Yuri Kim publikon fotot me mësuesen: Faleminderit që më edukove dhe më inkurajove të ëndërroja

Yuri Kim publikon fotot me mësuesen: Faleminderit që më edukove dhe më inkurajove të ëndërroja

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka uruar 7 Marsin, ditën e mësuesve në një mënyrë të veçantë. Ajo ka postuar një foto me mësuesen e saj McGuire të viteve më parë. Kim shkruan se me mësuesen e saj ka mbajtur kontakte gjatë shumë viteve nëpërmjet letrave. McGuire madje disa ditë më parë ka qenë në Shqipëri, ku është takuar dhe me ambasadoren Kim.

Postimi i plotë i Yuri Kim:

Në #ditaemesuesit #TeachersDay, dua të shpreh vlerësimin për të gjithë ata që ia kanë kushtuar jetën #mësimdhënies.

Mendoj për mësuesen time, znj. McGuire, e cila ishte mësuesja ime në klasën e 8-të në shkollën St Anthony në #Guam. Shumë kohë pasi ajo dhe burri i saj u larguan nga ishulli ynë, ne qëndruam në kontakt me letra. Ajo erdhi për të më vizituar në Shqipëri  disa javë më parë. Ishte një nder i veçantë për mua që isha në gjendje ta tregoja atë rreth këtij vendi të mahnitshëm. Ndërsa ajo ishte këtu, vendosëm të takoheshim me disa nxënës të klasës së 8-të dhe mësuesit e tyre në @muzeu_kombetar_i_arsimit_korce. U tregova letrat dhe kartat që më kishte dërguar zonja McGuire gjatë viteve. Mësuesesja ime u befasua kur zbuloi se unë kisha mbajtur secilën prej tyre. I rritur në një ishull në mes të Oqeanit Paqësor, i ruaja letrat e zonjës McGuire që përshkruan jetën në Nju Jork, Dakotën e Veriut, Teksas etj. – ato më bënë të mendoj për atë që shtrihej përtej horizontit të ishullit tim, më bëri imagjinoni se çfarë mund të bëj dhe ku mund të shkoj në botë. Për zonjën McGuire dhe të gjithë mësuesit e tjerë: Faleminderit që na edukove, që ishe i sjellshëm dhe i durueshëm, që na mësove si të mendojmë, që na inkurajon të ëndërrojmë të mëdha dhe kërkojmë të punojmë shumë. 


Lajmi kryesor:

7 marsi/ Nxënësit lule e dhurata mësuesve! Nuk mungojnë as zarfe me para! Nxënësja: Kam dhuruar një buqetë dhe ca lekë


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Fier/ Aktivizohet një vatër zjarri në Darëzezë, flakët përhapen me shpejtësi duke rrezikuar pyllin

Fier/ Aktivizohet një vatër zjarri në Darëzezë, flakët përhapen me shpejtësi duke rrezikuar pyllin