HISTORITË/ Tragjedia e oficerit të policisë! I shuhet familja e vëllait dhe xhaxhait në Thumanë (7 të vdekur, vetëm 2 të mbijetuar)

Momenti kur Lindita Cara u shpetua ne mbremje dhe u transportua me urgjence drejt Tiranes

Një tragjedi me shuarjen e 7 pjesëtarëve të një familje.

Oficeri i policisë në Tiranë në Thumanë të Fushë-Krujës u gjend për të kërkuar familjet e vëllait të tij, Albert Carës dhe xhaxhait.

Fatkeqësisht bilanci ishte mjaft i trishtë. Lëkundjeve të tmerrshme sizmike 6.4 ballë i shpëtuan vetëm vëllai i tij, Albert dhe vajza e xhaxhait, Lindita Cara. Nusja e vëllait me tre fëmijët e të fejuarën e djalit, nusja e xhaxhait dhe mbesa e saj u ndanë nga jeta në mënyrën më tragjike, nën rrënojat e një prej tre pallateve që u shembën totalisht në Thumanë. 

Kështu, humbën jetën

Tre vëllezërit Cara

Hasan Albert Cara
Almir Albert Cara
Erisa Albert Cara 25-vjeçe
Stela Cara (E fejuara e Almirit)

Nëna e tyre Fatmira Qazim Cara (bashkëshortja e Albert Carës, vëllait të oficerit të policisë)

Anthi Cara - nusja e xhaxhait
Sadajana Hysa Cara - Mbesa e (Anthi Carës, vajza e Lindita Carës)

Lindita Cara, vajza e xhaxhait të oficerit të policisë u shpëtua mrekullisht, teksa u nxorr e gjallë kur mund të kishte mbi 15 orë nën rrënoja. Ajo tashmë po merr trajtim në Spitalin e Traumës në Tiranë.

Familja e Albert Carës jetonte në katin e 5 të pallatit të shembur në Thumanë. Ndërsa nusja e xhaxhait të tij, me vajzën dhe mbesën jetonin në katin e parë. Gjallë u nxorrën nga rrënojat vetëm Lindita Cara dhe Albert Cara, vëllai i oficerit të policisë. Xhaxhai i Albert Carës ishte ndarë më herët nga jeta për shkaqe natyrale.

Nga Tirana dhe Greqia erdhën në Thumanë për të kërkuar nënën, motrën e tyre dhe mbesën, dhe dy vëllezërit e Lindita Carës. Teksa ajo ishte ende nën rrënoja dhe kishte dhënë shenja jete duke komunikuar me ekipet e shpëtimit, një prej vëllezërve të saj, me një kovë në kokë, u fut mes rrënojave për të kërkuar. Dëgjonte vetëm zërin e motrës së tij ndërsa nëna dhe mbesa nuk i jepnin asnjë shenjë jete.

Momenti kur vellai kerkonte nen rrenoja nenen, motren dhe mbesen

Shpëtimi i Albert Carës


Lajmi kryesor:

HISTORITË rrëqethëse të personave të vdekur nën rrënoja që na bënë të gjithëve të përlotemi (VIDEO)


G.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Me lista të hapura dhe pa koalicione, a është kjo mënyra që doni të votoni?×

Lajmi i fundit

John

COVID-19 i merr jetën një 23-vjeçareje në infektiv, ishte me sëmundje bashkëshoqëruese