Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Vetingu largon përfundimisht nga sistemi i drejtësisë gjyqtaren Zeqine Sollaku, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Sollaku

Zeqine dhe Theodhori Sollaku duke hyrë në KPK, gusht 2021, Foto: LSA

Tirane- Vetingu përjashton përfundimisht nga sistemi i drejtësisë Zeqine Sollakun, bashkëshorten e ish kryeprokurorit Theodhori Sollaku.

Sollaku e cila ishte gjyqtare e Gjykatës së Apelit të Tiranës u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit më 08 gusht 2021 pasi nuk justifikonte pasurinë.

Të njëjtin fat pati dhe sot (28 shkurt 2024). Kolegji i Posaçëm i Apelimit, la në fuqi vendimin e KPK. Trupi gjykues - i përbërë nga Sokol Çomo kryesues, Ina Rama relatore, Albana Shtylla, Natasha Mulaj, Rezarta Schuetz anëtare - mori në shqyrtim në dhomën e këshillimit ankimimin e Zeqine Sollakut kundër vendimit të KPK dhe në përfundim të gjykimit në mënyrë unanime, vendosi:  

"Lënien në fuqi të vendimit nr. 416, datë 08.07.2021 të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, që i përket subjektit të rivlerësimit Zeqine Sollaku"

Gjatë  shqyrtimit KPK tha se Sollaku nuk justifikonte 7 milionë lekë të ardhura. Në KPK gjyqtarja u mbrojt nga bashkëshorti i saj, Theodhori Sollaku, i cili aktualisht ushtron profesionin e avokatit. Sollaku ka mbajtur detën e Prokurorit të Përgjithshëm të Shqipërisë 2002 - 2007.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Katër gola për një pikë, Cagliari ndal 2-2 Interin në 'Meazza'! Zikaltërit mund të festojnë titullin kundër Milanit

VIDEO/ Katër gola për një pikë, Cagliari ndal 2-2 Interin në 'Meazza'! Zikaltërit mund të festojnë titullin kundër Milanit