Ukraina i kërkon Turqisë të ndalojë anijet e mallrave me flamuj rus

Ukraina i kërkon Turqisë të ndalojë anijet e mallrave me flamuj rus

Ukraina i ka kërkuar Turqisë të ndalojë anijen e ngarkesave me flamur rus 'Zhibek Zholy' që transportonte grurë të marrë nga porti i pushtuar nga Rusia i Berdyansk, sipas një zyrtari ukrainas dhe një dokumenti të parë nga agjencia e lajmeve Reuters.

Zyrtari i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, duke cituar informacionin e marrë nga administrata detare e vendit, tha se Zhibek Zholy kishte ngarkuar ngarkesën e parë prej rreth 4,500 tonë grurë nga Berdyansk, që zyrtari tha se i përkiste Ukrainës.

Në një letër të datës 30 qershor drejtuar ministrisë së drejtësisë së Turqisë, zyra e prokurorit të përgjithshëm të Ukrainës tha veçmas se Zhibek Zholy ishte përfshirë në "eksportin e paligjshëm të grurit ukrainas" nga Berdyansk dhe u nis për në Karasu, Turqi, me 7,000 ton ngarkesë - një ngarkesë më e madhe. Ministria e Jashtme e Turqisë nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga Reuters mbi mbërritjen e Zhibek Zholy..

Ukraina ka akuzuar Rusinë për vjedhjen e grurit nga territoret që forcat ruse kanë kapur që nga fillimi i pushtimit të saj në fund të shkurtit. Kremlini ka mohuar se Rusia ka vjedhur ndonjë drith ukrainas. Ambasadori i Kievit në Ankara Vasily Bodnar tha në fillim të qershorit se blerësit turq ishin mes atyre që merrnin grurë që Rusia kishte vjedhur nga Ukraina, duke shtuar se ai kishte kërkuar ndihmën e Turqisë për të identifikuar dhe kapur individët përgjegjës për dërgesat e supozuara.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu tha muajin e kaluar se Ankaraja po hetonte pretendimet, por se hetimet nuk kishin gjetur ndonjë dërgesë të vjedhur deri më tani. Ukraina dhe Perëndimi kanë akuzuar Moskën për armatosje të furnizimeve ushqimore. Rusia thotë se minat ukrainase të hedhura në det dhe sanksionet ndërkombëtare ndaj Moskës janë fajtorë. Konflikti në Ukrainë ka nxitur një krizë globale ushqimore , duke nxitur Kombet e Bashkuara të paraqesin planin për të rihapur rrugët e transportit nga Odesa dhe portet e tjera të Ukrainës.

Turqia ka premtuar bashkëpunim në krijimin e një korridori të mbrojtur në Detin e Zi për të lejuar Ukrainën të eksportojë produktet e saj. Kritikët kanë frikë se Rusia do të përfitojë nga korridori për të nisur një sulm në portin strategjik të Odesës.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Ushtria ukrainase: Rusët kanë përdorur bomba fosfori gjatë luftimeve! Zelensky negocion dërgimin e armëve të reja për të zmbrapsur ofensivën e Putinit


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Ra në kontakt me rrymën elektrike, humb jetën 29-vjeçarja në Durrës! Familjarët e gjetën në oborrin e shtëpisë

Ra në kontakt me rrymën elektrike, humb jetën 29-vjeçarja në Durrës! Familjarët e gjetën në oborrin e shtëpisë