Gjuta kapet me pistoletë me fishekë në gojë, i maskuar me kapele pranë selisë së PS, pak minuta para mbledhjes /Video

TIRANË - Vetëm 10 minuta para se të niste mbledhja e kryesisë së PS, ku i pranishëm ishte edhe kryeministri Edi Rama, efektivë të Gardës e të policisë, arrestojnë jashtë selisë së PS Vladimir Gjutën me një pistoletë me fishekë në gojë, një dorezë metalike dhe mbi 100 mijë euro me vete në një çantë firmato "Gucci".

Në një kohë kur në selinë e Partinë Socialiste ndodhej kryeministri Edi Rama dhe eksponentë socialistë, 10 minuta para nisjes së mbledhjes së kryesisë, efektivët e Gardës në shërbim pranë selisë rozë për ruajtjen e zyrtarëve, kanë pikasur një person të dyshimtë me xhup, kapele Louis Vuitton dhe një çantë në brez, në trotuarin pranë selisë,  përballë një exchange në zonën e "Dollarit". Menjëherë kanë kërkuar ndërhyrjen e forcave "Shqiponja" dhe të efektivëve të komisariatit numër tre. Oficerë të Gardës, të cilët kanë detyrë të monitorojnë perimetrin e sigurisë rreth selisë së PS-së, dhe dy të Shqiponjave kanë ndërhyrë duke ndaluar të dyshuarin, i cili rezultoi të ishte Vladimir Gjuta, i liruar nga paraburgimi disa ditë më parë. Gjuta kishte në çantë një pistoletë e cila ishte me plumb në gojë, që do të thotë gati për të qëlluar. Atij i janë gjetur me vete në një çantë me mbishkrimin Gucci edhe një vlerë e konsiderueshme parash, mbi 100 mijë euro si dhe një dorezë metalike. Pas ndalimit ai është shoqëruar në polici, nga ku mësohet të ketë deklaruar se pistoletën (me 23 fishekë) e kishte me vete për vetëmbrojtje, pasi do të këmbente një sasi të madhe parash.

A është ky një atentat i mbetur në tentativë ndaj eksponentëve të Partisë Socialiste, apo është një person i arrestuar vetëm për armëmbajtje pa leje, këto dyshime pritet t'i shuajnë hetimet e nisura.

Pas arrestimit të Gjutës, efektivët e Gardës dhe Departamenti i Sigurisë për funksionarët e lartë, kanë rritur sigurinë. Kështu, kryeministri Edi Rama, i cili mbërriti pak para orës 09:00 në selinë e PS-së me makinën tip Benz që udhëton në kryeqytet, në përfundim të mbledhjes, rreth orës 09:30 ka dalë nën shoqërinë e kryebashkiakut të Fierit, Armando Subashi. Por efektivët e gardës i kërkuan të kalojë tek "Lincoln", të cilin kreu i qeverisë zakonisht e përdor për udhëtime të gjata jashtë Tiranës, për shkak të sigurisë më të lartë që ka.

1581331146_rama.jpg

Vladimir Gjuta dhe kryeministri Edi Rama pas mbledhjes, largohet me 'Lincoln'

Vladimir Gjuta u lirua nga paraburgimi disa ditë më parë, pasi u arrestua për plagosje ndaj kushëririt të tij. 40-vjeçari përfundoi në pranga më 4 janar të këtij viti, pasi kishte rrahur me çekiç duke i thyer dhëmbët kushëririt të tij. Më herët Gjykata e Tiranës dha për Gjutën vendimin për mjekim të detyruar në psikiatri. Ndërsa së fundmi ai u la në detyrim paraqitje.

Gjuta nuk është i panjohur për drejtësinë shqiptare dhe policinë. Kohë më parë, ai ka kanosur edhe ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri, për të cilin dyshohet se është autori i vendosjes së lëndës plasëse në farmacinë e babait të tij, Bashkim Tahirit.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:22
Zbardhet dëshmia e Gjutës në polici: Pistoletën e mbaja për të ruajtur 100 mijë eurot

1581330215_gjutaa.jpg
Report Tv ka zbardhur edhe deklaratën  e  Vladimir Gjutës pasi u kap me pistoletë të mbushur dhe me një shumë parash prej 100 mijë eurosh që kishte në një çantë firmato "Gucci".

Gjuta para oficerëve të policisë ka thënë se pistoletën e mbante për të ruajtur paratë që kishte me vete ndërsa ka thënë se ato do t'i këmbente pranë një pike "Exchange".

Gjuta fillimisht është pikasur nga rojet e Gardës që ishin pranë Selisë së PS, të cilët kanë tentuar ta ndalojnë atë sapo e kanë parë. Gjuta i cili në kokë mbante një kapele, ka kundërshtuar dhe në këtë moment atij i ka rënë pistoleta në tokë. Punonjësit e gardës kanë njoftuar menjëherë policinë të cilët më pas kanë arrestuar Gjutën.

Ora 10:47
Arrestimi i Gjutës pranë selisë së PS, Rama erdhi në seli me 'Benz' dhe iku me 'Lincoln' (VIDEO)

Pas arrestimit të Vladimir Gjutës, 10 minuta para se të fillonte mbledhja e Kryesisë në Partinë Socialiste, ka bërë që Garda të rriste sigurinë e kryeministrit Edi Rama.

Burime për Report Tv bëjnë me dije se kryeministri Rama fillimisht ka ardhur me makinën e tij 'Benz', ndërsa më pas është larguar për çështje sigurie me makinën "Lincoln"

Report tv ka siguruar edhe pamjet në momentin kur Rama futet në makinën "Lincoln".

Ora 10:46
Si u ndalua Vladimir Gjuta me kapele në kokë pranë një "Exchange", me vete kishte 100 mijë euro, pistoleta i ra në tokë

1581325649_gjuta.jpg
Gazetari i Shqiptarja.com, Elton Qyno bën me dije se Vladimir Gjuta ka qenë pranë një "exchange" ndërsa në një çantë "Gucci" dyshohet se ai kishte një shumë prej 100 mijë eurosh.

Gjuta ka qenë duke lëvizur  në trotuar te maskuar me kapele, por punonjësit e gardës e kanë mbajtur nën vëzhgim për shkak të të kaluarës së tij, dhe në momentin kur i janë afruar për ta ndaluar, Gjutës i ka rënë pistoleta në tokë. Në këtë moment punonjësit e gardës kanë njoftuar policinë ku këta të fundit kanë bërë të mundur edhe arrestimin e Vladimir Gjutës.

Policia ka shkuar për kontroll edhe në banesën e Vladimir Gjutës.

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento

Komente

 • Gjut: 11/02/2020 10:59

  O Mbreti i Shqiperis;Vladimir Gjuta.

  Përgjigju
 • Ladi: 11/02/2020 10:29

  I vetmi problem eshte se nuk lind nana te dyte. Ndersa per kto te politikes jan ...rbq.

  Përgjigju
 • Mano: 10/02/2020 23:01

  Gjuta me kohe i ka leshuar pellumbat. Rrahu te babain, plagosi kusheririn me cekic. Nuk di ti gezoje parate qe ka bere me trafik droge dhe vrasje. Drejtesia eshte e marre fund keshtu qe kot llapni. Lutjuni zotit mos t'ju dale ndonje si ky perpara se jane shtuar shume. Ne nje vend europian me kete qe beri, pavaresisht se eshte skizofren nuk do e shikonte me driten e diellit.

  Përgjigju
  • Gjut: 11/02/2020 10:57

   Si ky trim slind me. Respekt per ket djal.

  • Loni: 10/02/2020 23:15

   sa mir i dike gjonat si i ka bo leket ky mer jahuu Po motra jote si i ka bo leket? Na thuj dhe neve

 • Qytetari: 10/02/2020 21:12

  Kjo eshte Shqiperia e koheve te sotme O dollarin o hanxharin Me duket si nje premio e majme per tu favorizuar ne ndonje tender

  Përgjigju
 • POPULLI: 10/02/2020 19:26

  Urgjent te mblidhet parlamenti ,te bej nje ligj qe per kriminela si ky te mos Kete denime qofte edhe te perjetshem por denim me vdekje Ashtu sic e ka dhe Amerika

  Përgjigju
 • vjeshta: 10/02/2020 18:28

  Po ta qifsha nanën o gazetarë. Dhi e zgjebosur bishtin përpjetë mbetëm ne shqipot! Cmut na interresojnë markat e kapeles e cantës tipike të injorantëve shqipo

  Përgjigju
 • Besnik: 10/02/2020 18:07

  "Tironsi" Ke te drejte se me bilete kemi ardhur nga shkodra dhe kam fjete te axha ne Tirane.Por ta kujtoj qe tirana edhe liqenin e ka artificial.Shkodra ka liqen,detin,lumin Drini. Nuk me pelqente tirana sepse benin plazhe ne "lumin"Lana (kanal).Kur u be hekurudha vajtet si MALOKE ne durres dhe shijuat uje te kripur. Kur ktheheshit ne tirane ishit te skuqur si berxolle.Perveç humoristeve te Estrades te gjithe ishit maloke.Ishallah nuk je djali xhaxhait tim se edhe ai me quan malok.

  Përgjigju
  • Per Besnikun: 10/02/2020 20:39

   Hahah gjigand ky koment. Po kur ka qen Durresi kryeqytet Tirona e tironcave ka qen katun

 • Shqiptar: 10/02/2020 17:52

  Ky është I vetmi shqiptar që nuk iu nënshtrua horrave e qorrave të rilindjes .I ke inat jepI hakun thot populli.

  Përgjigju
  • Pellumbi: 10/02/2020 23:04

   Ti eshte i cmendur ndersa ti qenke me keq. Je budalla.

 • yyy: 10/02/2020 17:27

  Psikopat me 100 mije euro dhe me pistolet me fishek ne goje drejtesia duhet te beje punen e saj

  Përgjigju
 • Ardi: 10/02/2020 16:57

  Filloi edhe shpikja e diversanteve dhe armiqve qe duan ti bejne atentat shokut Edi ( qe i marrshin te keqen i marrshin

  Përgjigju
  • Anoymos: 10/02/2020 17:18

   Po rika te pelqen ty?

 • Genti: 10/02/2020 16:38

  Futne mrena e tretnja qelsat ose mos i thuni shtet vetit. Burri ishte sala se kush u qonte kunra ty ja fute...... l’ok ed

  Përgjigju
 • Vicidoli: 10/02/2020 16:29

  Rrofsh Birisha bane trima malcoret e levizin me hallti mes Tirane dhjaksa jane tane

  Përgjigju
 • Dori: 10/02/2020 15:50

  Problemi esht se keto kriminel nuk duhet te arrestohen por te eliminohen nga forcat speciale.Nuk esht e drejt te paguaj taksa populli per to.Mos i arrestoni kot se prap dalin,eliminojini.Dihet pse ndodhej aty,e kupton dhe nje idiot qe ka pas qellim Ramen me pistolete me fishek ne goj

  Përgjigju
  • Syziu: 10/02/2020 22:42

   Dori sa rob kot jeni Si veni ti thoi atij njeriu ;ne asnje lloj kendveshtrimi. Ketu jeni nga ato qe kaloni kohen.. Ai zoteria nuk humb kohe me isekte si puna juaj. Eshte☀️ Burgu per burra eshte.

  • Xxx: 10/02/2020 19:41

   kadal o zoti injorant se ka ik koha e ku armiqt e partis eleminoheshin , e ta dish qe sesht gardh i shkul ky o figur qe po e heqin qafe kollaj sic thu ti, Ka qen npun vet tjt pa i ra njeriu nqaf o p.robsh mos fol kot

 • Anna: 10/02/2020 15:42

  Ore se late nam, Rama duke u pjekur ne diell me pushime ne Abu Dhabi ,ju beni gerrr verr, show moo showww

  Përgjigju
  • Annnna: 11/02/2020 11:01

   Sa modesti; eshte me i madhi i vendit

 • populli: 10/02/2020 15:38

  Maloket nuk behen kurre qytetar,jane shpellar te ligj,te pabese,te pa fe shikoni Sali Kriminelin qe mbeti nje shpellar i lig.

  Përgjigju
 • Populli: 10/02/2020 14:57

  Nuk eshte shenje e mire... Jane guret e fundit qe luan kucedra...

  Përgjigju
 • Populli: 10/02/2020 14:04

  Ky kriminel duhet te denihet me burgim te perjetshem si terrorist kushdo gjyqetare qe do japi vendim tjeter te arrestohet menjehere kete e kerkon populli

  Përgjigju
  • Denisa: 11/02/2020 10:35

   tu ...q ...nana ty populli!

 • Besnik: 10/02/2020 13:25

  Gjithe shqiptaret jane Maloke.Tirana 100 vjet kryeqytet.Historia juaj o te dhjere qe zbarkuat ne tirane si te perkedhelurit e regjimit.Femije ushtarakesh e spiunesh qe ju shkerdheu regjimi para dhe mbrapa.Tiranasit autoktone nuk i perfaqsoni ju o kelyshe kriminelesh.Filloni nga Edi,Erjoni,Gramozi,(braçja tifoz I partizanit).

  Përgjigju
  • Besnik & Besi: 10/02/2020 22:55

   Rregjimi ju shke*** juve para e mbrapa po shkoni pyesni gjyshet dhe mamate se jua tregojne ato historine.Tironcit autoktone jane dy dy lloje fanatikesh me gjak te perzjere dhe zakone turqish. Njera pale eshte e urte me poturet pis dhe me lyre, nje gastare raki para dhe femrat e veshura me dimiq, me burk qe i lajne kembet. Nje kategori e madhe katundaresh tirone qe jane njerezit me te pabese, me gjakatare dhe me hajdut se hajdutet. Veriu dhe Jugu ka nxjerre burra trima dhe te mencur. Nje psikopat trafikant si Gjuta nuk perfaqesojne dot nje komunitet te tere, ndersa ju Tironcit e trashe as burra dhe as gra te denja nuk keni nxjerre ndonjehere. Jeni thjesht nje llum i vrerosur qe helmoni veten tuaj me genjeshtra. Gjyshet dhe mamate tuaja kane patur shefa nga Jugu dhe Veriu hahaha prandaj ulni koken se jeni te dhjere brez mbas brezi. Pyetini gjyshen dhe mamate. Po ju genjyen prape ne terhiqemi nga e verteta hahahaha

  • Besi: 10/02/2020 15:50

   Besnik po kujt ja thua keto o bac keta jane te gjithe femije te ish realizmit socialist dhe ska test adn-je qe jua gjen origjinen aq shume aksione kan bo nonat e tyre neper shqiperi.Malsoret jane pjesa dermuese e popullsise ne shqiperi ndersa keta qe e vetequajne veten tironsa po tju vesh re asnjeri se kalon 1.60 me duart lart dhe zor se gjen te bardhe edhe me lupe mikroskopike prap ster te zinj jane.

  • Tironsi: 10/02/2020 14:37

   Besnik ore Besnik, kur ka qene koha fashizmit edhe ajo e xhaxhit ju vinit ne Tirone me bilet hyrje jo per gjo po kishte hall i shkreti se sdilshit mo nga Tirona. Juve ju rroft maloku Sala e erdhet si bagti ene si bagti do ikni

 • O shtet: 10/02/2020 13:16

  Po kaq i fort ky gjuta qe nuk mundet akome me e kalb ne burg me gjith ato krime ???

  Përgjigju
 • Zograf: 10/02/2020 13:05

  Perse nuk e lyen mjekren KM me te verdhe ose roze meqe eshte ne mode qe te maskohet edhe ta kete jeten me te sigurt?!

  Përgjigju
 • Lincoln: 10/02/2020 13:04

  Gazetare te nderuar,lincolni i rames nuk eshte i blinduar.Informohuni mire

  Përgjigju
 • Pyka: 10/02/2020 12:24

  Këta janë legena!!!Edit,k/ministrit të vendit dhe të gjithë atyre që punojnë në institucionet e vendosjes së ligjit,këta pisa të rruajnë tr..in!

  Përgjigju
 • Shpellari: 10/02/2020 11:57

  Shpellari ne qytet eshte si koronavirusi.vetem fytyren kur i shikon si kapsoll e plasur si bajge lopesh e kupton me cfar ke te besh. Kta lloj monstrash nuk do emancipohen kurre

  Përgjigju
  • Zana: 10/02/2020 22:24

   O te ...krejt fisin..rob... Kush je Ti !!? Qe jep mendim mbi menyren si zoti e ka perfeksionu fetyren e tij.

  • Maloku: 10/02/2020 21:27

   Gjith malokt qa ka shqipria ti q... me te bukrat e fisit me stil lepuri

  • gjyna: 10/02/2020 12:20

   Aaaahahahahaaaaaaa e bukura esht qe ju pelqen dhe vetja

 • jani: 10/02/2020 11:37

  ky plere qe hyn e del ne burgje e sigurt qe do marre ne qafe njerez. mjafton qe dikush ta shohe gabimisht dhe maloku zbras pistoleten qe mban me vete. futeni brenda dhe te dale pas 10 vitesh mbase i vijen mëndja.

  Përgjigju
 • zot na ruaj: 10/02/2020 11:31

  E keni kap 10 here e 10 here e keni nxjerr.. do i ktheni besimin njerezve se lat nam.. nje kokerr maloku ju ben pordh nje shteti e fut kryeministrin ne bunker..

  Përgjigju
  • Xxxx: 10/02/2020 19:44

   Boll me kto epitetet malok mor ju qrracen e ca ju ma pragu i deres juve se tipat si ju duhen djeg me benzin jo me i lon me harxhu ajer Apo keni msu i fjal ju malok e sdini gjo tjeter mer kokrra injorantash

 • Edi: 10/02/2020 11:09

  A eshte e vertet se kete e ka rraf shullazi ne shkolla?

  Përgjigju
  • Per Eri Kurven: 29/07/2020 15:45

   Altinit i ke degju vetem emrin o kurv

  • Porta: 11/02/2020 20:26

   Ke te drejte eri. Nuk e rruan per asnje shullazi. Ka dhene prova. Nga veriu ne jug ja Kan degjuar krismen.

  • eri: 11/02/2020 16:58

   ca thuni per shullazin o k*rva .. e njef nje shqiperi se kush esht .. nuk e rrun hic as per ket gjuten as per altin lamen .. me qen trima kto nuk hedhin lek ne gjykata e prokurori me e mbajt ne burg shullazin qe i mbylli mrena sa ishte jasht po prap aty do e ken e do iu q* k*rvat sic jua ka ber

  • x kuriozin: 11/02/2020 00:37

   kush eshte hasmi i shullazit?? x ne qe sjena mrena muh

  • restorant durresi: 10/02/2020 23:51

   gangtera jan kto te dy po grupi restorant durresit kan kap shtetin me burime nafte,ndertime pallatesh,kazino edhe si duket e kane mire me te gjitha partit e spo i del emri cfare kan bere

  • Titi: 10/02/2020 23:25

   E njof personalisht o flori Nuk i kam mhb te ngjume sic mund ti kesh ti Smeret ladi me morracak pa breksa Ky gjuta nuk eshte ushtar po tamam gangsterr qe sja ha per njeri tgjall , pshu**n ne brek me e pa jo ma me i permen emrin

  • Bledi: 10/02/2020 23:08

   Vete nuk kam pare gje por nje gje po jua them me siguri. Shullazi dhe Tan Dajti jane njerezit me te rrezikshrm sot per sot ne shqiperi. Gjuten dhe Altin Lamet nuk i llogaritin fare.

  • Kuriozi: 10/02/2020 22:51

   O vlora colja pse ky gjuta eshte gangsteri I shqiperise osé me sakte I tiranes? Un e dija per shullazin dhe hasmin qe ka shullazi. Cne qe nuk I afrohet shullazi ktij. Perse thua eshte me I forti ky gjuta.

  • Daniela: 10/02/2020 22:32

   Shullazi e dini ça I ben ketij

  • Vlora Çolja: 10/02/2020 22:08

   Ore plehra i lini këto muhabete fëmijësh. Shullazi është gangster nuk mohohet po me Lad Gjutën s'ka shanse ti afrohet ok, prandaj stop komenteve. Lëtyra i dini mirë muhabetet ju se ç'ka ndodh. Ja fusni kot.

  • Per ty titi: 10/02/2020 22:00

   Ca thua o titi. Ja ka ul hunen shullazit ky? Mos ja fut kot. Ka hasmin me te keq ne shqiperi shullazi dhe prap eshte gangster. KY gjuta eshte ushtar, jo Kapo si shullazi qe I ka dhene provat me kohe.

  • Titi: 10/02/2020 21:23

   I ke gabim infot o edo Me siguri tkan ra nvesh nga naj cerr bythe 1 gangsterr ka tirona lad gjuten se njef friken sja ka ul hunen shteti e jo mo njeri nket tok se i ka dhon provat me koh ja ka tregu venin tgjithve e din mir Kshuqe mhb e kalamjve leni vec

  • Gjut: 10/02/2020 17:12

   Pse se vrau lad gjuta ate biznesmenin kotorri sesht nai legen lad gjuta po lere ti e rau shullazi

  • Vlora: 10/02/2020 16:07

   Shullazi ja fut koken ne bydh ketij edhe atyre legenave qe ka nga mbrapa ky bq..

  • Anonymos: 10/02/2020 15:53

   Shullazi mereshe me gjoba qe ti vesh gjob dikujt duhe te kesh shum bole

  • O edi: 10/02/2020 13:57

   Po ku e llogarit shullazi kete

  • Tori: 10/02/2020 12:57

   Nuk e rruan shullazi per kte. Eshte kaliber tjeter shullazi.

 • Erik: 10/02/2020 11:01

  Do e nxjerr perseri gjykata me arsyetimin qe eshte psikopat, por kapja me pistolete i ka ne Kod Penal 5-7 vjet burg. Te rrime e te shohim.

  Përgjigju
 • LORA: 10/02/2020 11:00

  ,,,me arme ne mes te Tiranes!!!!!,, keta duhen denuar ne menyre ekzemplare,,me burg dhe gjobe qe t'ua thyeje brinjet. Vetem kjo eshte udha e funksionimit te shtetit te se drejtes,,,garant i sigurise se jetes se njerzve.

  Përgjigju
  • Lule: 10/02/2020 22:35

   Ooo Lora :e ve ne dyshim ta dish cdo te thot ekzemplar!! O ling e ling...

 • Tirana: 10/02/2020 10:29

  Dil ne nengjes pa dhjer qent edhe thuaj hiqma tullacllekun hiqma tullacllekun .. o qeros o kok pa qime hajde merr nga suma ime ... haha

  Përgjigju
 • Hason Gjuta: 10/02/2020 10:18

  Sa here do dale nga buru ky Mut?Na u bo ves, raseni mrena te luaj me minj

  Përgjigju
  • O nanen: 10/02/2020 22:33

   O Hason tfala nones boni

 • www.youngtribune.com: 10/02/2020 10:10

  Maloku I Sales.

  Përgjigju
  • Tirona: 10/02/2020 16:10

   Ti laluc rumun ja kam then ne burg ketij trimi qe nuk eshte gje tjeter vec nje krim edhe ja fus edhe ne goj te bej pipa me jep cel ta nis me watcap ta shohesh ket malok te poshteruar ...

  • per lalucat turq e rumun: 10/02/2020 12:48

   maloku ta q.. familje o laluc dhe laluca tjer , pse sja thoni perball , sju mban se jeni moter q...ra legena×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet lokale në Kosovë, votat për partitë LVV, LDK dhe PDK gati në barazim