Tërmeti/ Arkitekti italian, Stefano Boeri: Jemi pjesë e rindërtimit, vëmë në dispozicion njohuritë tona

Arkitekti italian teksa sot u përurua vepra e tij "La Radura" e vendosur pas godinës së kryeministrisë, ka thënë se ai së bashku me një grup tjetër arkitektësh janë pjesë e fazës së rindërtimit të Shqipërisë pas tërmetit. Arkitekti italian, Stefano Boeri ka thënë se ekspertët italianë do të vënë në dispozicion të gjitha njohuritë e tyre me tërmetet që kanë hasur në Itali dhe në vende të tjera.

"Tërmeti në Amatrice. Me situatat e emergjencës. Sot kemi instrumente për të aktivizuar një rindërtim solid dhe në kohë të shpejtë. Materiale si druri për shembull. Duhet të përdorim edhe materiale tradicionale. Sfida e re e tërmetit nuk është cunami por tërmeti lind nga toka dhe kjo ndjenjë tradhtie është një nga gjërat më të vështira për të kaluar. Kjo ndjesi e Ramës që ka takuar familje të prekura është gjë shumë e vështirë. Është ajo ndjesia nuk vij më stop. Ose ajo shpresa e dytë për të rindërtuar atë. Mendoj vërtetë se forca duhet kuptuar. Duhet rindërtuar jo hapësira identike. Pjesa baroke e Sicilis. nëse s'do të ishte tërmeti nuk do të kishte kurrë Baroko i Sicilisi. Ka patur një sforco rindërtimi. Besoj se jemi këtu si në Itali. Do të hedhim hapa përpara jam i lumtur që jam pjesë e kësaj sforcoj. Kemi një studio në Tiranë, jemi pjesë e  këtij projekti do të vëmë në dispozicion njohuritë tona. Kjo hapësirë është e njëjtë. Është një rast i jashtëzakonshëm. Rastësia nuk ekziston. "  tha arkitekti Stefano Boerit.


Lajmi kryesor:

Përurimi i 'La Radura', arkitekti Boeri i gatshëm për ndihmë në fazën e rindërtimit pas tërmetit, Rama: Do bëjmë lagje model


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

22-vjeçari humbi jetën nga moti i keq, Zhupa: Ishte i pari në fushatën e PD, iku deri sa numëroi votën e fundit! Do të mbaj mend gjithmonë të qeshur