktorin: Xhelozon ëëë? (VIDEO)