Tragjedi në Suedi, 20-vjeçari shqiptar masakrohet 25 herë me thikë! I riu sapo kishte nisur punë në ndërtim

Tragjedi në Suedi, 20-vjeçari shqiptar masakrohet 25 herë me thikë! I riu sapo kishte nisur punë në ndërtim

Viktima, Lauren Spaho

SUEDI- Një 20-vjeçar shqiptar është vrarë brutalisht në Suedi nga disa persona me kombësi arabe. Bëhet fjalë për Lauren Spahon nga Korça i cili së fundmi kishte emigruar drejt Suedisë dhe punonte në ndërtim. Spaho kishte shkuar para rreth 7 muajsh në Suedi dhe gjeti vdekjen më 8 maj në qytetin Karlstad të Suedisë, por ngjarja u fsheh dhe nuk ishte bërë publike.

20-vjeçari nga Korça, Lauren Spaho ka qenë në një disko bashkë me disa bashkëmoshatarë të tij me kombësi arabe.

Në disko ka nisur një sherr midis bashkëmoshatarëve të 20-vjeçarit dhe Laureni ka ndërhyrë për t’i ndarë bashkëmoshatarët e tij, por më pas pasi kanë dalë nga disko, grupi i të rinjve me kombësi arabe kanë sulmuar brutalisht të riun shqiptar duke e goditur mbi 25 herë me thikë. 

Viktima 20 vjeç gjendej aty prej rreth 6-7 muajsh, ku së pari kishte qënë me të atin ne Suedi. Ky i fundit u kthye në shqipëri dhe për shkak se kishte shkelur afatin e shengenit me tre ditë, iu vendos ndalim, i cili u bë shkak që të mos shkoj për të tërhequr trupin e pajetë të te birit.

20 vjeçari Spaho punonte në ndërtim dhe ishte në fillimin e procedurave për të rregulluar qëndrimin brenda suedisë.

20-vjeçari është dërguar në spital ku ka qëndruar 24 orë në gjendje kome dhe më pas fatkeqësisht ka ndërruar jetë. Për ngjarjen, policia suedeze fillimisht ka shoqëruar 9 persona me kombësi arabe dhe më pas është dhënë masa arrest me burg për 5 prej tyre. Edhe dy të tjerë janë liruar më pas dhe tashmë në burg për krimin ndodhen 3 persona.

Autoritetet suedeze kanë lajmëruar autoritetet shqiptare dhe më pas policia shqiptare ka lajmëruar familjen e 20-vjeçarit për ngjarjen e rëndë.

Madje babai i Laurenit ka tentuar vetë të shkojë në Suedi që të marrë trupin e djalit, por nuk është lejuar. Po ashtu familjarët pretendojnë se ambasada shqiptare në Suedi nuk i ka ndihmuar.

Ndërsa autoritetet suedeze kërkojnë që të përfundojnë të gjitha procedurat hetimore dhe nuk po lejojnë marrjen e trupit të 20-vjeçarit nga familja.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • N.Haziri: 20/05/2023 00:57

  Përshëndetje Po ju që po japëni komente e dini si ka ndodhë rasti në detale,apo mos po e shprehëni mllefin e juaj që e keni thellë në breginë tuaj

  Përgjigju
 • Andrea: 18/05/2023 17:39

  Po ambasadori ne Suedi ca ben? Nuk e tund dot menderen te bej punen. Keshtu eshte kur ven ambasador ca pleq matufer nga 75 vjec.

  Përgjigju
  • Skender: 21/05/2023 13:37

   Eshte i paftyre - jeton ne amerike dhe nuk ka banese ne Suedi. Nuk pergjigjet kur i shkruan, as email e asgje. Turp. Me e rendesishmja, banon ne Amerike dhe jo ne Stockholm! Ambasade e shqiperise ne suedi eshte nga ato me pak aktivet, pothuajse zero.

  • Latif: 18/05/2023 23:25

   Ambasadat Shqiptare nuk intervenojn per probleme te Shqiptareve, e kam perjetuar vet, kam ndodh prezent kur punonjesi i Ambasades ia mbylli dy here telefonin nje Shqiptari qe kerkonte ndihme. (Flas per Gjermani)

 • Emigranti: 18/05/2023 16:45

  Ngushllime familjes,kjo esht kur shkon ne europ dhe rrin me beduinet e arabisht,rraca me e felliqur e njerzimit muslimanet qe martohen brenda familjes,vetëm Izraeli ja u din ilaqin ketyre fundrrinave qe prishen boten

  Përgjigju
  • Artan: 22/05/2023 09:39

   Hahaha. Bash qashtu osht. De kishim pa dit kaher me permbajt Israelin.

  • Klaudio: 19/05/2023 18:17

   Izraeli martohet per vete nmes familjes. Keta jan me te keqinj se arabet...

 • Alb: 18/05/2023 15:57

  Kur ste man shpija jote kushte shkon punete.

  Përgjigju
  • Lemi: 18/05/2023 16:59

   Vellezerit myslymon turq dhe arabet qe predikojne hoxhallaret ja kto jane

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Francë/ ‘Hipëm në kamion për të shkuar në Angli’, BBC ndihmon në shpëtimin e 6 emigrantëve të fshehur në kamionin frigoriferik

Francë/ ‘Hipëm në kamion për të shkuar në Angli’, BBC ndihmon në shpëtimin e 6 emigrantëve të fshehur në kamionin frigoriferik