Receta e ditës - Bullgur me thjerrëza jeshile dhe qiqra dhe çokollatë Raffaelo / Pjesa e dytë

20 Dhjetor 2018, 07:27 | Përditesimi i fundit: 2018-12-20 07:27:52

Receta e dytë: Çokollatë Raffaelo

Përgatitja:

100 gr sheqer pluhur

2 pako sheqer vanilje

100 gr gjalp i butë

4 lgj lëng portokalli

300 gr çokollatë e bardhë

160 gr arrë kokosi e grirë

Bajame ose lajthi

Kokos për pluhurosje në fund

Përgatitja:

Fillimisht shkrijmë çokollatën banjomari. Në një tas trazojmë me rrahësen elektrike të vezëve sheqerin pluhur, sheqerin vanilje, gjalp dhe i trazojmë mirë deri sat ë na formohet një masë kremoze.

Shtojmë 4 lugë gjelle lëng portokalli dhe pak rum nëse dëshironi. I përziejmë duke shtuar pak nga pak arrën e kokosit. Na formohet një masë e brumtë.

Me ndihmën e një luge çaji, formojmë sfera rrumbullake. Mund të vendosim brenda 1 bajame ose lajthi. I rrotullojmë sferat në një pjatë ku kemi vendosur kokos të grirë. I vendosim në një pjatë dhe i lëmë 1 ditë të thahen, e më pas i vendosim në kupë për qerasje.

Programe të tjera

Shiko të gjitha