Zjarr në Borsh dhe Patos/ E vështirë ndërhyrja, flakët favorizohen nga era e fortë (VIDEO)

DELVINË- Zjarri i rënë pasditen e djeshme në Borsh vazhdon të djegë kullotat në të cilat rrezikohej një tufë prej 350 krerë delesh. Në malin e Borshit  ditën e sotme flakët janë përhapur duke kaluar në faqen lindore, duke rrezikuar masivin pyjor të Parkut Natyror të Tatzatit, prane vendburimeve të  lumit Kalasë  në rrethin e Delvinës.

Akoma nuk dihen shkaqet e zjarrit, por temperaturat e larta dhe era kanë favorizuar përhapjen e tij. Zjarri rrezikon banesat në pjesën e poshtme të malit dhe terreni është shumë i vështirë që të ndërhyjnë zjarrfikëset.

Ndërkohë, pasdite është përfshirë nga flakët e një sipërfaqe me ullishte në Siqecë në Bashkinë e Patosit. Mësohet se zjarrfikësit kanë mbërritur në vendin e ngjarjes, ku po punojnë për shuarjen e flakëve, edhe pse situata paraqitet e vështirë për të shkak të erës së fortë.

/B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Shkoi të përshëndeste kolegët dhe bie nga skela, 43-vjeçari shqiptar humb jetën tragjikisht në Itali

Shkoi të përshëndeste kolegët dhe bie nga skela, 43-vjeçari shqiptar humb jetën tragjikisht në Itali