Zgjedhjet në Austri, kryeson Kurz, por s'e formon qeverinë pa koalicion

Zgjedhjet në Austri, kryeson Kurz, por s'e formon qeverinë pa koalicion

Austriakët kanë votuar sot në zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme pas skandalit të pak muajve më parë çka bëri që qeveria të rrëzohej.

Pas votimeve të ditës së sotme kanë dalë edhe exit-poll-et e para, që nxjerrin fitues partinë Konservatore Popullore, të udhëhequr nga ish-kancelari Sebastian Kurz, që parashikohet të marrë 37% të votave, por përsëri do të duhet të formojë një koalicion për të krijuar qeverinë e re.

Social Demokratët parashikohet të marrin 22.5% me Partinë e Ekstremit të Djathtë të Lirisë me 16.7%. Partitë e tjera, të Gjelbrit parashikohet të marrin 13.1% dhe partia liberale Neos 7.8%.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Skënderbeu 'prek' Superligën, Apolonia humbet pas tre ndeshjeve! 5 gola në Korçë

Skënderbeu 'prek' Superligën, Apolonia humbet pas tre ndeshjeve! 5 gola në Korçë