Kek me mollë dhe krem nga zonja Vjollca

15 Janar, 10:50 | Përditesimi i fundit: 2021-01-15 11:42:17

Kek me mollë dhe krem

Përbërësit:

300 gr miell

200 gr sheqer

150 gr gjalp

3 vezë

1 pako pluhur pjekës

pak kripë

4 mollë

Kremi

500 ml qumësht

2 vezë

50 gr gjalp

50 gr sheqer

50 gr miell

30 gr niseshte

 Përgatitja:

Në një tas vendosim sheqerin, vezët eplota dhe I rrahim me rrahse vetëm deri se sheqeri të shkrijë shtojmë gjalpin e zbutur në temperaturë ambienti, kripë dhe vazhdojmë përzjerjen deri sa gjalpi të lidhet me vezët e të më formohet një masë homogjene, mielllin, pluhurin pjekës dhe vazhdojmë përzjerjen  me spatula ose me një, lugë druri, deri sa na fromohet një brumë jo I rrjedhshëm nga luga pak më I trashë. Në një tepsi me diametër 20 cm. Vendosim në bazë letër pjekje dhe ½ e brumit e hapim në sipërfaqen e bazës duke e niveluar mirë.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha