Nishani: Shumicën e vendimeve Basha i merr vetë, 'hijen' e Berishës e ka ushqyer edhe ai që t’i shmanget përgjegjësisë së vendimeve të tij

17 Maj, 22:22

Bujar Nishanin ka mohuar se Sali Berisha, lideri historik i PD, të ketë ndikuar në vendimet e Luzlim Bashës, në lidhje me aludimet e shumta që hidhen në media nga politikanë e analistë të ndryshëm. Në emisionin “5 pyetjet nga Babaramo”, Nishani tha se shumica e vendimeve janë marrë nga vetë Basha. Në lidhje me deklaratat e kryeministrit Edi Rama se Basha është kukull e Berishës dhe Metës, ai tha se këto janë diversion që ai ka tentuar të bëjë në PD. Nishani madje tha se shpesh kjo është përdorur me raste edhe nga vetë Basha për të manipuluar opinion sipas interesit të tij, por që sipas tij realiteti është ndryshe. A duhet të jetë më Sali Berisha aktiv në politikë? Për Nishani kjo është e drejta e tij dhe nuk mund t’i mohohet.

“Nëse hedh një top balte në një shkëmb me cepa balta mbetet atje nëse e hedh në një faqe xhami ajo rrëshqet nuk qëndron. Rama është kundërshtar dhe secili kamp politik ndërton strategjinë elektorale dhe Rama ka kërkuar të bëjë diversion te PD. Unë sot jam ish president dhe kam arritur marrjen e karrierës, po nuk ma heq do të drejtën që për çështje të caktuar të jem aktiv në jetën publike, nuk ma heq dot se kjo është një e drejtë. Dhe çështja e Berishës nuk mund t’i thuhet ti mos flit më, çdo njeri ka të drejtën e vetë. Është opinioni që gjykon. Aftësia e një lideri është të gjejë ekuilibrin midis gjeneratave. Nëse Berisha bën 4 prononcime në ditë, Basha duhet të bëjë 24. Vendimmarrja ka qenë tërësisht e zotit Basha. Unë e ka parë vetë dhe kam konstatuar se ka qenë një tentativë manipulative të përdorej edhe nga vetë Basha se ja unë nuk kam se çfarë bëj, por shumica e vendimeve janë të tijat”, tha Nishani.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha