Turqia do të rrisë përpjekjet diplomatike për të lehtësuar tensionet në Bosnje

Turqia ka të ngjarë të rrisë diplomacinë e saj aktive në lidhje me tensionet e fundit në Bosnje-Hercegovinë dhe madje mund të marrë një rol ndërmjetësues pasi rivalitetet e pazgjidhura midis tre grupeve të saj etnike ngjallin frikën për një konflikt të ri, thanë ekspertët. Turqia është një vend mik që ka mbështetur stabilitetin, sovranitetin dhe integritetin territorial të Bosnje-Hercegovinës që nga vitet 1990 e deri më sot, tha për Daily Sabah profesor Ali Hüseyinoğlu, nënkryetar i Institutit të Kërkimeve Ballkanike të Universitetit Trakya. Mesazhet e dërguara nga autoritetet turke nga niveli më i lartë sinjalizojnë se Turqia do të luajë një rol shumë më aktiv dhe me ndikim në uljen e tensioneve në rajon dhe në rritjen e konsensusit midis palëve. Hüseyinoğlu theksoi se Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka shtuar takimet me liderët politikë të vendit kohët e fundit dhe është përfshirë më shumë në hartimin e një zgjidhjeje për krizën aktuale.

Në mënyrë të ngjashme, një studiues në Fondacionin për Kërkime Politike, Ekonomike dhe Sociale (SETA), Mehmet Uğur Ekinci, tha se ndërsa kriza vazhdon, "Turqia, një aktor i rëndësishëm rajonal, pritet të intensifikojë përpjekjet e saj për të siguruar stabilitet." se, "Nëse të tre palët në Bosnje dhe Hercegovinë, si dhe Serbia dhe Kroacia, bien dakord për ndërmjetësimin e Turqisë, Turqia mund të ndërhyjë për të lehtësuar negociatat politike për të ardhmen e këtij vendi."

Ai shpjegoi se pavarësisht se palët e ndryshme të interesuara kanë kërkuar ndërmjetësimin e Turqisë për disa vite, Ankaraja ka preferuar të inkurajojë dialogun dhe bashkëpunimin ekonomik "në vend që të përfshihet drejtpërdrejt në çështjet komplekse politike të këtij vendi", një qëndrim që mund të ndryshojë në dritën e zhvillimeve të fundit. . Duke thënë se të gjitha palët në Bosnje-Hercegovinë e pranojnë qasjen e balancuar dhe konstruktive të Turqisë, Ekinci shtoi se në kuadër të mekanizmave trepalësh të krijuar në vitin 2009, Turqia ka qenë gjithashtu në konsultime të vazhdueshme me Serbinë dhe Kroacinë për situatën politike në vendin ballkanik.

Më 18 janar, Erdogan njoftoi se ai dhe homologu i tij serb Aleksandar Vuçiç kishin rënë dakord të ndërmjetësonin bisedimet e krizës që përfshinin të gjitha palët në Bosnje-Hercegovinë. Erdogan i kërkoi komunitetit ndërkombëtar të veprojë së bashku, ndërsa Vuçiç, nga ana e tij, nënvizoi se Beogradi respekton shumë integritetin territorial të Bosnjë-Hercegovinës fqinje.

"Ne duam të mbledhim tre udhëheqësit - boshnjakët, kroatët dhe serbët - dhe ta arrijmë këtë. Ne ramë dakord për këtë," tha Erdogan, duke shtuar se bisedimet mund të mbahen në Stamboll ose Beograd.

Mes krizës më të madhe politike të Bosnje-Hercegovinës që nga fundi i luftës së saj ndëretnike 1992-95, serbët e vendit festuan një festë të jashtëligjshme kohët e fundit me një paradë provokuese që shfaqte automjete të blinduara, helikopterë policie dhe oficerë të zbatimit të ligjit me pushkë, duke marshuar në një hap nacionalist dhe duke kënduar këngë. Festa e 9 janarit përkujton shpalljen e njëanshme të pavarësisë së serbëve të Bosnjës nga Bosnje-Hercegovina në vitin 1992, duke ndezur luftën shkatërruese gati katërvjeçare të vendit multietnik që u bë fjalë për spastrimin etnik dhe gjenocidin. Festa u ndalua në vitin 2015 nga vendimi i gjykatës së lartë të Bosnje-Hercegovinës se data, e cila bie në një festë fetare ortodokse serbe, diskriminon grupet e tjera etnike – boshnjakët myslimanë dhe kroatët katolikë. Gjatë luftës që vrau 100,000 njerëz dhe e ktheu gjysmën e popullsisë së vendit në refugjatë, boshnjakët dhe kroatët u persekutuan dhe pothuajse plotësisht u dëbuan nga gjysma e Bosnje-Hercegovinës, tani e administruar nga serbët.

Pas luftës, sipas kushteve të marrëveshjes së paqes të Dejtonit të ndërmjetësuar nga Shtetet e Bashkuara, Bosnje-Hercegovina u nda në dy njësi qeverisëse gjysmë-autonome - Republika Srpska dhe një e dominuar nga boshnjakët dhe kroatët Secila pjesë ka qeverinë, parlamentin dhe policinë e vet, por të dyja janë të lidhura me institucione të përbashkëta mbarëkombëtare, duke përfshirë gjyqësorin, ushtrinë, agjencitë e sigurisë dhe administratën tatimore. Të gjitha veprimet në nivel kombëtar kërkojnë konsensus nga të tre grupet etnike.

"Viti 2021 është shënuar nga disa kriza në Bosnje-Hercegovinë dhe 2022 filloi në mënyrë kritike," tha Hüseyinoğlu, duke treguar festimin e festës së 9 janarit dhe deklaratat fetare ortodokse të bëra gjatë paradës së entitetit serb këtë vit. komplikoi më tej një situatë tashmë komplekse

Duke marrë parasysh të gjitha këto ngjarje plus deklaratat shkëputëse të liderit nacionalist serb të Bosnjës Milorad Dodik dhe zgjedhjet e ardhshme në tetor, Hüseyinoğlu tha se viti 2022 do të jetë një vit shumë më i vështirë se i fundit si në aspektin e retorikës ashtu edhe të veprimeve. Duke iu drejtuar disa mijëra spektatorëve të mbledhur kohët e fundit në Banja Luka, kryeqyteti de-fakto i pjesës së drejtuar nga serbët e vendit, Dodik përçmoi sanksionet e Uashingtonit të vendosura për aktivitetet e tij të supozuara korruptive dhe kërcënimet për të copëtuar vendin.

Dodik ka vite që mbron ndarjen e mini-shtetit serb të Bosnjës nga pjesa tjetër e vendit dhe ta bëjë atë pjesë të Serbisë fqinje. Këtë dimër, ai e intensifikoi fushatën e tij secesioniste. Retorika e tij separatiste ka inkurajuar nacionalistët serbë të cilët javët e fundit provokuan incidente në të gjithë Republikën Srpska, duke qëlluar në ajër pranë xhamive gjatë lutjeve, duke lavdëruar publikisht kriminelët e dënuar të luftës dhe duke kërcënuar fqinjët e tyre myslimanë Turqia, e cila ka lidhje të thella historike me Ballkanin, e ka kritikuar masën si "të gabuar, të rrezikshme" dhe ka ofruar të ndërmjetësojë në krizë. Ndërkohë, Dodik javën e kaluar tha se fati i Bosnje-Hercegovinës varet nga diskutimet mes ligjvënësve vendas me mbështetjen e Erdoganit dhe homologëve të tij serb dhe kroat.

"Ajo që ka ndodhur në Bosnje në muajt e fundit është një raund tjetër i manovrave politike të Milorad Dodik," tha Ekinci, duke përsëritur se udhëheqësi serb kishte përdorur prej kohësh retorikë nxitëse dhe duke minuar harmoninë sociale dhe politike të Bosnje-Hercegovinës.

"Ajo që është e re sot është se ai e ngriti atë në një shkallë dhe dhoma e ulët e parlamentit të Republika Srpska (RS) miratoi një mocion për të krijuar institucione paralele ushtarake, gjyqësore dhe administrative në nivel njësie," shtoi ai, duke vënë në dukje ajo që është më shqetësuese është se këto hapa ushqejnë atmosferën ultra-nacionaliste dhe separatiste në Republika Srpska.

“Dodik duket se po teston reagimet e komunitetit ndërkombëtar për të parë se sa larg mund të shkojë.”

Kur u pyet nëse Dodik mund të mblidhte ndonjë mbështetje për qëllimet e tij secesioniste, Hüseyinoğlu tha se politikanët serbë kanë mbështetur retorikën separatiste të serbëve të Bosnjës dhe një "bashkim" të mundshëm.

"Megjithatë, nuk është një fenomen i thjeshtë që rritja e diskursit secesionist të shndërrohet në praktikë në të ardhmen e afërt," tha ai, duke theksuar se zgjedhjet e ardhshme mund të shkaktojnë më shumë retorikë secesioniste. Hüseyinoğlu parashikoi se serbët e Bosnjës ka të ngjarë të marrin mbështetje nga Serbia dhe Rusia, megjithëse Hungaria është gjithashtu një mundësi tjetër duke marrë parasysh vizitën e fundit të kryeministrit Viktor Orban për t'u takuar me Dodik.

Ekinci, nga ana tjetër, tha se "pa mbështetje të fortë të jashtme për serbët e Bosnjës", nuk ka gjasa që tensionet të përshkallëzohen më tej.

"Sot, megjithëse Dodik gjen mbështetje nga jashtë, asnjë nga këta mbështetës nuk do të donte të shihte një konflikt në Bosnje-Hercegovinë në një kohë kur bota është plot kriza dhe pasiguri," tha ai, por paralajmëroi se komuniteti ndërkombëtar duhet të vazhdojë nga afër. ndjekin zhvillimet.

Në muajt e fundit, Dodik fort pro-Moskovës ka shprehur vazhdimisht shpresën se “miqtë e vërtetë” të serbëve – Rusia, Kina dhe kampionët e demokracisë joliberale brenda Bashkimit Evropian – do të shërbejnë si mburoja e tij kundër “tiranisë” së demokracive perëndimore.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

10 mln euro grante për Start Up-et për sipërmarrësit e rinj, ministrja Bilali në ‘Pa Protokoll’: Aplikimet të hapura që nga 16 maji, ja 3 kategoritë që përfitojnë