Vetingu në polici shtyhet në shtator/ Gradat e larta në 'ankth', i pari në 'sitë' Ardi Veliu

TIRANË- Edhe pse ishte paralajmëruar se seanca e parë e vettingut për drejtuesit e lartë të policisë do të niste që në muajin Gusht, burime për Report Tv bënë me dije se gjithcka është shtyrë për javën e parë të shtatorit.

Burime sqaruan se shkak ka qenë volumi i punës dhe dokumentet që priten për 300 gradat e para nga institucione si banka, hipoteka, zyrat e pastrimit të parave si dhe disa informacione që ende skanë ardhur nga jashtë vendit.

I pari që pritet të dalë në seancë dëgjimore pas hetimit të të karrierës, pasurisë dhe integritetit moral është Drejtori i Përgjithshëm Ardi Veliu.

Komisioni i Jashtëm i Vlersimit ka punuar këtë periudhë mbi dosjet e 30 gradave të para ku përfshihen drejtuesit e policisë, gardës, drejtorëve të kufirit dhe shërbimeve mbështetëse të policisë së shtetit.

  • Sondazhi i ditës:

    40 subjekte zgjedhore, 35 parti politike dhe 5 kandidatë të pavarur regjistrohen në KQZ për zgjedhjet e 25 Prillit! Mendoni se është një numër:

Komento

Komente

  • liri: 08/08/2019 13:06

    po normal qe do shtyhet se smundet qe per 1 vit te kontrollosh 300 drejtuesit.dhe do ishte gafe po te realizohej per 1 vit.minimumi 2-3 vjet po nqs do behet sakte dhe me seriozitet. ose e kane vendosur dhe bejne sikur kontrollojne per 1 vit po keta qe kontrollojne kane ndonje mbrojte pas punes per vleresimin ..apo do hidhen ne rruge dhe te perballen me policet e korruptuar qe larguan .... kjo eshte po aq serioze sa vete procesi.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Masat antiCOVID, dezinfektohen rrugët dhe institucionet arsimore në Fier