U përdhunua nga oficerët e sigurimit
vajza 15 vjeçe vrau veten më pas 

U përdhunua nga oficerët e sigurimit<br />vajza 15 vjeçe vrau veten më pas 
Përgjatë 45 viteve të diktaturës 91 gra u pushkatuan, 4465 gra u burgosën, 7 gra vdiqën në burg nën tortura çnjerëzore, 35 gra përfunduan në psikiatri dhe 9322 gra u internuan dhe dëbuan.

Por duket se asnjëherë nuk kemi për të pasur të saktë numrin e grave të përdhunuara dhe abuzuara seksualisht nga hetuesit dhe punonjësit e Sigurimit të Shtetit.

Gjithsesi në studion e emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku janë dhënë tre dëshmi rrëqethëse që vijnë për here të parë.

Shkrimtarja, Meri Lalaj, e cila ka qenë e internuar në një fshat të Kavajës dëshmoi se gjatë kohës së internimit të saj, atje ishte përdhunuar një vajzë 15 vjece nga oficerët e sigurimit të asaj kohe dhe kjo vajzë, pas përdhunimit, vrau veten.

Studiuesi historian dhe i përndjekuri politik, Agim Musta tregoi se numri i grave të përdhunuara në internim ka qenë i madh dhe kjo faktohet edhe sot në krahasim me fshehjen që i bëhej përdhunimeve në qeli.

Por fakti më i bujshëm u dha nga akademiku dhe historiani i njohur Apollon Baçe.

Baçe tregoi publikisht për shefin e një dege të punëve të brendshme të asaj kohe që kishte pasion pikturën dhe pikturonte nudo të gjitha gratë dhe vajzat që ishin të burgosura në qelitë e degës që drejtonte.

Apollon Baçe tha se dispononte fakte mbi gjeneralitetet e këtij shefi dege dhe të dhëna të pakundërshtueshme për përversitetin e tij që pasi i dhunonte gratë në qeli i pikturonte nudo.

Redaksia Online
(f.s/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Mori autograf nga Nedim Bajrami, tifozi për Report Tv: S’e laj më bluzën

Mori autograf nga Nedim Bajrami, tifozi për Report Tv: S’e laj më bluzën