Vuçiç flet pas mbledhjes urgjente: Kërkojmë tërheqjen e të gjitha trupave nga veriu dhe ndërhyrjen e Bashkimit Evropian

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i është drejtuar publikut serb pas mbledhjes së Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Beograd. Siç raportojnë mediat serbe, presidenti serb tha se Serbia kërkon tërheqjen e të gjitha trupave që po qëndrojnë në veri të Kosovës si dhe një përgjigje urgjente nga BE -ja për situatën.

“Diskutuam për situatën në Kosovë e Metohi, veçanërisht pas aksionit kriminal të Prishtinës dhe inkursionit të gjashtë në veri të Kosovës dhe Metohisë, me përdorimin e automjeteve të blinduara, armëve të gjata dhe ngacmime të qytetarëve. Ne kemi arritur në përfundimin se Serbia do të vazhdojë të këmbëngulë në ruajtjen e paqes dhe sigurisë së plotë për serbët në Kosovë dhe Metohi. Ne i konsiderojmë të papërshtatshme deklaratat në të cilat Beogradi dhe Prishtina barazohen. Serbia dëshiron ta vazhdojë dialogun, por nuk dëshiron të pranojë marrëveshje nga veprimet kriminale”, tha Vuçiç.

Aleksandër Vuçiç ka kërkuar ndërhyrjen e mënjehershme të BE-së për zgjidhjen e situatës.

“ Duhet që të tërhiqen menjëherë të gjithë trupat nga veriu i Kosovës dhe Metohisë dhe duhet të kemi kthimin në gjendjen e mëparshme. Ne kërkojmë një përgjigje urgjente nga BE -ja, nëse ka një marrëveshje të Brukselit. Duhet të shohim nëse kjo marrëveshje ekziston apo jo. Bashkësia e komunave serbe është thelbi i marrëveshjes së Brukselit” - tha presidenti.

Presidenti serb e quajti aksion kriminal, pozicionimin e forcave speciale policore në pikat kufitare në Jarinje e Bërnjak për ta mbikëqyrur zbatimin e vendimit të fundit të Qeverisë për reciprocitetin në çështjen e targave të automjeteve. Vuçiç tha se ai e mori një propozim për zgjidhjen e situatës në pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak dje, por se e refuzoi atë, duke e quajtur poshtërues për Serbinë.

“Unë e refuzova sepse nuk është kompromis dhe sepse e kthen Serbinë prapa. Shkurt është një zgjidhje që përmban 70% të asaj që shqiptarët kishin ndërmend të bënin, në mënyrë që të harrohej kjo. Unë thjesht refuzova sepse jam lodhur nga politika e aktit të përfunduar dhe sepse ju nuk mund ta bëni këtë”, tha presidenti serb

Këshilli u kryesua nga Presidenti i Republikës Aleksandar Vuçiq, dhe seancat u ndoqën, ndër të tjera, nga Kryeministrja Ana Brnabić, Ministrat Nebojša Stefanović, Aleksandar Vulin, si dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Serbe Milano Mojsilović dhe Drejtori i BIA -s Bratislav Gašić.


Lajmi kryesor:

Reciprociteti i targave, Rama mbështet Kosovën: Serbia të bashkëpunojë! Kurti, ambasadorëve: Ato lloj targash ose i përdorim të dyja shtetet ose asnjëra


  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Furgoni përplaset me 'Benz'-in dhe përmbyset në aksin Korçë-Pogradec! Plagosen 5 pasagjerët dhe drejtuesi i automjetit (VIDEO)