Zaev: RMV nuk ka pretendime territoriale ndaj shteteve fqinje 

Kërcënimi i Bullgarisë për të vënë veto ndaj Maqedonisë së Veriut në lidhje me mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare, ka bërë që kryeministri maqedonas të japë një deklaratë, ku shpreh gatishmërinë e tij, për të dhënë një deklaratë me shkrim ose me gojë ku shprehet se Maqedonia e Veriut nuk ka pretendime territoriale ndaj shteteve fqinje, përfshirë Bullgarinë por as ndonjë shteti tjetër në botë, megjithatë e refuzon nënshkrimin e një marrëveshje të re.

“Jemi të gatshëm t’i bëjmë publike sukseset e deritanishme të cilët dolën si konkluzione nga komisionet, të ndërmarrim obligim për intensifikimin e korridorit 8 në pjesën e ndërtimit, për forcimin e bashkëpunimit ekonomik, për ndihmën e ndërsjellët edhe në krizën e COVID-19 dhe jemi të gatshëm për të gjithë çështjet të prononcohemi publikisht”, deklaroi Zoran Zaev,

Një muaj më parë Bullgaria i dërgoi një memorandum shpjegues Këshillit të Bashkimit Evropian, në të cilën shprehet qartë se Shkupi duhet t'i përmbahet në mënyrë rigoroze parimeve dhe vlerave të BE-së dhe marrëveshjes së fqinjësisë së mirë të nënshkruar midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut në 2017, bllokimi i Komisionit të Përbashkët Bullgari-Maqedoni e Veriut për Çështjet Arsimore dhe Historike, pezullimi i të gjitha investimeve Bullgare në vend dhe përndjekja e politikanëve është plotësisht e papranueshme për Sofjen.

S.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A vijojnë shqiptarët të mos jenë të ndërgjegjshëm për rrezikun nga Covid-19?

Komento

Komente

 • Iris: 27/10/2020 01:49

  Kur studioja ne UT,profesoret na tregonin ,pertej leksioneve,se Bullgaria Akoma ka nostalgji per perandorine bullgare te mesjetes,gjithashtu dhe per Traktatin e Shen Stefanit, qe krijonte nje Bullgari te madhe.Sipas tyre, shume rruge ne Bullgari Akoma kane emrin e Shen Stefanit ,jo dhe aq si shenjt ,se sa si kujtim I traktatit.Gjithashtu dhe kontradiktat bullgaro-maqedonase ,jane po aq te zakonshme e te vjetra ,sa dhe tonat me Greqine.

  Përgjigju
 • Gege Kosova: 26/10/2020 15:25

  Nuk ka cka kerkon ende IRJM,kur me t reve tona etnike dhe me popu ll tone autokton ka krijuar shtetin qe ne kohen e titos dhe perseritur pas vitit 2000,kur edhe mori disa mija haktar nga Kosove ne Debede.IRJM eshte shtet dhe popull pa identitet kombetar,gjuhesore,shteterore fetar.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

VIDEOLAJM/ Aktiviteti për polifoninë, Presidenti Meta në Vlorë me qindra qytetarë, shumica pa maska dhe ngjitur me njëri-tjetrin