Ushqimet e përditshme që i kemi klasifikuar gabim...

Çokollatë e zezë dhe e bardhë

Luleshtrydhet nuk janë manaferra dhe çokollata e bardhë nuk është çokollatë.

Këto fakte mund të duken befasuese, por ato janë plotësisht të vërteta.

Shkenca i klasifikon artikujt ushqimorë pak më ndryshe nga sa i klasifikojmë ato në kuzhinën tonë.

Bright Side bëri një listë të artikujve ushqimorë që nuk janë ato që ne mendojmë se janë.

Luleshtrydhet nuk janë manaferrat dhe as nuk janë mjedër ose manaferra.

Zyrtarisht manaferrat përcaktohen si fruta të prodhuara nga vezoret e një lule të vetme dhe luleshtrydhet dhe mjedrat nuk e plotësojnë këtë kriter.

Avokadot dhe bananet janë manaferra.

Avokadot dhe bananet janë fruta të prodhuar nga vezoret e një lule të vetme, kështu që ato klasifikohen teknikisht si manaferrat.

Dhe rrushi është gjithashtu manaferrë

Sheqeri është një bar.

Kikirikët nuk janë arra, ato konsiderohen fasule.

Arrat rriten në pemë, ndërsa kikirikët rriten si shkurre nëntokë.

Botanistët i klasifikojnë kikirikët si bishtajore që do të thotë se ato janë nga e njëjta familje si fasulet, bizelet dhe thjerrëzat.

Çokollata e bardhë nuk është çokollatë.

Çokollata e bardhë është bërë me gjalpë kakaoje, qumësht dhe sheqer dhe nuk përmban kakao që i japin çokollatave tradicionale më të errët aromën dhe ngjyrën e tyre të dallueshme.

Quinoa nuk është një kokërr, është një farë.

Ka shumë debate në lidhje me quinoa nëse është një kokërr apo një farë.

Quinoa është një farë që korret nga një bimë e gjatë dhe me gjethe që nuk ësht drith.

Është një i afërm i spinaqit, panxharit dhe qepës.

Patëllxhani nuk është një perime, është një frut, teknikisht manaferrë.

Shkencëtarët e klasifikojnë atë si një frut pasi ka fara brenda. Gjithashtu edhe domatet janë frutA.

Specat të quajtura zile janë gjithashtu fruta.

Të gjithë kemi parë brendësinë e specave që janë të mbushur me fara, prandaj pavarësisht se si i përdorim në kuzhinë, ato janë fruta.

Specat djegës janë gjithashtu fruta.

Okra është një frut dhe jo perime, sepse kanë fara brenda.

Gaforret tuaja të përditshme nuk janë nga gaforret.

Gaforret që blini nga supermarketi nuk janë gaforre.

Ata në të vërtetë janë një përzierje e niseshtave, mbushësve dhe  peshkut të bardhë, që rrokulliset në formën e një këmbe gaforreje.

Ju ndoshta nuk ju është shërbyer kurrë Wasabi i vërtetë.

Pasta jeshile e quajtur Wasabi që ju shërbehet sa herë që vizitoni një restorant japonez ka shumë të ngjarë që nuk është e vërtetë.

Kjo pastë e gjelbër  ka shumë të ngjarë të jetë një përzierje e mustardës dhe ngjyrosësit të ushqimit dhe është shumë më e ashpër në shije sesa e vërteta.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

I mbijetuar i Holokaustit, kush është arkitekti i shquar hebre që u rikthye në Shqipëri dhe ndërtoi falas memorialin në Tiranë