Vendi i ‘kumarxhinjve të etur’ miraton ndërtimin e kazinosë së parë, Japonia lë pas ‘frikën’ e varësisë ndaj lojërave të fatit

Vendi i ‘kumarxhinjve të etur’ miraton ndërtimin e kazinosë së parë, Japonia lë pas ‘frikën’ e varësisë ndaj lojërave të fatit

Foto ilustruese

Japonia ka miratuar një plan të diskutueshëm për të ndërtuar kazinonë e parë të vendit, pas dekadash debati të nxitur nga frika se një rritje në shpenzimet turistike mund të dëmtohet nga një rritje e varësisë ndaj lojërave të fatit.

Kompleksi i kazinosë, i cili do të përfshijë restorante, dyqane dhe objekte argëtimi si pjesë e një, do të ndërtohet në qytetin port perëndimor të Osakës, ku politikanë të lartë kanë shtyrë për ndërtimin e tij dhe kanë hedhur poshtë kërkesat për një referendum lokal.

Autoritetet në Osaka shprehen se projekti mund të përfundojë në vitin 2029 me një kosto fillestare prej 1.8 trilion jen (10.8 miliardë £).Kryeministri, Fumio Kishida, tha se kompleksi do të nxisë zhvillimin në rajonin dhe do të bëhet një bazë turistike që do të përhapë hijeshinë e Japonisë në botë.

Dikur ekonomia e vetme e madhe që ndalonte kazinotë, Japonia miratoi legjislacionin në 2016 duke hapur rrugën për ta bërë industrinë legale, me parlamentin që më vonë miratoi një ligj për të lejuar ndërtimin e resorteve të integruara.Përveç një kazinoje, kompleksi që do të ndërtohet në ishullin artificial të Yumeshima do të përfshijë një hotel, një sallë konferencash ndërkombëtare, ambiente ekspozite dhe një teatër.

Qeveria e Osakës vlerëson se projekti do të ketë një ndikim ekonomik vjetor me vlerë 1.14 trilion jen dhe do të krijojë 15,000 vende pune. Deri në 20 milionë vizitorë nga Japonia dhe jashtë shtetit pritet të përdorin kompleksin çdo vit, duke gjeneruar shitje prej 520 miliardë jenësh, 80% e të cilave do të vijnë drejtpërdrejt nga kazinotë.

Grupet mbështetëse të varësisë nga lojërat e fatit thanë se kishin "shqetësime të rënda" në lidhje me projektin. Në një letër të hapur drejtuar zyrtarëve qeveritarë, ata përmendën një rritje të kërkesave për ndihmë nga të rinjtë që janë bërë të varur nga lojërat e fatit në internet.

Japonia është një vend kumarxhinjsh të etur, me kuaj, skaf, motoçikleta dhe biçikleta keirin të drejtuar publikisht, së bashku që sjellin ekuivalentin e miliarda dollarëve në vit.

Një sondazh i qeverisë i vitit 2021 zbuloi se 2.8 milionë njerëz rreth 2.2% e popullsisë shin të prekur nga varësia ndaj lojërave të fatit, por kjo nuk e ka ndaluar një nga vendet më të furishme të botës të miratojë ndërtimin e kazinosë në një atraksion të ri turistik qe mund të sjellë fitime të majme.

 

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Itali/ Autobusi ra nga mbikalimi, 21 viktima dhe 15 të plagosur! Mjeti ishte marrë me qira nga një grup turistësh! Në vendngjarje s’ka shenja frenimi

Itali/ Autobusi ra nga mbikalimi, 21 viktima dhe 15 të plagosur! Mjeti ishte marrë me qira nga një grup turistësh! Në vendngjarje s’ka shenja frenimi