Ursula von der Leyen, përshëndet marrëveshjen Kosovë-Serbi: Zhvillim pozitiv pas takimeve të mia me Kurtin dhe Vuçiç, dialogu duhet të vazhdojë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë. Von der leyen shkruan se ky është një zhvillim shuëm pozitiv pas takimeve të saj me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin Aleksandër Vuçiç, gjatë turit të saj në Ballkan.

Teksa ka shpërndarë postimin e Miroslav Lajçak, të dërguarit e BE për çështjen, Von der leyen shkruan se dialogu duhet të vazhdojë.

"Unë mirëpres ngrohtësisht marrëveshjen e arritur sot në Bruksel midis Serbisë dhe Kosovës. Ky është një zhvillim shumë pozitiv pas takimeve të mia me Presidentin Vuçiç dhe kryeministrin Kurti. Është mirë për të gjithë rajonin.Dialogu tani duhet të vazhdojë", shkruan Von der Leyen.


Lajmi kryesor:

Arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi për targat, më 2 tetor largohen barrikadat e forcat speciale! Në Jarinjë dhe Bërnjak shkon KFOR-i! Kurti: Filloi epoka kur Serbia mësohet me reciprocitet


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Aleanca e Turqisë me Emiratet e Bashkuara ka rritur ambicien e Erdogan, 'shpëtimi' i vetëm i krizës Izrael-Palestinë