Humbi djalin në aksident, nëna zbulon letrën me kujtimet në Kanada (Rrëfimi i trishtë)

23 Prill 2019, 22:26 | Përditesimi i fundit: 2019-04-23 22:41:57

Pjesa e trete. Nuk do ta kishte menduar se kjo letër ishte fundi i dhimbshëm i një jete dhe fillimi i një të vërtete. Moisi vendosën ta quanin djalin e tyre Dafina e Merko Shoraj, kur ai u lind në vitin 1979 në qytetin e Vlorës. Djali i vetëm i çiftit u rrit shpejt sa hap e mbyll sytë përkrah prindërve duke i ndihmuar në biznesin familjar. Ishte ende shumë i ri kur u dashurua për të parën herë dhe por për të parën herë u përball më kërcënimet e babait të vajzës që ai dashuronte, nga i njëjti qytet.

Dashuri që u thye. Moisiu mori me vete ëndrrat, humbjet, zhgënjimet atë natë kur para se të largohej drejt Anglisë për të ndjekur studimet e larta doli me shokët. Pasi festuan deri në mbrëmje kishte ardhur ora, fati për të riun ishte paracaktuar, Mosiu bën aksident. Ishte shtatori i vitit 1998 kur Moisiu ndërron jetë në spital. Ditët dhe netët më pas ishin të vështira për familjen Shoraj. Nga Kanadaja vjen kjo histori e rrëfyer nga nënë Dafina për Moisiun e saj. Cifti Shoraj jetojnë me dy fëmijët binjakë të cilët erdhën në jetë vite pas. Nëna vendos të rrëfejë këtë histori. Për një dritë që ka parë në fund të tunelit. Moisiu duket se ka lënë një amanet.

Programe të tjera

Shiko të gjitha