Kek me karrota dhe portokall nga zonja Vjollca

24 Shtator 2020, 11:32

Kek me karrota

 Përbërësit:

4 kokrra vezë

200 gr sheqer (1 gotë)

1 pako sheqer vanilje

1 kokërr portokall

1 filxhan çaji vaj vegjetal

300-350 gr miell

1 pako pluhur pjekës

1/2 lugë kafe sodë buke

Pak kripë

300 gr karrota

Rrush i thatë (opsionale)

Përgatitja:

Fillimisht grijmë karrotën në rende të hollë ose në grirësen e qepës. (E largojmë dhe e vendosim në një tas.) Po në të njëjtën grirëse, grijmë edhe një portokall të larë mrë dhe të prerë në feta me gjithë lëkurë. Në tasin me miell shtojmë pluhurin pjekës, sodë dhe pak kripë. Në një tas përziejmë 4 vezë të plota, shtojmë në të sheqerin vanilje, vajin, portokallin e grirë, miellin, I përziejmë mirë dhe në fund shtojmë karrotat duke I përzierë sërish mirë. Të gjithë masën e shtojmë në një tavë ku kemi vendosur fillimisht letër pjekje. Në fund nëse dëshironi mund të shtoni rrush të thatë. E vendosim tepsinë në furrë, në temperaturë 170 gradë Celsius, për 1 orë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha