POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Viti i ri në Tokio, furgoni futet në mes të turmës me njerëz, plagosen 8 persona

Furgoni në Tokio

JAPONI- Një furgon i futur në mes të turmës në Tokio ka lënë të paktën tetë persona të plagosur, njëri prej të cilëve në gjendje të rëndë. Incidenti ndodhi vetëm pak minuta pasi kishte hyrë viti i ri.

Sipas mediave të huaja, shoferi u arrestua nën akuzën e vrasjes së mbetur në tentativë. Ai u identifikua si Kazuhiro Kusakabe, 21 vjeç, nga Osaka, një qytet i madh rreth 400 km në jugperëndim të Tokios.

Fillimisht sulmi u etiketua si një akt terrorist, por u zbuluar se e gjitha ndodhi në kuadër të hakmarrjes për dënimin me vdekje.

I dyshuari u largua nga vendi i ngjarjes dhe sulmoi një kalimtar përpara se të kapej 20 minuta më vonë nga policia. Gjatë kontrolleve në automjet u gjet një automjet me rreth 20 litra vajguri.

ke.mu.
Komento