Topalli: Pas 25 prillit, negocioj me PD me kryeministër jo Bashën, por një 'Mario Draghi' shqiptar! Nëse fiton PS, do bëj opozitë të fortë

 

Pritshmëritë e Jozefina Topallit nga këto zgjedhje janë që Lëvizja për Ndryshim do të jetë një faktorë i rëndësishëm politik  në formimin e qeverisë. Megjithatë, për këtë ka një kusht, kryeminisër nuk duhet të jetë as Edi Rama, as Ilir Meta dhe as Rama. Ajo shprehet se është e gatshme që të negociojë me PD-në pas zgjedhjebe, por jo me Bashën kryeministër.

"Do sjellë shumë surpriza, për disa që mendojnë dhe skepticizëm, nuk e shoh vetëm të Shkodra dhe Tiranë. Unë besoj se nuk do më gaboj nuhatja politike, e di që vendimi që kemi marrë është një vendim i vështirë. Por kur ke vullnetin dhe përkushtimin dhe ia del. Në Dibër janë disa kandidatura, po flas për numrin e parë të listës, ajo është një politikane e lindur përballë Xhelal Mziut, dibranët janë të mençur. Besoj se do të marrim aq mandate se të bëhemi faktor. Mendoj që asnjëra prej palëve nuk mund të qeverisë e vetme, ne mund të jemi një faktor dhe pastaj i mbetet negociatat dhe më pas negociatat do të ishin me të djathtën, se ne jemi një lëvizje e djathtë dhe unë jam e djathtë. Nuk përfytyrojë që të bëhet negociata për emra, ne negociojmë për të pasur një kryeministër të pakorruptuar për të krijuar një model të ri zgjedhjes. Nuk ka pse të jetë o Lulzim Basha, o Edi Rama apo Kryemadhi apo Meta, por nuk është kjo politika. Me Ramën kryeministër jo. Nuk negocioj. As Rama, as Basha, as Ilir Meta. Ne mund të gjejmë Mario Draghi tonë shqiptar, i pakorruptueshëm. Prioritet kam një negociatë me PD-së për një Draghi shqiptar. Nëse fiton PS, do jem në opozitë të fortë kundër Edi Ramën dhe atyre që e mbajnë në pushtet", tha Topalli.


Lajmi kryesor:

Topalli në Report TV: Pas 25 prillit, negocioj për qeverinë e re me PD-në me kryeministër jo Bashën, por një 'Mario Draghi' shqiptar! Nëse fiton PS, do bëj opozitë të fortë


B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rënia e rasteve me Covid-19 dhe efekti i vaksinimit, a duhet të hiqet ora policore?×

Lajmi i fundit

John

Koronavirusi, Manastirliu: Synojmë kryerjen e 1 milion vaksinimeve brenda qershorit! Në fund të majit rivlerësojmë lehtësimin e masave