Trupi i shtrirë në mes të rrugës, pamjet pas vrasjes në Tiranë! Në kërkim shoku që e nxori në pritë! Kamerat fiksuan dy makina, policia kapi të gabuarën!

TIRANE-Policia ka identifikuar dhe shpallur në kërkim një person të dyshuar për vrasjen që tronditi zonën e 'Astirit'  mbrëmjen e djeshme. Blutë e Tiranës dyshojnë se në vrasjen e Vilson Tafçiut është përfshirë edhe personi me inicialet N.D. Ende nuk dihet saktësisht roli i tij, nëse është ai që e qëlloi apo që e nxori në pritë. I shpalluri në kërkim është identifikuar nga përshkrimi që miqtë e viktimës kanë bërë në polici për shkak të ngjashmërisë. Mbrëmjen e djeshme pas vrasjes dhe sot në mëngjes është kontrolluar banesa e tij, por nuk është gjetur.

Tafçiu, që mbeti viktimë e këtij atentati mësohet se përveç Francës ku ishte arrestuar për trafik droge në mars të vitit 2018 dhe ku kishte qëndruar në paraburgim për 8 muaj para se të deportohej drejt vendit tonë në nëntor të vitit të kaluar, ka jetuar edhe në Belgjikë. Pista e parë ku janë fokusuar hetimet është pikërisht e kaluara e tij në Francë dhe në Belgjikë dhe konfliktet për shkak të drogës, pasi në familje nuk ka pasur precedent. Megjithatë nuk përjashtohen edhe konfliktet e kohëve të fundit që mund të kenë sjellë vrasjen. Për vrasjen ende nuk ka asnjë të arrestuar. Sipas burimeve nga policia pas ngjarjes kamerat e sigurisë kanë kapur dy makina që kanë ikur me shpejtësi nga vendi i ngjarjes.

Njëra prej tyre është identifikuar dhe drejtuesi është ndaluar, por ka rezultuar se nuk kishte lidhje me ngjarjen dhe se ishte larguar nga frika pas atentatit. Ndërkohë që makina tjetër me ngjyrë të zezë që u largua me shpejtësi rezulton se është e autorëve të vrasjes, por ende nuk ka asnjë gjurmë të saj. 28-vjeçari Vilson Tafçiu prej tre ditësh qëndronte në Tiranë, pasi kishte ardhur nga Dibra për varrimin e gjyshes, që jetonte në Institut, raporton gazetarja e Report Tv, Xhensila Kodra. Mësohet se viktima që i njihej edhe me mbiemrin Noka mbrëmë ishte në një lokal në rrugën "Teodor Keko" në zonën e 'Astirit' me një grup shoqëror, mes tyre dy vajza, kur është thirrur në emër për të dalë jashtë dhe është qëlluar për vdekje me tre plumba në gjoks nga një person.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 09:55
Dalin pamjet pas vrasjes së të riut në Tiranë, i shtrirë në tokë pranë lokalit

Policia ka shpallur në kërkim një person që dyshohet se është autori i vrasjes mbrëmë në Tiranë të Vilson Tafçiut, ndërsa kanë dalë edhe pamjet e para pas momentit të ekzekutimit, ku i riu duket i shtrirë në tokë në mes të rrugës ku u qëllua për vdekje, pasi u nxor nga lokali në zonën e 'Astirit'.

Trupi i Vilson Tafçiut në mes të rrugës pranë lokalit ku u vra në zonën e 'Astirit'
Ora 09:35
Vrasja në Tiranë, s'u gjet në banesë, shpallet në kërkim personi që e nxori të riun në pritë

Policia ka shpallur në kërkim një person për vrasjen e djeshme të Vilson Tafçiut. I shpalluri në kërkim është me inicialet N.D. Policia dyshon se është është i përfshirë në vrasjen e  28-vjeçarit, por nuk dihet saktesisht nese eshte personi qe e nxori ne prite, apo e qelloi. Mbrëmjen e djeshme pas vrasjes dhe sot është kontrolluar banesa e personit me inicialet N.D. por nuk është gjetur.

Ora 09:05
'Gjithmonë në zemrat tona do të jesh'! Dedikimi i miqve për të riun e vrarë në Tiranë

Postimi ne Facebook i njerit prej miqve te viktimes

Familja në Dibër ka hapur dyert e mortit pas vrasjes së Vilson Tafçiut që u vra mbrëmë në Tiranë. 28-vjeçari njihej edhe me mbiemrin Noka, ndërsa njëri prej miqve të tij në rrjetet sociale shkruan se do të mbetet gjithmonë në zemrat e tyre.

 

d.ba.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Vrasje, atentate, plagosje! A ju duket shqetësuese situata kriminale në vend?

Komento

Komente

 • Patriot: 21/01/2020 22:50

  PER TONi TIRANE. Shpresoj qe ket dhimbje qe ka familja e personit te vrare ta keshe ti tek femijet e tu dhe atehere do ta kuptosh qe nuk duhet te kenaqesh qe iku nje jet e re nga dora vrastare qe paguhet me lek .nga ftyra si ti ....

  Përgjigju
 • O tej: 21/01/2020 17:52

  Nje plere me pak

  Përgjigju
 • Gjorm: 21/01/2020 14:13

  Prandaje nuk duhet ngateruar me droge. Shikone vlonjatete u shojtene!

  Përgjigju
 • sapa: 21/01/2020 12:15

  Lajme te tilla qe degjojme pothuajse cdo dite duhet ti bejne krenare shqiptaret per zgjdhjen qe kane bere par ta dhe te ardhmen e femijeve te tyre braktisjen e vendit te kusareve te ketij vendi qe kurre nuk do te behet.Sigurisht qe cdo shqiptar do deshironte te jetonte ne atdheun e tij por jo ne kete atdhe ku sundon poshtersia.Vetem kur perjeton shtetin pernedimor atehere je ne gjendje te besh krahasimin ku ke jetuar dhe ku jeton.

  Përgjigju
 • WTF: 21/01/2020 10:46

  Pse nuk vriten njerezit e edukuar që respektojne ligjet? Sepse nuk kane lidhje me kafshet provinciale qe nga barkthare duan te behen te pasur me zor. Kush ka tru ben nje jete te mire e te qete, kush nuk ka tru merret me pislliqe dhe iken per lesh. Sa me shume nga keta te ikin, aq me shume shprese ka se ai vend do behet.

  Përgjigju
  • Alb: 21/01/2020 17:37

   Kafsh jane ata qe ndiejn kenaqesi per nje jete qe shuhet... Kafsh jane ata qe akoma diskriminojne njerzit nga prejardhja apo vendlindja... Jane pikerisht keta njerez me keto ndienja qe po e fundosin ate vend...

  • Toni Tirane: 21/01/2020 13:44

   Ke te drejte, vijne andej nga zbret dhia me frena dore dhe duan te behen milionere brenda vitit duke shperndare droge. Eshte aktivitet kriminal dhe ky mori denimin qe i takoi. I ka prish pazarin dhe eshte kapur nga Policia ne France, tani e pagoi.

 • Capi: 21/01/2020 10:35

  Cmimi si per trafikuesit gjithashtu edhe per konzumuesit e droges eshte i larte! Fatkeqesi qe disa (Edi Rama) nuk duan ta kuptojn! Ngushllime te emes.

  Përgjigju
 • Gjeço Bajram Andoni: 21/01/2020 10:13

  Si ka mundesi qe dikush e ka thirrur në emer për të dale nga lokali dhe gjendet I shtrire në mes të rruges? Kur dikush të thëret në emer kur je në lokal del deri tek dera dhe jo në mes të rrugës . Gjera të dyshimta.

  Përgjigju
 • Emi: 21/01/2020 10:11

  Sa djali i ri po ik kote. Se mesun nje kultur 30 vjecare si kush ashte iferti dhe kush njehe filanin dhe kjo gja po ju han kokat njeri tjetrit.

  Përgjigju
 • Albi: 21/01/2020 09:16

  Another lac bites the dust...

  Përgjigju
  • Aqif Kopertoni: 21/01/2020 10:23

   Edhe shumë kan mbetur!×

Lajmi i fundit

John

Përdori 100 qirinj për t'i propozuar të dashurës së tij, shqiptari në Britani i vë flakën banesës