Vrasja e Devi Kasmit/ Gjyakata lë të lirë Mario Meshinin

Gjykata e Tiranës ka dhënë ditën e sotme vendimin për lirimin e Mario Meshiniti i dyshuar si i përfshirë në vrasjen e Devi Kasmit. Ai është lënë i lirë për mungesë provash.

Gazetari i Report TV Arsen Rusta raporton se për Mario Meshinin u caktua masa e sigurisë detyrim paraqitje.

Ndaj tij rëndon akuza e moskallëzimit të krimit për vrasjen e Kasmit. Nga kamerat e sigurisë ai rezulton se ka qenë prezent në momentin e ngjarjes, por nga tjetër vetë Meshini thotë se nuk ka parë asgjë mbrëmjen e 29 Janarit.

Mario Meshini u arrestua më 30 Janar të vitit 2018, në një lokal disa orë pas vrasjes së Devi Kasmit.

Kasmi u vra më 29 Janar pranë banesës së tij në rrugën “Kongresi i Manastirit” në kryeqytet, ndërsa për këtë krim pak ditë më pas u pranogsën 5 persona dhe një u shpall në kërkim.

Identifikimi i autorit të vrasjes Efthymiout idhe pjesëtarëve të tjerë u bë nga kamerat e sigurisë ku duket një furgon i bardhë me të cilin ata afrohen pak momente para se të vritej Kasmi e më pas largohen me të njëjtin mjet.

Motivi i këtij krimi mbetet ende i pazbardhur nga policia ndërsa dyshohet se pas përplasjeve mes grupeve kriminale persona ende të paidentifikuar paguan për ekzekutimin e Kasmit duke kontaktuar ish-komandon grek.

m.v./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    COVID-19/ A keni arritur të bëni aplikimin për të marrë leje për dalje nga shtëpia?

Komento