Vlora ‘pushtohet’ nga turistët, pret 30% më shumë këtë vit! S’ka vende për fjetje! Kreu i operatorëve turistikë: Hoteli më i madh 100 dhoma, të tjerët nga 20-30

Plazhi në Vlorë ka nisur.

Të huaj dhe shqiptarë e kanë zgjedhur për të kaluar pushimet, megjithatë qyteti po përballet ende me disa problematika.  Kreu i operatoreve turistikë për Jugun e Vendit Vasil Bedinaj veçon si më shqetësuese situatën e plehërave por edhe mungesa e stafeve.

“Shumë turistë të huaj kanë frekuentuar Vlorën në Maj. Çdo fundjavë kapacitette thuajse kanë qenë plot. Presim një numër më të lartë se sa në vitet e kaluara. Shpresojmë të kemi rritj,m 20% më shumë se vitin e kaluar. Deri para 2 vitesh kemi pasur turistë të Evropës Lindore. Po kemi turistë Gjerman, Suedez, Spanjoll. Për këtë vit, mndoj se do jemi mirë me kapacitette që kemi”, tha Bedinaj.

Në krahasim me një vit më parë, gjatë këtij sezoni veror pritet që të ketë deri në 30% më shumë turistë. Ky fakt sipas Bedinaj-t i frikëson.

“Por ajo që na shqetëson, është a do të jemi gati për aeroportin e Vlorës që pritet të përfundojë në 2024? Me hapjen e aeroportit do jemi në një krizë akomoduese sepse hoteli më i madh në Vlorë është me 100 dhoma, dhe tjerët me 20-30 dhoma. Subjektet po vijnë nga jashtë Vlorës. Kemi dhe Durërsin që na merr subjektet. Shumë subjekte kanë sjellë njerëz nga jashtë. Edhe rrogat janë rritur, janë dyfishuar. Diskutimet e pastrimit janë të përditëshme. Po ikurajojmë kryetarin e ri që të marrë përgjegjësi për të pasur një qytet komod për ato që vijnë në Vlorë”, tregoi ai. 

Edhe në Darzezë pushuesit kanë nisur të frekuentojnë plazhin. Me muzikë e valle, u çel në këtë zonë sezoni turistik.   

“Sot jemi në Darzezë në çelje të sezonit turistik. Darzeza dhe Semani janë zona shumë të mira për zhvillimin e turizimit. Turizmi është gjëja që i ka munguar Ferit. Dy janë shtyllat e zhviullimit ekonomik. Bujqësia dhe tuizmi që është në hapa të ngadaltë. Nëse sot kemi vetëm disa vizitor, për ne nuk mjafton”, tha Subashi.

A.M./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Pse jo: 31/05/2023 04:33

  Vlora të beje fest dhe gjithçka falas për shtetas Italian cdo 8 Gusht pra “Giorni di festa “ vetëm për italiant në respekt anijes Vlora te jetë një dite feste ku italjoni paguan vetëm me pasaporte pra asnje lek 0 me cdo vit 8gusht Kjo do ishte strategji markeringu Pse jo

  Përgjigju
 • barbona: 29/05/2023 08:15

  ky qe ofron shqiperia eshte turizem per backpackers me shume lek. 50 eur ne borsh merr nje dhome me dy krevat dhe nje kondicioner 25vjecar qe nuk punon, ke edhe uje me raste. Kan 30 vjet dhe nuk kane hedhur asnje lek ne rinovime. Ikni provoni greqine dhe do e kuptoni qe nuk keni bere nje here ne jete pushime te verteta, por vetem nga ato me frigoriferin me vete me dum-dum

  Përgjigju
 • Bim: 29/05/2023 07:45

  Pasterti, kulture, njerzillek, edukate, rrij dy jave pa drita e pa rruge pa asgja por jo pa keto gjera

  Përgjigju
 • ilir: 29/05/2023 06:55

  pse te mos krahasohemi me greqine,,,cfare kane greket me shune se ne ,,asgje...me cilet te krahasohemi ne me afriken...urgjent te ndertojme hotele dhe resorte ne 5 yje,,por pa iu afruar bregut te reres,, me distance ne krah nga njeri -tjetri 100m ..dhe jo me shume se 5 kate....qeveria te mendoje per turizmin ,,jo te vjedhe leket....

  Përgjigju
 • Arthur: 29/05/2023 02:06

  Turizmi nuk zhvillohet me genjeshtra e propagande, por me infrastrukture bashkohore,hotele ,restorante,kulture,sherbime dhe çmime te arsyeshme.

  Përgjigju
 • Ideologjia: 28/05/2023 23:43

  Shikoni mundesine qe te kete hotele me mbi 500 dhoma teke , dyshe apo suite lux , me 500 dhoma te jene mbi 2000 turist dhe keshtu resortesh deri 10-20 cope i nevojiten shume asaj zone pasi Vlora me aeroport me port modern dhe ruget e reja qe e lidhin me tironen e bejne qe vetem vlora ne 2026 te kete mbi 1 milion turiste ne 3-4 muaj verë ! Beni oferta per maj dhe muaj shtator Tetor per cmime pozitive qe te kete turiste gjithe vitin ! Vlora do jete Barcelona e shqiperise , bravo urime !

  Përgjigju
 • Lala: 28/05/2023 19:33

  Ndertoni.investoni se e KENI menjen te kapim ca te kapim.mendoni Edge per te nesermen

  Përgjigju
 • ilir: 28/05/2023 17:31

  nga vlora e gjer ne sarande duhet te kete 500 hotele dhe resorte me 4-5 yje....po humbni kohen....greqia italia i kane bere me kohe...

  Përgjigju
  • Per @Ilir: 28/05/2023 22:35

   Jo mo kan nga 550 vjet qe bejne turizëm, qysh atehere kur nuk ekzistonin kombet dhe shtetet.

  • @Ilir: 28/05/2023 20:02

   Je I papare qe krahason greqine e italiane me shqiperin kane 150 vjet qe bejne turizëm. Je për kryeministër ne Norwegji!!!

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Operacioni ‘Kurrë mos harro’, lihen në burg anëtarët e bandës së Laert Haxhiut! Avokati i Klea Gjatës: Nuk verifikohen dëshmitë e të penduarit për 3 ditë

Operacioni ‘Kurrë mos harro’, lihen në burg anëtarët e bandës së Laert Haxhiut! Avokati i Klea Gjatës: Nuk verifikohen dëshmitë e të penduarit për 3 ditë