Zhdukja e gardistit nga Burreli, dëshmitari: E kam parë në Elbasan

Një telefonatë shpresëdhënëse, se i riu nga Burreli është parë në Elbasan ndez një dritë jeshile për fatin e 27-vjecarit Ervin Dergutit, nënoficer i Gardës së Republikës. Ai u zhduk 9 ditë më parë nga banesa e tij në Sauk, ndërsa u nis për në punë. Në një lidhje telefonike këtë të mërkurë, në emisionin ‘Pa gjurmë’ dëshmitari rrëfen se e ka parë të riun 5 ditë më parë në qytetin e Elbasanit. Ai thotë sesi njohu të riun, të cilin si për ironi të fatit e kishte takuar rastësisht në Tiranë 6 muaj më parë.

’E kam parë 5 ditë më parë në Elbasan. E kam parë afër shinave të trenit, duke u bazuar në këtë foto. Mu duk shumë serioz. I thashë që diku të kam parë. Dhe mu kujtua se diku e kisha parë. Atë person e kam takuar në muajin nëntor të vitit 2019 në Tiranë. Në atë kohë unë kërkoja një destinacion që do të shkoja dhe e kam parë në vendin ku punonte, në Gardë. E pata pyetur se nga ishte dhe më tha se ishte nga veriu dhe jetoj në Tiranë. Nuk më tha emër. Nuk e kam pyetur për emrin, thjesht kam komunikuar për të më treguar një destinacion ku unë duhet të shkoja’, thotë dëshmitari

Nënoficeri i Gardës së Republikës, Ervin Derguti humbi gjurmët 9 ditë më parë, ndërsa u nis për në punë mëngjesin e 27 prillit. Në studion e emisionit 'Pa gjurmë' një ditë më parë, daja i tij Haxhi Vela sqaroi se zhdukjen e tij e mësuan dy orë më pas, kur komanda e repartit të Gradës merr në telefon familjen duke njoftuar se 27-vjeçari nuk ishte paraqitur në punë. Kamerat e sigurisë në rrugicën pranë banesës së tij, tregojnë lëvizjen e fundit të të riut, i cili është duke ecur dhe me vete mban qesen e ushqimit. Ndërsa edhe pas denoncimit nga familjarët në Komisariatin nr: 2 ende nuk kanë arritur në gjurmët e tij. Ervin Derguti kishte dy vite që kishte nisur punë pranë Gardës dhe në momentin që është nisur për në punë ka qenë civil dhe pa armën e shërbimit me vete.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit