U nisën drejt Italisë, por lëshuan sinjalin SOS se hasën në 'det të egërsuar', kapet skafi me 18 klandestinë kurdë në Divjakë!

DIVJAKE- Një skaf me 18 klandestinë kurdë mes tyre (1 fëmijë, 3 gra dhe 14 burra), janë shpëtuar në orët e para të mëngjesit të sotëm pranë grykëderdhjes së Shkumbinit në Divjakë. Skafi kishte hyrë nga Greqia në ujërat tona dhe do udhëtonte drejt Italisë.

Mësohet se mjeti lundrues 6 metra i gjatë që drejtohej nga një skafist nga Vlora Renato Cenko ka hasur në det të egërsuar duke rrezikuar jetën e 18 klandestinëve dhe është detyruar të kërkojë ndihmë me sinjal SOS.

Qendra e kërkimit dhe shpëtimit të rojes bregdetare ka drejtuar dhe koordinuar operacionin për shpëtimin e tyre. Pas kontrollit, të mbijetuarit u transportuan drejt Portit të Durrësit  nga anija Iliria P-131 e rojes bregdetare.

Policia po punon për zbardhjen e skemës së këtij trafiku klandestinësh në këmbim të parave, si dhe po hetohet se si kanë hyrë ata në Shqipëri.

Fëmija i shpëtuar duke zbritur nga bordi i Anijes Iliria P-131 në Portin e Durrësit. 

"Falë një operacioni kërkimi dhe shpëtimi, të drejtuar dhe koordinuar nga Roja Bregdetare dhe me bashkëpunimin e Guardia di Financa dhe Policisë Kufitare u bë e mundur gjatë orëve të para të mëngjesit të  datë 1 shkurt 2020 të shpëtoheshin 18 jetë njerëzore, ndër të cilët edhe një fëmijë", njoftoi zyrtarisht ministria e Mbrojtjes.

/G.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Turizmi/A jeni të kënaqur me shërbimet dhe çmimet që gjeni në zonat turistike?

Komento

Komente

 • Tani: 02/02/2020 02:13

  Mos u merrni me refugjat,,se ju mbyten dhe e keni peng gjithe jeten,,,vetem me hashash ja vlen,,,dhe fiton miliarda....tek hashashi ka fitime te medha,,por ka dhe rrezik se po u kape han burg te gjate...

  Përgjigju
  • Taras: 02/02/2020 10:00

   Ik ore kamardareshqyer!

 • sapa: 01/02/2020 16:41

  Dmth.po te mos kishin leshuar alarmin sos as qe do i kishte pare njeri.Po te ishte anije me droge cfare do ndodhte?

  Përgjigju
 • ana: 01/02/2020 15:59

  Nese do ishte deti i qete, do kishin arritur ne Itali shendoshe e mire keta te shkretet. Nese do kapeshin ne Itali, mediat shqiptare do thoshin “u kap ne bashkepunim me policine shqiptare”. Shyqyr qe eshte dhene sinjali, qe e morem vesh qe vazhdon trafiku i klandestineve, se trafiku i droges eshte nderprere si pasoje e “masave te ashpra te qeverise”.... Albanistan hesapi.

  Përgjigju
 • Vlonjati: 01/02/2020 14:27

  Ju vlonjatve u vini anes se vlora esht fisnike,po se nga dalin keta qe i zbriti rama me ashashin e 2016,dhe thon jemi nga vlora,djemt e vlores smeren me legenlleqe

  Përgjigju
 • O tej: 01/02/2020 13:54

  Po ky labi meriton te dekorohet se shpetoi jete njerzish

  Përgjigju
 • Fredi: 01/02/2020 12:12

  Nuk ka dit qe vlonjatt tmos kapin faqet e para tgazetave

  Përgjigju
 • Korca center: 01/02/2020 11:34

  Pse e shpetoni faren e keqe.zhytini sorrat se qelben europe.na u peshtirosen keta kafshe

  Përgjigju
  • Korca center: 01/02/2020 15:12

   Ju nuk e keni idene se cfare perbindesha jane keta.kur e kane bythen keq luajne rolin pastaj sa e kapin pak veten e nxjerrin ne pah fytyren e vertete.mjere europa se po e mbyt veten me duart e saj. Njerez te rritur neper shkretetira me urrejtje te brendshme te paimagjinueshme.fare e keqe qe vetem gjuhen e drurit kuptojne dhe druri nuk iu duhet kursyer.

  • Pafillja: 01/02/2020 14:27

   Ke shpirt o katil? Jan qenie njerezore me halle si cdo njeri. Si i mban toka ca si puna jote!!

  • Ilir: 01/02/2020 13:29

   Keshtu thonin edhe per shqiptaret. Kuptohet,disa humaniste te medhenj, keshtu si ti...bravo

 • Gjorm: 01/02/2020 10:22

  Sa keqe, njerese të liqe ne Vlore. Eshte bere jeta e padurueshme në Vlore. Duhet te instalohete nje reparte special në Vlore me polici e ushtri dhe kontrolle 24 ore.

  Përgjigju
  • Brati: 01/02/2020 11:11

   Balashi gjorme ske nga vete do vesh ne sojen tent , ter jeten njerz te liq llafezan e te pa bes kini qen e do jini .×

Lajmi i fundit

John

Në 29 korrik nisin aplikimet për në universitete, drejtori i RASH, Xhelaj: Maturantët, 6 ditë afat për të zgjedhur degën e preferuar