Kek me banane (BanaKing) nga zonja Vjollca

16 Shkurt, 11:07 | Përditesimi i fundit: 2021-02-16 11:14:46

Kek me banana

 Përbërësit:

3 banane

 180 gr sheqer

lëkura e 1 limoni

 1 lugë gjelle lëng limoni

 100 ml vaj bimor

 3 kokrra vezë

300 gr miell

1 pako pluhur pjekës

gjalp për lyerjen e tavës

 sheqer pluhur për dekor

 Përgatitja:

Në një grirëse vendosim 3 banane të qëruara dhe të prera në rrathë, shtojmë në të lëkurën e grirë të një limoni, 1 lugë gjelle lëng limoni. I kalojmë në grirësen e qepës ose në një blender dore dhe I tkhejmë të gjtihë përbërësit në krem, shtojmë vajin dhe evzët dhe përsëri I kalojmë në blender dhe I përziejmë përsëri. Transferojmë kremin e përgatitur në një tas. Shtojmë në të miellin e situr dhe pluhurin pjekës. Lyejmë tavën me gjalp trasnefrojmë brumin në një tepsi kekun dhe e vendosim në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 40 minuta. Pasi e nxjerrim nga furra e lëmë të bjeri temperatura për 15 minuta dhe në fund e pudrosim me pluhur pjekës.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha