Zgjedhjet lokale/ PS dhe koalicioni Meta-Berisha, dorëzojnë në KQZ listat e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiakë në këto bashki (LISTAT)

Zgjedhjet lokale/ PS dhe koalicioni Meta-Berisha, dorëzojnë në KQZ listat e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiakë në këto bashki (LISTAT)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

TIRANË- Partia Socialiste dhe koalicioni Meta-Berisha kanë dorëzuar në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve listat e kandidatëve për këshilltarë bashkiakë dhe për kryetarë të bashkive. Për Partinë Socialiste janë dorëzuar listat e kandidatëve në Tiranë, Berat, Durrës, Elbasan, Kamëz, Korçë, Lushnjë, Lezhë, Peqin, Vlorë, Fier, Shkodër

Ndërsa për koalicionin Meta-Berisha janë bërë publike vetëm listat e kandidatëve për këshilltarë bashkiakë dhe kryebashkiakë në Lezhë, Peqin, Berat, Fier dhe Vlorë. Duke qenë se për këshilltarë bashkiakë, është e nevojshme paraqitja e një liste me 1603 kandidatë, sipas marrëveshjes Berisha-Meta, 1337 prej tyre do jenë të Rithemelimit. Partisë së Lirisë do i lihen 240 pozicione kandidimi, PBDNJ-së 20 pozicione kandidimi dhe për Partinë Demokristiane 6 pozicione kandidimi në listën e koalicionit.

Më poshtë listat e Partisë Socialiste për këshilltarë bashkiakë dhe kryebashkiakë të PS

Lista e PS e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Berat

Lista e PS e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Elbasan

Lista e PS e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Fier

Lista e PS e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Kamëz

Lista e PS e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Korçë

Lista e PS e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Lezhë

Lista e PS e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Lushnjë

Lista e PS e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Peqin

Lista e PS e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Vlorë

Lista e PS e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Shkodër

Mbrëmjen e së shtunës, Partia Socialiste pas një mbledhje të kryesisë në selinë rozë, publikoi emrat e kandidatëve për këshilltarë bashkiakë dhe kryebashkiakë ku u vu re se  pjesa më e madhe e tyre, ishin rikandidime të kryetarëve aktualë të bashkive. 

Lista për këshilltarë dhe kryebashkiakë e koalicionit Meta Berisha

Lista e koalicionit Meta-Berisha e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Berat

Lista e koalicionit Meta-Berisha e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Lezhë

Lista e koalicionit Meta-Berisha e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Peqin

Lista e koalicionit Meta-Berisha e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Vlorë

Lista e koalicionit Meta-Berisha e kandidatëve për këshilltarë dhe kryebashkiak në Fier

Ndërsa koalicioni Meta-Berisha ka dorëzuar në KQZ disa prej listave për kandidatë pasi Kolegji Zgjedhor mori vendimin për rrëzimin përfundimtar të kërkesës së Berishës duke i hedhur poshtë mundësinë që të hyjë në zgjedhjet lokale të 14 majit nën logon e Partisë Demokratike.

Ora 00:00 e ditës së sotme (27 mars) është afati i fundit për t’i dërguar listat në KQZ.

B.V/A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

‘Gërdeci’/ Sot seanca në GJKKO, SPAK pritet të japë pretencën për Fatmir Mediun

‘Gërdeci’/ Sot seanca në GJKKO, SPAK pritet të japë pretencën për Fatmir Mediun