Ëmbëlsirë e lagur me çokollatë nga zonja Vjollca

31 Korrik 2020, 09:45

Ëmbëlsirë e lagur me çokollatë

4 kokkra vezë

2 filxhanë çaji sheqer

1 filxhanë qumësht

2 filxhan kafe vaj bimor

3 lugë gjelle kakao

vanilje

250 gr miell

1 pako pluhur pjekës

Shërbeti:

400 ml qumësht

100 gr sheqer

80 ml vaj

3 lugë gjelle kakao

80 gr çokollatë

Përgatitja:

Në një tas rrahim vezët, sheqerim deri sa sheqeri të shkrijë, shtojmë qumështin, vajin, vazhdojmë përzjerjen kakaon, vaniljen dhe përsëri e përzjemë shtojmë pak nga pak miellin pluhurin pjekës I përziejmë mirë të gjithë përbërësit deri sa të na formohet  një masë homogjene jo e trashë. Lyejmë me gjalp një tavë me diametër 25x30 cm. Shtojmë në të brumin dhe e nivelojmë atë. E pjekim në furrën e parapërgatitur në temperaturë 180 gradë Celsius për 25-30 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha