Ultimatumi i Kim, avokati Beqiri: Berisha të dorëhiqet si Doshi, KQZ s’duhet t'ia japë mandatin e deputetit! Basha s'mund të distancohet prej tij, janë simbiozë

Avokati Idajet Beqiri i ftuar në Report Tv duke folur për ultimatumin e ambasadores Yuri Kim ndaj kreut të PD Lulzim Basha e ka cilësuar tejet të rëndë që në shekullin e 21 ti drejtohet një partie shprehja që “të mos hajë bar” për hir të një deputeti, referuar ish-kryeministrit Sali Berisha i cili u shpall “Non Grata” nga DASH.

“Në fakt është deklaratë shumë e fortë sidomos po të shikojmë edhe këtë shprehjen e fundit që ju cituat me të drejtë. Të mos harrojmë se është një aludim shumë i rëndë sepse ka qenë një periudhë e sistemit komunist nga më të errëtat nga më të zezat kur pasi u prishëm me ish bashkimin sovjetik me të gjitha vendet e lindjes, pastaj edhe me kinën... pastaj shqipëria i ngriti duart përpjetë nga ço pikëpamje. Atëherë doli parulla që ne bar do hamë por imperializmit dhe social imperializmit nuk i dorëzohemi.

E thënë sot në shekullin e 21 e thënë në kohën e 30 vjetëve demokraci dhe një partie politilke e cila në dhjetor të 1990 qe forca e parë politike pluraliste dhe ajo e solli pluralizmin politik në Shqipëri dhe të arrish të marrësh sot këtë nofkë kaq të rëndë thjesht sepse do të mbrosh një të pambrojtur në çdo lloj aspekti politikisht për bëmat e rënda që ka bërë në këtë vend që i ka bërë popullit të vetë, bëmat  që e bëjnë dhe rëndojnë shumë herë më shumë pozitën e tij... sepse jo vetëm inkriminoi veten por edhe familjen e tij sepse atë e ka bashkëpunëore në të gjitha veprat penale që ka bërë”, tha Beqiri.

I ndalur te akuzat e PD “Rama-Doshi”, Beqiri tha se Berisha duhet të japë dorëheqjen njësoj si Doshi.

“Ajo është forca politike që solli demokracinë dhe tani ta shkeljmojë për hir të mbrojtjes së një të inkriminuari aq më keq kur ske lënë pa e përdorur si kauzë duke thënë qeveria Rama Doshi dhe se Doshi sduhet të jetë në parlament se u shpall non grata edhe pse mbi të ska asnjë akuzë. Tani në vend që të thuash distancohemi nga Berisha ata se bëjnë një gjë të tillë. SHBA se ka vetëm me Berishën si një emër por për ti dhënë fund kësaj epoke të rëndë që smund të quhet demorkaci dhe për të filluar një epokë të re të shteitt ligjor që para ligjit jemi të gjithë të barabartë”, shtoi ai.

Sipas tij Basha nuk mund të distancohet nga Berisha sepse janë simbiozë.

“Nga deklarata e saj sidomos ajo që bar do hamë por berishën nuk do ta lëshojmë, kjo është këmbëngulja e bashës për ta mbajtur Berishën. Basha smund të distancohet nga Berisha. Nëse Berisha është pema Basha është si një hardhie e egër që i është ngjitur asaj peme rreth e qark, janë simbiozë po ra Berisha bie dhe Basha. Lidhjet e Bashës me Berishën janë si pjesëtar familje, ai është si pjesëtar familje te Berisha duhet një revolucion i jashtëzakonshëm brenda vetes së tij Basha që ta kapërcente Berishën”, nënvizoi ai.

KQZ sipas Beqirit nuk duhet t’ia japë mandatin e deputetit Berishës. Ndërkaq nënvizoi se Berisha të japë llogari për Gërdecin. 

“Kjo do ti shtrohet si kërkesë edhe KQZ kur të vijë problemi për mandatin e Berishës se ne kemi një ligj për dekriminalizmin të cilin e ka iniciuar PD këtë sua mohon dot asnjë njeri. Krahas të qenit i dënuar për një krim, apo i larguar nga një vend i BE i shpallur i padenjë do të thotë se është e njëjta e barasvlefshme. Po kur ti rendëit dhe krimet quhet dëbim dhe dëbim, që e detyron dhe KQZ që kur të bëjë interpretimin të thotë e zë ligji i dekriminalizimit dhe ky njeri nuk duhet ta gëzojë mandatin e deputetit. Gërdeci ka problematikën e vetë dhe ai ka për hesap të japë llogari për gërdecin, ua çoi  vdekjen popullit 20 km larg kryeqytetit vetëm për korrupsione që të vidhnin. Është kuti që është hapur. Dosja është mal”.

Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ish-kryeprokurori Llalla dënohet me dy vite burg, a besoni se drejtësia e re do të ndëshkojë edhe të tjerë zyrtarë të lartë?

Komento

Komente

  • Derdimen Kasap Rexhep Bule Leka [ kepi ]: 30/07/2021 18:54

    Ore shoku sali nuk dorzohet kurr partia demokratike dhe bar do haj e shokun sali nuk e lëshon. Prandaj kot lodheni ne jemi parti komoniste me pseudonim parti demokratike.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

SHBA përdor diplomacinë dhe 'qetëson' Francën, negociojnë për paktin Aukus