Urdhri i ri i Ministrisë së Bujqësisë: Mishi që vjen nga Brazili nuk do të kontrollohet 100% (VIDEO)

Kontenierët që vijnë me mish nga Brazili nuk do të kontrollohen 100% në pikat kufitare. Në një urdhër të ministrisë së Bujqësisë thuhet se ngarkesat e mishit që vijnë nga Brazili nuk do kontrollohen të gjitha, por vetëm ato që janë kapur më parë me shkelje.

Me këtë vendim Ministria ndryshon urdhrin e vitit 2017 të nxjerrë nga ish ministri Edmond Panariti i cili detyronte organet doganore të kontrollonin cdo ngarkesë me mish që importohej në vend.

Sipas Ministrisë së Bujqësisë ky urdhër nuk eliminon kontrollet në pikat doganore, por i dyfishon për ato kompani që nuk kanë respektuar më parë rregullat dhe kanë sjellë në vend mish me probleme. Për ish-zëvendësministrin e Bujqësisë Alban Zusi, ky ishte një vendim i mirë dhe i vonuar. Zusi shtoi se kontrollet shtojnë koston për konsumatorin.

Prej tre vitesh ishim ne një situatë jonormale, pasi ngarkesat nga Brazili kontrolloheshin në masën e 100% duke krijuar një kosto tepër të lartë. Brazili është furnitori më i madh në botë për mish. Dhe ne duke ushtruar kontroll 100% i rritëm koston e produktit të mishit që rëndoi në konsumatorin fundor, dhe nuk krijuam asnjë vlerë të shtuar sigurie për konsumatorin.

Niveli i importeve problematike ka rezultuar 0.1%.Mishi që vinte nga brazili kontrollohej për përmbajtje që janë të parrezikshme tek mishi i derrit kryesisht. Bëhet fjalë për patogjen që shkatërrohen gjatë temperaturave të larta të pjekjes dhe mishi i derrit nuk konsumohet kurdo”, tha Zusi.

Por nga ana tjetër vlera e mishit që importon Shqipëria nga jashtë arrin në 736.5 milionë lekë, ndërsa ne eksportojmë vetëm 10.9 milionë lekë. Bazuar në të dhënat e INSTAT, ne importojmë në shifra të larta edhe kafshë të gjalla, pasi kemi importuar 423.7 milionë lekë dhe kemi eksportuar 6.1 milionë lekë.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Keshtu funxionojn vetem shtetet e Xhungles: 17/02/2020 09:46

  Kjo Ministri , e cila duhet te ket nji disipline Ushtarake , sa i perket Mallrave Ushqimore qe hyjne nga Bota ne Shqiperi , qe gjithcka duhet te kaloje ne Scanerin Laboratorik (i cili duhet me qen Moderrn i Kohes ) leshon Urdhra te tille ,si me qen Shqiperia nji shtet me nji popull afrikane xhungle , me te cilin mundet ti hedhesh me konsumu gjithcka ,pa asnji lloj pergjegjesie si Shtet , ku mundet te experimentohet me cdo lloj semundje e virusi ,pra nji popull i pambrojtur i expozuar para cdo helmi viruesi vdekjeporures kanceri , sikur me qen Shteti Padroni i xhungles dhe populli kafhset e tij qe i hedhun me henger cte gjejn Botes !!!!!!!!!!!!! Ky eshte krim i pafalshem dhe ordiner . Un nuk mundem te konceptoj dot ,se s'i mundet ,me cilin guxim ,me cilen injorance , e papergjgjesi prej njeriu Ordier ,madje do thoshja kriminneli , jepe te tilla Urdhra !!!!! Nga eshte gjetur ky Model funxionimi Shteti - trgetie sepse ne Bote Europiane ate s'e ndesh e asnji vend. Dhe beni gam -gam ju me hy ne BE ? E dijn kta maskarenje ,njerez ordiner ,se si funxionojn Shtet e BE-se ? Kjo eshte cmenduri vertete . Jam admirues i PS-s ,por cfar lexojm ktu ,eshte teper zhgenjyese madje injoruese per shqiptaret . Shqiptaret e shkrete nuk i perfaqson me asji pushtet . Te gjithe jane ber "Hai" vetem me u be Miljoner . Dje ishin e pushtet bandat Antishqiptare Hieat e pd-lsi - sot qent pudell te PS-se , jane shdruar e Cakenj . Miistri i Bujqesise duhet te shkarkohet menjiher dhe Shteti duhet te bej transparente analizat e cdo mishi apo ushqimi qe exporton nga fudi i botes . Globalizimi po shpejton zhdukjen e Kombeve te dashur vllezer e motra shqiptare ,,, mos toleroni politiken te experimetoje me jeten tuaj . Kei toleruar cdo maskarallik ,.cdo poshterim por tashme duhet reagim .

  Përgjigju
 • Lori: 17/02/2020 07:43

  Kjo duhet te jete qeveri e cmendur leshi,mesaduket kjo kaperdetyre te importoje korrupsjonin ne kurriz te ketij populli qe po hesht kunder vehtevetes.Nerase eshte e vertet kjo qe shkruhet populli te cohehet i tyri ne kombe dhe tashqelmoje kete qeveri,

  Përgjigju
 • Te pjerdhsha trutharet e bujqesis!!: 17/02/2020 05:53

  o njerez te papergjesshem qe drejtoni kte dikaster ku keni degju ju neper bote qe nuk u behet kontroll 100% si thoni ju truthare!!!!Perkundrazi kjo do akoma nje mase me shtrenguese kontrolli qe te jen qytetaret me te sigurt per ate qe hajn dhe ushqehen turp tju vij e pesofshi ne koken tuaj ju hongert nji mortje mjer populli i shkret.

  Përgjigju
 • Dauti: 17/02/2020 05:37

  Qeverri e diskredituar! Mishi nga Brazili eshte me i infektuari dhe i kalbur magazinave me 10-tra vjet,si te mos kontrollohet?

  Përgjigju
 • Urdher Skadaloz i Ministrise Bujqesise !: 16/02/2020 19:50

  Ne asnji vend te Botes nuk lejohet madje zbarkimi ne Port i nngarkesave ushqimore ,te kalojne , pa ju bere kontrolli laboratorik Shtet i papergjegjshem

  Përgjigju
 • Ehhh: 16/02/2020 16:18

  Futini mish kali tani. Epo ca paskemi qen kundra njeri tjetrit

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

KATAR 2022/ Parashikimet për 4 ndeshjet e sotme në ‘E vëmë me bast’! Publiku i ‘jep’ fitoren SHBA-ve ndaj Iranit, Katari i merr barazim Holandës

KATAR 2022/ Parashikimet për 4 ndeshjet e sotme në ‘E vëmë me bast’! Publiku i ‘jep’ fitoren SHBA-ve ndaj Iranit, Katari i merr barazim Holandës