Lazanjë me mish nga zonja Vjollca

7 Korrik 2020, 12:02 | Përditesimi i fundit: 2020-09-08 12:50:18

Lazanjë me mish

Përbërësit:

1/2 pako peta lazanje

3 kuti Ragu Star ( 90 gr për person)

40 gr gjalp

40 gr miell

500 ml qumësht

Kripë, piper të zi dhe arrë moskat

150 gr djath I butë

50 gr parmixhano

Përgatitja:

Vendosim petët e lazanjës në ujë të ngrohtë. në një tigan shkrijmë gjalpin dhe 2 lugë gjelle miell I përziejmë sëbashku shtojmë pak nga pak qumështin vazhdojmë përzierjen deri sa të na krijohet një salcë e lidhur në  pak më e hollë jo shumë e trashë. Pasi të ziejë shtojmë kripë dhe piper si dhe arrëmoskat. Nëse dëshironi mundnë Ragunë Star mund të shtoni dhe pak pure domate star nëse e preferoni. Në një tepsi fillimisht vendosni 3 lugë gjelle beshamel, në një tepsi fillimisht vendosim 3 lugë gjelle beshamel më pas vendosim petët e lazanjës deri sa të mbulojë komplet sipërfaqen e tepsisë. Spërkasim me pak djath të butë e më pas shpërndajmë ragu star. Mbulojmë ragunë me petat e lazanjës përsëri spërkatim me pak djath dhe përsëri shpërndajmë ragunë me mish. mbulojmë përsëri me petat e lazanjës shpërndajmë djath më pas ragu kështu përfundon shtresa e tretë e mbulojmë me petë me beshamel e më pas e spërkasim me djathë. E mbulojmë me letër alumini dhe e vendosim në furrë në temperaturë 200 gradë Celsius për 20 minuta, më pas largojmë letrën e aluminit dhe e vendosim përsëri në furrë në temperaturë maksimale për 10 minuta të tjera.

Programe të tjera

Shiko të gjitha