Yuri Kim dhe Soreca takojnë Celibashin: Të ndiqen penalisht krimet zgjedhore

Yuri Kim, Ilirjan Celibashi dhe Luigi Soreca

Krerët e selive diplomatike në vendin tonë, ambasadorja Yuri Kim dhe Luigi Soreca kërkojnë hetim për rastet e krimeve zgjedhore. Në një reagim në Facebook, pas takimit të Kim e Sorecës me kreun e KQZ Ilirjan Celibashi, ambasada e SHBA shkruan se është e domosdoshme që autoritetet të hetojnë parregullsitë dhe të ndjekin penalisht krimet zgjedhore, përfshi blerjen e votave, kërcënimin e votuesve dhe përpjekjet e tjera për t’u mohuar votuesve të drejtën për të votuar të lirë, pa frikë, trysni apo joshje të paligjshme.

Gjatë takimit me Celibashin dy ambasadorët diskutuan edhe për adresimin e rekomandimeve të OSBE, për të përmirësuar më tej zgjedhjet në vendin tonë, që përfshin edhe një reformë të re zgjedhore.

"Duke cituar raportin e fundit të ODIHR, Ambasadorët Kim dhe Soreca shprehën vlerësimin për administrimin kompetent të zgjedhjeve të 25 prillit nga KQZ. Ambasadorët nënvizuan se tani është përgjegjësi e të gjitha institucioneve, autoriteteve dhe partive për të punuar me KQZ-në për të trajtuar rekomandimet e raportit përfundimtar të ODIHR-it.

Po ashtu, është thelbësore që autoritetet të hetojnë parregullsitë dhe të ndjekin penalisht krimet zgjedhore, përfshi blerjen e votave, kërcënimin e votuesve dhe përpjekjet e tjera për t’u mohuar votuesve të drejtën për të votuar të lirë, pa frikë, trysni apo joshje të paligjshme. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin me forcë të gjitha përpjekjet për të siguruar që zgjedhjet në Shqipëri të përmbushin standardet më të larta, në mënyrë që vullneti i zgjedhësve të respektohet plotësisht”, njofton ambasada e SHBA në Facebook.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Miri: 26/10/2021 15:13

    Per perdorimin e paligjshem te te dhenave personale e keni fjalen? Mund ti thoni publikisht, ju lutemi, o teta Kim e xhaxhi Soreka, thojini SPAK qe ti hetojne. Ose te pakten te bejne sikur hetojne, njesoj eshte.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

E rëndë në Pogradec/ 46-vjeçarja del nga spitali, sapo shkon në shtëpi ndërron jetë