Vdekja e Lear Kurtit, pak protestues i përgjigjen apelit të Berishës për të protestuar! Të pranishëm eksponentë të 'Rithemelimit'/ Foto me DRON

TIRANË- Nën thirrjet ‘Drejtësi për Learin’, qytetarët në Tiranë protestuan ditën e sotme për rreth një orë, pas vdekjes së të riut Lear Kurti një ditë më parë, vetëm pak pasi u shoqërua në komisariatin nr.3 në Tiranë. Qytetarët mbajtën fjalime para ministrisë së Brendshme, duke akuzuar qeverinë dhe duke kërkuar dorëheqjen e ministrit të Brendshëm.

‘Policisë po i mbeten djemtë e Shqipërisë në dorë. Ju jeni vrasës dhe këtë e dinë i madh dhe i vogël. Ajo çfarë duhet të bëjmë ne është t’i themi boll kësaj paçavureje. Jep dorëheqjen ministër’- u shpreh një protestues.

Pasi mbajtën fjalime dhe ndezën qirinj duke kryer homazhe, qytetarët u nisen drejt kryeministrisë. Por këtu fjalimet ishin më të pakta, ndërsa u mbajt edhe një minutë heshtje. Në foton e siguruar me dron nga Report Tv, u vu re një numër mjaft i vogël qytetarësh, rreth 50 të tillë, të cilët nuk i janë përgjigjur thirrjes së Sali Berishës për një protestë masive, pasi sipas ish-kryeministrit Lear Kurti u torturua dhe më pas u vra në furgonin e policisë. Në mesin e protestuesve u panë eksponentë dhe përfaqësues të Rithemelimit të PD-së, si Klevis Balliu si dhe të rinj të FRPD-së, të cilët mbajtën edhe fjalime.

Mbrëmjen e 19 tetorit në lagjen ‘Riza Cuka’ në Tiranë, policia i ka bërë thirrje 32-vjeçarit Lear Kurtit, për të ndaluar, por ky i fundit nuk është bindur dhe është larguar me vrap. Efektivët kanë arritur që ta kapin, dhe më pas e kanë shoqëruar në komisariat. Por në ato moment 32-vjeçari nuk është ndjerë mirë dhe ka ndërruar jetë në komisariat.

Sipas ekspertizës, Lear Kurti, ndërroi jetë nga arresti kardiak që iu shkaktua si pasojë e overdozës, pasi gëlltiti qesen me kokainë, nga frika se mos e kapte policia me drogë. Deri në sqarimin e plotë të vdekjes së 32-vjeçarit në duart e policisë, kryepolici Muhamet Rrumbullaku, i pezulloi nga detyra efektivët që e shoqëruan të riun në komisariat.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:43
Report TV sjell foton me dron, rreth 50 protestues i përgjigjen apelit të Sali Berishës

1666377655_PROTRSTA.jpg

Report Tv sjell foto me dron nga protesta, ku duket numri i pjesëmarrësve. Siç mund të shihet apelit të bërë nga Sali Berisha, i janë përgjigjur një numër i pakët, rreth 50 persona.

 

Ora 20:33
Drejtësi për Lear Kurtin/ Protestuesit marshojnë drejt Kryeministrisë

 

Protestuesit kanë nisur një marshim nga Ministria e Brendshme drejt kryeministrisë. Ato shprehen se kërkojnë drejtësi për Lear Kurtit, duke kërkuar edhe dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçi.

Ora 19:27
Vdekja e Lear Kurtit, përfaqësues të Rithemelimit protestojnë para komisariatit në Lezhë: Të bëhet drejtësi, mund të ishte secili nga ne

LEZHË- Qytetar dhe përfaqësues të Rithemelimit të PD-së, janë mbledhur pasditen e sotme në Lezhës për të protestuar për vdekjen e Lear Kurtit, i cili humbi jetën një ditë më parë pasi u shoqërua policia. Të pranishmit u mblodhën para komisariatit të policisë në Lezhë dhe ndezën qirinj për viktimën.

‘Të bëhet drejtësi për vdekjen e Lear. U vra në komisariatin e policisë. Të dënohet fajtori maksimalisht. Unë si e re jam shumë e prekur. Po na vrasin shpresën për të jetuar në këtë vend, por edhe po na vrasin fizikisht.’- u shprehën të rinjtë.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Likja: 22/10/2022 11:54

  Non grata eshte bere si shaban qosja

  Përgjigju
 • aleksadros: 22/10/2022 05:17

  E more vesh sali gomari sa te degjone populli ,me se fundi e mori veshe kushe je

  Përgjigju
 • Byrek: 22/10/2022 04:57

  O sufllaqexhinje mos mbroni kot se mund te ishit ne vend te tij.

  Përgjigju
 • Ali: 22/10/2022 04:45

  Ne vend te kerkoje transparance, kjo fare media lolo e Rames mban ison e bejlereve te kuq qe e kane mbushur plot me cifligje.

  Përgjigju
 • Nona: 22/10/2022 02:19

  Ç'tjetër do shohim vallë? Protesta se kapërdiu qese me kokainë. Kjo është për të qeshur e për të qarë bashkë.

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 22/10/2022 00:32

  Kjo nuk ishte proteste per Learin por per te sjelle ne pushtet Sali zagarun.

  Përgjigju
 • QiFuti: 21/10/2022 23:15

  Erdhen filluan e moren ca qifut i arrestuan. Asnje S’do ku nuk dola as Une. Erdhen moren ca nga Lagjia ime Asnje sfoli, s’fola as une Erdhen moren te pallati im Asnje s’foli, s’fola as Une Erdhen moren Mua S’kishte ngel njeri me fol …….Ju shkerdheft rracen Polici e spiunet qe vetem Shqipatr s’mund te jen. Ardhje Serbe Komuniste qe ju qi rracen ne mes dites e nates. Dhe ofendoni nje protest dhe sa te vogel por esht oer nje jege te pafajshme. Ne kokat tuaja ja u ngjofsha

  Përgjigju
 • Policia: 21/10/2022 22:17

  Shoqata e mbrojtjes se hajdueve dhe spaçatoreve kaq jane pavaresisht se zjejnë rrjetet sociale, kaq pake jane . Keqardhje per cilin do ushtar te krimin nga ana njerezore ngushellime familjes dhe fain ta kerkojne te vetja qe s arriten ta edukonin si duhet jo te policet e shkrete qe behen tabele qitje pa te drejt perdite. Kush shet helm per te tjeret do helmohet vete nje dite .

  Përgjigju
 • Cubi: 21/10/2022 21:07

  Keto jan protestat madheshtoreeeeeeeeeeeeeeeeeeee te sali qenit i cili do ja kap per qafe Cubit te gjate. A me keta krenohet ky non grata????????? Eh shqpja e shkret qe mban shpres tek cuni falliut.

  Përgjigju
 • Laluci: 21/10/2022 20:48

  O ju l**** fisin atyre te degjeneruarve qe protestojne pe ca kokrra kriminelesh e qurrashesh. Ptu, far e keqe

  Përgjigju
 • NaKeniCarKarinOprotestues: 21/10/2022 20:09

  Po mos ta hante mallin i ndjeri sdo e gjente gje ... Ngushellime familjes Ti rrojne familjaret!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

E konfirmojnë në Itali, klubi i Serie A blen Alen Sherrin! 500 mijë euro për Egnatian

E konfirmojnë në Itali, klubi i Serie A blen Alen Sherrin! 500 mijë euro për Egnatian