Zelensky: Rusët po kryejnë gjenocid ndaj ukrainasve

Zelensky: Rusët po kryejnë gjenocid ndaj ukrainasve

Presidenti Zelensky thotë se Rusia po kryen gjenocid në Ukrainë, gjë për të cilën pushtuesit patjetër duhet të çohen para drejtësisë.

Zelensky u shpreh se sulmet e rusëve ndaj infrastrukturës civile ishin një përpjekje e qëllimshme dhe kriminale për të vrarë sa më shumë ukrainas të jetë e mundur. Nga ana tjetër Rusia i ka mohuar ashpër sulme të tilla.

Gjithashtu lideri ukrainas përshëndeti dhe gjyqin ndaj rusit të parë të akuzuar për krime lufte.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky: Faza më e përgjakshme e luftës ka filluar! Vijojnë bombardimet në Luhansk! Mariupol: Nën rrënojat e tetarit qindra trupa të sjellë nga një varr masiv nga rusët


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Luiza Gega fiton medaljen e Artë në Lojërat Mesdhetare të Algjerisë, Veliaj: Krenar për ty