• Izrael-Palestinë, Agim Nesho: Konflikti më i vjetër i botës së qytetëruar, nuk pritet të ketë zgjidhje të shpejtë

 • Ervin Salianji: Nuk ka qëndrim më të mirë se thirrja e zgjedhjeve për kryetarin e ri të PD

 • Nishani: Shumicën e vendimeve Basha i merr vetë, 'hijen' e Berishës e ka ushqyer edhe ai që t’i shmanget përgjegjësisë së vendimeve të tij

  Bujar Nishanin ka mohuar se Sali Berisha, lideri historik i PD, të ketë ndikuar në vendimet e Luzlim Bashës, në lidhje me aludimet e shumta që hidhen në media nga politikanë e analistë të ndryshëm. Në emisionin “5 pyetjet nga Babaramo”, Nishani tha se shumica e vendimeve janë marrë nga vetë Basha. Në lidhje me deklaratat e kryeministrit Edi Rama se Basha është kukull e Berishës dhe Metës, ai tha se këto janë diversion që ai ka tentuar të bëjë në PD. Nishani madje tha se shpesh kjo është përdorur me raste edhe nga vetë Basha për të manipuluar opinion sipas interesit të tij, por që sipas tij realiteti është ndryshe. A duhet të jetë më Sali Berisha aktiv në politikë? Për Nishani kjo është e drejta e tij dhe nuk mund t’i mohohet.

  “Nëse hedh një top balte në një shkëmb me cepa balta mbetet atje nëse e hedh në një faqe xhami ajo rrëshqet nuk qëndron. Rama është kundërshtar dhe secili kamp politik ndërton strategjinë elektorale dhe Rama ka kërkuar të bëjë diversion te PD. Unë sot jam ish president dhe kam arritur marrjen e karrierës, po nuk ma heq do të drejtën që për çështje të caktuar të jem aktiv në jetën publike, nuk ma heq dot se kjo është një e drejtë. Dhe çështja e Berishës nuk mund t’i thuhet ti mos flit më, çdo njeri ka të drejtën e vetë. Është opinioni që gjykon. Aftësia e një lideri është të gjejë ekuilibrin midis gjeneratave. Nëse Berisha bën 4 prononcime në ditë, Basha duhet të bëjë 24. Vendimmarrja ka qenë tërësisht e zotit Basha. Unë e ka parë vetë dhe kam konstatuar se ka qenë një tentativë manipulative të përdorej edhe nga vetë Basha se ja unë nuk kam se çfarë bëj, por shumica e vendimeve janë të tijat”, tha Nishani.

 • Zgjedhjet për kryetarin e ri të PD, Nishani: Vendimi është i imponuar dhe i pakonsultuar, duket qartë se ka një tentativë për t'u manipuluar

  Vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për të zgjedhur kryetarin e ri të Partisë Demokratike, është një vendim i pakonsultuar dhe që qartazi duket se ka një tentativë për manipulim të këtij procesi. Kështu është shprehur i ftuar në emisionin '5 Pyetjet nga Babaramo' në Report Tv, kryetari i Këshillit Kombëtar në PD, Bujar Nishani.

  Nishani tha se procesi për zgjedhjen e parakohshme të kryetarit është i imponuar dhe se kjo është bërë për t'i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve që solli humbjen PD.'Mbledhja e këshillit ishte e nevojshme, pas procesit zgjedhor është vendi ku mund të merren vendimet më të rëndësishme të PD. Çështjet që u vunë në diskutim ishin të pakonsultuara. Ishte me faktin vendimi për të shkuar në zgjedhje të parakohshme për kryetarin e PD, duke imonuuar një proces i cili është i parakohshëm, por duket qartazi që ka një tentative manipulimi të theksuar dhe për t'i ikur përgjegjësisë reale të analizës së zgjedhjeve. PD ka dalë e humbur nga zgjedhjet e 25 prillit. Për shkak të pritshmërive që kishte PD, ka krijuar dhe ka përcjellë një situatë drame të anës psikologjike, një zhgënjim të strukturave të PD, ka sjellë një kauz brenda strukturës organizative dhe jetës së PD, ka paqartësi të plota tek opinioni publik. Ajo që duhej në këtë moment ishte që Këshilli Kombëtar duhej të ishte mbledhur të të përcaktonte objektivat emergjent të adresimit të situatës. Nuk kam komunikuar me z. Basha, ne si gjithë të tjerët mbetëm të tronditur dhe zhgënjyer nga rezultati i 25 prillit. Këshilli kombëtar duhet të adresonte një proces tek strukturat, të bëhej një analizë thellë tek strukturat e partisë.  Në këtë situatë unë e propozova dje se është e domosdoshme të relaksojmë një ngërç të madh psikologjik që ka pushtuar strukturat e PD. Akti i parë politik duhet të ishte marrja e përgjegjësisë nga drejtuesit e PD-së duke nisur me kryetarin.'- tha Nishani.

 • Më 13 qershor PD shkon në zgjedhje, Basha s'jep as formalisht dorëheqjen

  Më 13 qershor demokratët votojnë për kreun e ri të Partisë Demokratike. Propozimi i Gazment Bardhit për një palë zgjedhje shpejt e shpejt u miratua në Kryesi dhe është konfirmuar edhe në Këshillin Kombëtar të partisë. Kështu pas gati 1 muaj demokratët do të shkojnë drejt kutive të votimit për të votuar lidershipin e ri. Vendimi është i miratuar në mënyrë unanime edhe në Kryesi edhe në Këshill Kombëtar. Propozimi u bë fillimisht nga Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi. Këshilli Kombëtar miratoi gjithashtu edhe vendimin e kryesisë për përbërjen e komisionit të zgjedhjeve për kryetarin e PD me 13 qershor. 

  Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, ka spikatur fjala e kreut të këtij institucioni drejtues në PD, Bujar Nishani ka kërkuar dorëheqjen e parevokueshme të Lulzim Bashës.  Bujar Nishani ka thënë se kjo është situata më e keqe që ka kaluar PD që prej vitit 1997.

 • Kadilli: Faji i Bashës nëse qytetarët e shitën më 25 prill për një thes mielli, ai nuk ngjall shpresë

  Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli gjatë intervistës për Report Tv, tha se Basha  nuk është një lider që ngjallë shpresë dhe të bëhet një figurë e besueshme për qytetarët, por ka bërë që votuesit “ta sheshin për një thasë me miell’.  Sipas Kadillit nuk vihet në pushtet me premtimin se do rrisësh rogat, por me alternativat se ti mund të qeverisësh më mirë. Kadilli tha se kërkon një PD pa njolla dhe t’ia kthejë atë qytetarëve.

  “Shpresa më e mirë vjen kur ti jep garancitë e duhura që do të qeverisësh mirë, jo se do i u rrisësh rrogën. Basha ishte i pabesueshëm pasi çdo kauzë e lë përgjysmë dhe i jep një shembull të keq qytetarit se ti nuk i bën ato që premton. Kjo parti duhet ta bënte individin më të mirë politikisht dhe të mos e shkëmbenin Lulzim Bashën për thes me miell. Ana morale do të më bëjë fitues. Besoj se nga mbledhjet e mbrëmshme të Këshillit Kombëtar, ata u zhgënjyen edhe vetë. PD-ja ime është ndryshe, është detyrim për një lider që të respektojë kontributet, partia duhet të jetë e pastër dhe pa njolla”, tha Kadilli

 • Niset për kurim në shtetin gjerman/ Kunata: Ishte në gjendje të rënduar,u zhduk nga spitali

  Kristina Dauti ka humbur kontaktet me familjen në Shqipëri prej datës 4 nëntor të vitit 2020. 64-vjeçarja me origjinë nga Korça, prej 1 viti jetonte në Hamburg të Gjermanisë e vetme, ku kishte shkuar për t’u kuruar. Kunata e saj Vasilika Dauti, iu drejtua emisionit “Pa Gjurmë” në Report tv për ndihmë, ndërsa rrëfeu sesi më 4 nëntor të vitit 2020 patën të fundit telefonatë me Kristinën. Ajo kishte probleme në ecje që në lindje, ndërsa çalonte, një problem i cili ishte bërë mjaft shqetësues për të kohët e fundit. Gjermania ishte i vetmi vend, ku i kishin dhënë shpresa, aty ku pritej t’i nënshtrohej edhe një operacioni. Pak para se të zhdukej, gjendja e saj shëndetësore ishte përkeqësuar së tepërmi. Kjo gjë vuri në alarm familjarët në Shqipëri, pasi 64-vjeçarja mbylli çdo komunikim të mundshëm edhe në rrjetet e saj sociale. ’Në telefonatën e fundit, kur fola me kunatën time, ajo ishte në një gjendje shumë të rënduar shëndetësore, madje kishte përfunduar në një karrocë me rrota. Kristina më tregoi se ndodhej në një azil, në Gjermani dhe Shërbimi Social atje i kishte vendosur edhe një grua që t’i shërbente. Unë i thashë të kkthehej në Shqipëri, meqë ishte aq keq pasi e pashë edhe në video, që i ishin shtrembëruar duart, këmbët dhe kishte mjaft probleme me kockat. Por përgjigjja e saj ishte se nuk do të kthehej, pasi mjekët atje i kishin dhënë shpresa, madje do t’i nënshtrohej edhe një operacioni’ Si për ironi të fatit, zgjodhi 4 nëntorin, datën e saj të lindjes për të zhdukur çdo gjurmë, thuajse krejt papritur. ’Më 4 nëntor të vitit 2020, që përkon me ditën e saj të lindjes ne i ramë telefonit, i shkruajtëm në messenger, por ajo nuk u përgjigj. Kështu i humbëm kontaktet me të. Ne nuk e dimë çfarë ka ndodhur, nëpërmjet miqve mësuam se iu kishte thyer telefoni, ndoshta mund të ketë përfunduar në ndonjë tjetër azil, por gjithsesi Kristina, kunata ime nuk rrinte kurrë pa më telefonuar, të paktën një telefonatë që është mirë. E pajisur me dokumenta të rregullta, Kristina Dauti jetonte e vetme prej më shumë se 20 vitesh, në Athinë të Greqisë. Për familjarët kjo është hera e parë që 64-vjeçarja shkëput kontaktet me ta. Unë uroj të mos ketë ndodhur asgjë e keqe me fatin e saj, pasi ajo është larguar shumë herët nga Shqipëria dhe na ka munguar gjithnjë në familje. Unë uroj, që ajo ta ketë bërë operacionin, të ketë shkuar gjithçka me sukses. Urojmë që të lidhemi sa më shpejt me të.

  Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv

 • Kadilli për Report TV: Basha ka fytyrën e humbjes, çdo kauzë e lë përgjysmë! Në PD ka 1000 veta më të mirë se ai

  Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike, Fatbardh Kadilli, i cili shpalli edhe kandidaturën e tij për kryetar të PD, tha se problemi me Lulzim Bashën në 8 vite drejtim në krye të PD i solli asaj vetëm humbje duke u kthyer në një person të pabesueshme që ka fytyrën e humbjes dhe jo shpresës për një qeverisje më të mirë. Në një intervistë për Report Tv, Kadilli tha se Basha e ka djegur mundësinë e rikandidimit në zgjedhjet për kreun e PD dhe se po e çon partinë në një spirale zbritëse duke e mbyllur ciklin e tij politik.

  “Basha më rezultatin e 25 prillit mbylli ciklin e tij politik, atë trajektore që ka diçka të re për t’i thënë politikës. Basha ka pasur disa raste të rëndësishme dhe drejtimin e PD për të ekspozuar se sa i zoti është dhe rezultati është negativ dhe më i miri është rezultati i 2015 pas atij momenti devijoi totalisht në aspekt personal dhe aspak politik. Se Basha do zvarritet në politikë ky është vendim i tij. Jam parimisht kundër kufizimit të drejtës për të rikandiduar, Basha e dogji mundësinë e rikandidimit. Pushteti nuk ndërrohet se mbaron turni, sepse opozita nuk mund të jetë kalkulim. Opozita e tij u konceptua si një opozitë që lufton për një vend të dytë. Që në nisje ai është gabim në koncept. Ky vend ka nevojë për ofertë serioze dhe njerëz të besueshëm. Është i padenjë për një lider opozite. PD ka minimumi 1000 veta se Basha dhe se unë, puna është se kush merr kurajën të propozojë diçka të re. Me këtë rrugë të Bashës do shkojmë në spirale zbritëse vetëm shpejtësinë nuk e dimë ende si do ndodh, unë marr perisper ta ngre këtë parti”, tha Kadilli.

  Në lidhje me zgjedhjet për kryetarin e ri të PD më 13 qershor, Kadilli tha se ka një asimetri të madhe pasi Basha ka një makineri elektorale në dispozicion dhe këtë e bënë atë të pabarabartë përpara kandidatëve të tjerë. Megjithatë tha Kadilli ai gëzon mbështetjen morale të demokratëve dhe shpreson që demokratët të votojnë me moral dhe koncepte politike dhe jo për të mos ia prishur liderit aktual.

  “Është një garë asimetrie totale nga pikëpamja e mjeteve për të bërë fushatë pasi Basha ka ngritur një makineri të madhe elektorale përballë Ramës dhe atë  makineri tani e ka në dispozicion edhe për zgjedhjet për kandidatët këtë herë. Unë gëzoj asimetrinë morale dhe moralisht demokratë janë me  mua dhe jo e Lulzim Bashës që është fytyra e humbjes. Shpresoj se ky moral të zgjojë instinktin politik të demokratëve dhe jo atë instinkt për të mos ia prishur liderit, por të shohin veten si lider”, përfundoi Kadilli.

   

 • Trafiku / Ja si është gjendja në rrugët e Tiranës pasditen e 17 majit

 • Bie numri i infektimeve/ 17 raste të reja me COVID, ndërrojnë jetë 3 qytetar

  TIRANË- Në vendin tonë është shënuar një shifër e ulët e rasteve me COVID, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitiv me koronavirus 17 qytetarë, nga 2639 testime të kryera. Betejën me sëmundjen nuk e kanë fituar 3 qytetarë, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Malësia e Madhe, 1 qytetar nga Vlora të moshave 40- 79 vjeç.

  Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,107 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 125,419 që nga fillimi i epidemisë. Ministria njofton se aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 80 pacientë nga të cilët 9 pacientë janë në terapi intensive. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të gjithë qytetarëve të mos e ulin vigjilencën dhe të vijojnë të zbatojnë rregullat për parandalimin e COVID19: Vendosni maskën mbrojtëse në çdo ambient jashtë shtëpisë, shmangni grumbullimet, ruani distancimin fizik; kujdesuni për higjenën vetjake dhe vetëizolohuni kur dyshoni se jeni të prekur nga COVID19.

 • Fier, po ruante fidanët e kanabisit me kallash, 29-vjeçari tenton të arratiset, efektivët e plagosin

  Një 29-vjeçar që u zbulua nga policia teksa ruante një serë me fidanë kanabisi ka tentuar t’i përgjigjet me zjarr efektivëve, por ka përfunduar i plagosur. Policia e Fierit njofton se ngjarja ndodhi në një zonë të pyllëzuar të fshatit Gjorgoz në Cakran të Fierit. Efektivët panë një person që mbante në dorë një armë zjarri kallashnikov.  Thirrjeve për të hedhur armën, i riu nga Patosi, iu përgjigj duke mbushur armën dhe duke e drejtuar nga punonjësit e policisë.Në këto kushte, thotë policia, efektivët kanë qëlluar për ta neutralizuar, ku për pasojë Greseld Shpataraku, mbeti i plagosur në shpatull jashtë rrezikut për jetën.

 • Votime më shumë se një herë? KQZ kryqëzon të dhënat: 2 raste në Berat dhe 2 në Gjirokastër

  Pas kërkesës nga Komisioni i Sanksioneve dhe Ankesave, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë kryqëzimin e të dhënave të pajisjes PEI.  Sipas rezultateve të dala nga kryqëzimi, KQZ njofton se janë 57 raste të dyshimta në Berat, mes të cilave 2 raste kur 2 persona janë shfaqur në 2 QV të ndryshme. Në Berat 19 persona kanë dhënë shenjën e gishtit si nënshkrim biometrik për 53 zgjedhës.

  Por vetë Celibashi ka sqaruar se jo në çdo rast vendosja e gishtit më shumë se një herë përbën votim, pasi mund të ketë raste kur komisioneri ka vendosur gishtin për të drejtuar votuesin se si të bënte identifikimin përmes shenjës së gishtit. Ndërkohë që 74 janë rastet e dyshimta për në Qarkun e Gjirokastrës: 2 raste të dyshimta ku 2 persona janë paraqitur në 2 QV të ndryshme dhe 12 persona kanë dhënë shenjën e gishtit si nënshkrim biometrik për 70 zgjedhës.

  Jo domosdoshmërish këto raste tregojnë se janë raste të votimit të dyfishtë, pasi shumica e të dhënave të gishtave mund të jetë vendosur disa herë nga i njëjti person pasi pajisja nuk e ka kapur për herë të parë. Do të jetë në dorën e KAS nëse këto të dhëna do të përbëjnë argument për pranimin e kërkesës ankimore të LSI dhe PD për rivotim në qarkun e Beratit dhe Gjirokastrës apo nëse do i rrëzojë kërkesat e tyre.

 • Mbyll telefonin në ditën e lindjes / Familjarët në merak për humbjen e Kristina Dautit,në Gjermani

  Humbi kontaktet në nëntor të vitit 2020, në kërkim të Kristina Dauti. 64-vjecarja me origjinë nga Korca, kishte 1 vitë që ishte vendosur në Hamburg të Gjermanisë, për tu kuruar pasi vuante nga probleme shëndetësore, por data 4 nëntor e vitit 2020 do të ishte komunikimi i saj i fundit më të afërmit në Shqipëri. Sipas familjarëve kohët e fundit, gjëndja shëndetësore e Kristinës ishte shfaqur tepër e rënduar, madje disa ditë para se të shkëpuste komunikimin nuk ishte në gjëndje të lëvizte nga shtrati.Denoncimin për humbjen e Kristinës, e ka bërë kunata e saj Vasilika Dauti në drejtorinë e policisë së Korcës pak ditë pas humbjes, por edhe pse kanë kaluar disa muaj nga zhdukja e saj, nuk ka asnjë dritë jeshile për të. Kristina calonte qysh në lindje e ky ishte një element dallues por edhe shumë shqetësues për atë, pasi ajo kishte udhëtuar në disa shtete për tu përmirësuar. 64-vjecarja ishte e pajisur me dokumenta të rregullta pasi jetonte prej më shumë se 20 vitesh në Athinë të shtetit Grek, nuk kishte shfaqur probleme të shendetit mendor, dhe kjo është hera e parë që ajo shkëput cdo lloj kontakti me të afërmit e saj.Për 64- vjecaren, Hamburgu ishte një qytet i panjohur dhe nuk ishte e shoqëruar nga asnjë person tjetër pasi nuk kishte krijuar një familje.Vasilika, kunata e saj bën thirrje në emisionin”Pa Gjurmë” më shpresën se do të mbërrij sërisht në hapat e saj.

  Emisionin "Pa gjurmë" me moderatore Odeta Dume mund ta ndiqni çdo të hënë, të martë, të premte në orën 16:55 dhe çdo të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv

 • “Shtypi i Ditës dhe Ju” me Elda Lamja /16 maj 2021/ Zgjedhjet, ankimimet e PD-LSI, flasin qytetarët

 • “Njerëzit po vriten si pula” qytetari: Më ekzekutuan shokun e ngushtë, të rikthehet ish-ministri Brendshëm

  Një qytetar nga Cërriku u bë pjesë mëngjesin e sotëm në emisionin “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv. Ai tha se i kanë vrarë shokun e ngushtë dhe se njerëzit po vriten si pula e për këtë kërkoi që në detyrë të rikthehej ish-ministri i Brendshëm duke nënkuptuar Saimir Tahirin.

 • Konflikti Izrael-Palestinë, çfarë po ndodh? Flet gazetarja e Report TV Suada Mehmetaj

  TIRANË- Prej vitesh konflikti në Izrael dhe Palestinë nuk kishte qënë në këtë fazë, por tensioni ka qenë gjithmonë atje. Historia mund të shkojë në dekada dhe mijëvjeçarë më parë, por ky shpërthim I ka rrënjët në shpërthim në vite të gjata të mosbesimit dhe zemërimit.

  Edhe pse shkaku i tij kësaj here, është vetëm disa ditë më parë. Pikërisht e Premtja e fundit e Ramazanit. 70,000 adhurues palestinezë, ishin mbledhur në vendin më të shenjtë për myslimanët në Xhaminë Al-Aqsa të Jeruzalemit. Tensionet ishin të larta lidhur me kufizimet e vendosura nga zyrtarët izraelitë ndaj palestinezëve që përpiqen të vizitonin vendin e shenjtë gjatë Ramazanit dhe pas kërcënimit për të dëbuar dhjetëra palestinezë nga shtëpitë e tyre në Jeruzalemin lindor.Një numër i madh i policisë izraelite u vendos në zonë dhe video të shumta nga vendi I ngjarjes tregojnë palestinezët të hedhin karrige, këpucë dhe gurë në drejtim të policisë  ndërsa policia qëllon me plumba gome, gaz lotsjellës. Të paktën 205 palestinezë u plagosën, me më shumë se 85 të shtruar në spitale. Rreth 17 oficerë izraelitë u plagosën dhe gjashtë kërkojnë trajtim mjekësor.

 • Festa e Fitër Bajramit, urojnë krerët e shtetit dhe politikës!

  Krerët e shtetit dhe politikës si dhe ambasadat e huaja në vend kanë uruaur festën e Fitër Bajramit për të gjithë besimtarët e fesë myslimane, pas një muaji sakrificash e solidariteti në Muajin e Ramazanit.

  Mëngjesin e sotëm Kryeministri Rama ka zgjedhur të urojë përmes një postimi në rrjetet sociale. Ndërkohë që ambasada e SHBA dhe ambasadori i Bashkimit Evropian, Soreca, kanë uruar për një vit sa më të begatë pas një periudhë të vështirë pandemie.Ditën e djeshme kanë uruar Presidenti Ilir Meta, Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi dhe kreu i PD, Lulzim Basha kanë uruar besimtarët myslimanë.

 • Vrau shokun e tij, prokuroria kërkon burg për Marjus Demën! Laboratori i ‘Bitcoin’ sapo kishte nisur prodhimin e kriptomonedhave

  Vrasja e Mehmet Qemës, prokuroria e Tiranës i ka kërkuar Gjykatës që të caktoj ‘arrest me burg’ për Marjus Demën me akuzën e vrasjes me dashje dhe armëmbajtjes pa leje.

  Arma e sekuestruar tip pistoletë është dërguar në laboratorin e policisë për t’u ekzaminuar nëse ëhstë përdorur apo jo në krime të tjera.

  Ndërkohë që 4 shokët e tij prokuroria po kryen hetimet për të zbuluar veprimet e tyre në fshehjen e krimit dhe manipulimin e vendngjarjes. Laboratori i monedhave digitale, kriptomonedha gjetur pas krimit rezulton se ishte ndërtuar para disa muajsh dhe sapo kishte nisur prodhimin.

  Asnjë nga të ndaluarit nuk e kanë pranuar pronësinë e laboratorit të kriptomonedhave, por sipas prokurorisë dyshohet se të gjithë të arrestuarit kanë patur dijeni.

  27-vjeçar Mehmet Qema nga Hasi, u vra me një plumb në gjoks nga shoku i tij Marjus Dema pasi ishin duke konsumuar alkool dy ditë më parë. Qema pasi u qëllua nga miku i tij u dërgua me urgjencë në spital, por nuk ka mundur t'i mbijetojë plagëve, pasi plumbi i kishte prekur organet jetësore duke humbur jetën.

  Report Tv siguroi dëshminë paraprake të  autorit, i cili me lot në sy ka thënë në polici se nuk e dinte që arma ka qenë e mbushur me plumba dhe se ngjarja ndodhi nga pakujdesia.

  Në polici dje, përveç autorit janë vetëdorëzuar edhe Frenkli Myftari, 29 vjeç, Erlind Pekën, 27 vjeç, Bralid Aga, 28 vjeç, Blerim Hoti, 23 vjeç dhe Xhuljano Koçi, 19 vjeç, të gjithë miqtë të viktimës dhe autorit dhe ishin në një tavolinë gjatë kohës që ndodhi vrasja, të cilët u shpallën në kërkim pas ngjarjes.

  Në videon e siguruar nga Report Tv pak minuta para se të ndodhte vrasja, dukej 28-vjeçari Marjus Dema, ka marrë armën dhe ia ka drejtuar viktimës, i cili ndodhej në lokal bashkë me pesë shokë të tjerë. Mësohet se kur e ka qëlluar Qema ka qenë i ulur në tavolinë me shokët dhe ka marrë një plumbi që ka rezultuar fatal.

  Në lidhje me ngjarjen policia ka shoqëruar disa dëshmitarë, ku shumica janë miqtë të tyre, të cilët ishin të pranishëm gjatë vrasjes. Pritet që dëshmitë e tyre, por edhe kamerat e sigurisë të bizneseve përreth të sekuestruara nga policia të sjellin zbardhjen e plotë të ngjarjes.   

  Në lokalin e marrë me qira nga Marjus Dema, kontrollit policia ka gjetur edhe një pajisje për të prodhuar online kriptomonedhën Bitcoin. Pajisja ishte e instaluar në ambientet e lokalit, ndërsa kjo ka bërë që në këtë ngjarje të përfshihet edhe Krimi Ekonomik.

 • 'Shtypi i Ditës dhe Ju' me Andi Kapxhiun 13 maj 2021, atentate dhe vrasje, a ndiheni të rrezikuar?

  Diskutime për atentatet mafioze dhe vrasjet e ditëve të fundit. Telefonuesit flasin edhe nëse ata vetë ndihen apo jo të rrezikuar

 • “Shpërthen” qytetari: Kriminelët me pasaporta diplomatike, shteti u jep vetëm kartonin e verdhë

  Shumë i irrituar ishte një telefonues që u bë pjesë e programit “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv. Ai tha se nga ky vend duhet ikur një orë e më parë dhe për vrasjen e Vlorës deklaroi: Shteti zbriti nga makina e viktimës. Shteti kriminelëve u nxjerr vetëm kartonin e verdhë dhe se kriminelët tashmë kanë marrë pasaporta diplomatike.

 • A ndiheni i rrezikuar? Mirditori nuk do t’ia dijë: Jam burrë malësor, shtëpinë e ruaj me sfurk e sopatë

  Në programin e sotëm “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv u fol për atentatet mafioze dhe vrasjet e ditëve të fundit. Një zotëri nga Mirdita u pyet nëse ai vet ndihej i rrezikuar dhe tha: Jam burrë malësor dhe nuk kam frikë. Unë zbatoj ligjet e shtetit dhe nuk merrem me drogë ndërsa shtëpinë e ruaj me sfurk dhe sopatë e mbylli ai bisedën.

 • Ndodh e papritura në emision, qytetari telefonon dhe …: Jam në punë, të marr më vonë

  Një episod i papritur ka ndodhur mëngjesin e sotëm në “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv. Një zotëri mik i programit telefonoi për të folur për temën e ditës dhe më pas një pauze disa sekondëshe ku dëgjohej një zhurmë tha: Andi jam në punë, të marr më vonë. Ndiqeni çfarë ndodhi.

 • Konflikti Izrael-Palestinë, flasin Fatos Klosi, Shkëlqim Hajdari, Plator Nesturi, Erlis Hoxha

  Emisioni Repolitix trajtoi konfliktin mes Izraelit dhe Palestinës pas tensionit më të fundit mes palëve që ka shkaktuar dhjetra viktima. Të ftuar në studio Fatos Klosi, Shkëlqim Hajdari, Plator Nesturi dhe Erlis Hoxha. Pjesë e Repolitix dhe intervista me ambasadorin e Izraelit në Tiranë. 

  Emisionin "Repolitix" me moderator Denis Mingën mund ta ndiqni çdo të martë, të mërkurë dhe të enjte në orën 20:55 në ekranin e Report Tv

 • 'Shtypi i Ditës dhe Ju", ja çfarë shkruajnë gazetat për sot e enjte 13 maj 2021

  Titujt e gazetave per sot, nga makinat qe rrezikojne te ngelin ne kolaudim te familja Berisha nen hetim nga SPAK per pastrim parash e deri tek varferine apo padrejtesine

 • Dita ndërkombëtare e infermierëve/ Kim: Keni qenë frymëzim, SHBA krah jush deri sa të shohim dritë në fund të tunelit nga pandemia

  Në fjalën e saj, ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim ka deklaruar se në këtë betejë me COVID, infermierët kanë qenë një frymëzim për të, teksa tha se SHBA-ja është krah tyre deri në përfundim të betejës me COVID.

  Mirëmbrëma sot në ditën ndërkombëtare të infermierëve nderojmë ato që kujdesen pa u lodhur, për pacientët e tyre. Këtë vit në mes të pandemisë së COVID-19 i jemi mirënjohës infermierëve të personelit mjekësor. Ju keni qenë në vijën e parë të luftës së kësaj pandemie, duke luftuar trimërisht, si gjithmonë, për të shpëtuar jetë. Disa prej jush i është dashur të vajtojnë anëtarët e kësaj familje, që humbën jetën nga pandemia.

  Sot ju bashkohemi për të nderuar infermierët që humbën jetën për shkak të kësaj pandemie. Pavarësisht se sa iu ka kushtuar kjo pandemi, keni gjetur përkushtimin për të vijuar luftën për gjithsecilin për nesh. Për botën ju jeni heronjtë e rinj, heronj që do ju jemi gjithmonë mirënjohës. SHBA-të janë tejet të nderuara për të mbështetur përpjekjet tuaja. Që prej fillimit të pandemisë SHBA ka përkrahur Shqipërinë me mjete profesionale. Siguruam automjete për t’i dhënë mundësinë profesionistëve shqiptarë, për gjurmimin e kontakteve.

  SHBA-të kanë angazhuar më shumë se 4 miliardë dollarë për COVAX për të bërë të mundur sigurimin e vaksinave. E gjitha kjo është mbështetje për personat që kanë bërë punë më të madhe, që nënkuptonte humbjen e jetës, që jeni ju. Ju në fakt keni frymëzuar gjithkënd, përfshirë dhe mua, keni treguar frymë. Ne do të jemi me ju për t’ju ndihmuar në këtë punë të rëndësishme. Sonte është në nderin tim që ndodhem në mesin e heronjve të Shqipërisë. Në fakt sonte bashkohemi me ju, për të kujtuar ata që kemi humbur si dhe zotohemi që do të jemi me ju, deri sa të arrijmë dritën në fund të tunelit”, u shpreh Ambasadorja Kim.

 • Ndryshimet në Kodin Rrugor, Blendi Gonxhe: Do të ketë një ashpërsim të masave administrative!

  Parlamenti ka miratuar paktën e ndryshimeve në Kodin Rrugor, të cilat presin firmën e Presidentit për të hyrë në fuqi. Ndryshimet parashikojnë që kolaudimi i makinave do të bëhet një herë në dy vjet nga një herë në vit që ishte.  Makinat e reja duhet të kalojnë në kontroll teknik tre vite pas regjistrimit në Shqipëri. Për taksitë, auto-shkollat dhe mjetet e tjera të transportit afati i kolaudimit është një herë në vit.

  I ftuar në Report Tv, Blendi Gonxhe, Drejtor i Përgjithshëm i DPSHTRR, tha se do të ketë një ashpërsim të masave administrative, që janë të përsëritur. Gonxhe theksoi me tej se me Kodin e ri Rrugor humbja e pikëve të patentës nuk përbën më një procedurë, por do të bëhet një ri-regjestrim në auto-shkollë.

  Ka një ashpërsim të masave administrative që janë të përsëritura që vijnë nga papërgjegjshmëria ose nga injorimi i rregullave. Ka një përshkallëzim të masave në raport me kohën kur t’i i bën këto shkelje. . Në rast se për një vit bën të njëjtat shkelje tre herë, agravohet masa. Qytetarët duhet të kanë të ngulitur se humbja e pikëve të patentës nuk përbën më një procedurë që do vish të bësh një test normash sjellje, por e kemi ashpërsuar masën dhe do të bësh një ri-regjistrim në autoshkollë. Kur përsërit gabimin përveç gjobës do të kesh edhe penalizim në pikë. Do fillojmë një fushatë të edukatës sesi duhet të sillemi në rrugë dhe si përdorues të rrugës. Do të punojmë shumë të bëjmë progres në këtë punë, për edukatën tek fëmijët.’- tha Gonxhe.

  Gonxhe, tha se brenda muajit maji pritet që të nisë kontrolli teknik i automjeteve. Gonxhe tha me tej se fillimisht do të kolaudohen 150 mijë automjete. Gonxhe tha se në rrugë do të kryhet një kontroll i dyfishtë i vetë punës së tyre.

 • Meteorologu Hakil Osmani: Temperaturat e larta nga sot i lënë vendin reshjeve të shiut e erës

 • Vrau shokun e tij, Marjus Dema gënjeu në polici, arma me të cilën qëlloi Mehmet Qemën është e tij!

  Marjus Dema, i cili pak para mesnatës të së hënës, vrau shokun e tij Mehmet Qema te ‘5 maji” në Tiranë, ka gënjyer në polici lidhur me armën e krimit.

  Gazetari i Report Tv, Sokol Dema ka mësuar se arma ishte e vetë vrasësit edhe pse ky deklaroi në polici se e kishte dërguar vetë Qema në lokalin ku ishin mbledhur me shokët e tyre.  E kishte për disa muaj dhe ishte pa leje.Report Tv mëson gjithashtu se edhe pse fillimisht u raporua se policia do ta konsiderojë vrasje nga pakujdesia, autoritetet vijojne t'i qëndrojnë versioni të vrasjes me dashje deri në sqarimin e situatës. 

 • Mblidhet KAS, shqyrtohen sot kërkesat ankimore për rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit

  Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve është mbledhur sot për të shqyrtuar ankesat për rezultatin e 25 prillit.

  Sot shqyrtohen paditë e depozituara pranë KQZ nga PD, Lëvizja Socialistë për Integrim, koalicioni ABEOK dhe kandidatët e pavarur Bojken Abazi, Kreshnik Merxhani dhe Iljaz Shehu.

  Partia Demokratike kërkon ripërsëritje të zgjedhjeve në gjithë Shqipërinë, përveç 3 qarqeve ku ata fituan. Partia Demokratike ka ankimuar në KAS rezultatin për 9 qarqe konkretisht për Shkodër, Durrësin, Tiranën, Elbasanin, Fierin, Beratin, Gjirokastrën, Korçën dhe Vlorën, duke i cilësuar zgjedhjet e 25 prillit si masakër elektorale nga regjimi Rama-Doshi-Rakipi. Demokratët nuk do të kontestojnë rezultatin për Kukës, Dibrën dhe Lezhën, qarqe ku PD pati epërsi mbi Partinë Socialiste. Edhe LSI pas Gjirokastrës, Beratit dhe Durrësit, ka ankimuar rezultatin në qarqet e Korçës dhe Vlorës.

  Kujtojmë se dje KAS vendosi kthimin për plotësim të kërkesave ankimore nr. 32 me objekt “Kundërshtimin e vendimit të KSHZ-së me nr. 345, datë 04.05.2021 “Për miratimin e Tabelës Përmbledhëse për rezultatin e votimit në zonën zgjedhore, qarku Vlorë, për subjektet zgjedhore dhe kandidatët për deputetë në zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë, të datës 25 prill 2021” me ankues Tasim Mehmeti, kandidat për deputet, qarku Vlorë” dhe nr. 50 me objekt “Shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në qarkun Tiranë” me ankues Kostaq Papa, kandidat për deputet, qarku Tiranë (ABEOK).

 • Vrasja e Bledar Birçaj në Vlorë, përveç policit të antidrogës nga makina del edhe një 20-vjeçar

  Një tjetër video e siguruar nga Report Tv hedh edhe më shumë dritë në lidhje me vrasjen e Bledar Birçajt, ngjarja e ndodhur dy ditë më parë në Vlorë, në zonë e quajtur Bishti i Kalldrëmit.  Përveç policit të  antidrogës Granit Deromema, në pjesën e pasme të automjetit duke se del edhe një i ri, i cili mësohet se është 20-vjeçari Edison Zeneli. 

  Ndërkohë që dje është mësuar se 20-vjeçari në dëshminë e tij në polici ai ka thënë se nuk mbanë mend asgjë dhe se është i traumatizuar.

  Më herët dje u publikua edhe dëshmia e policit të antidrogës, Granit Deromema i cili tha se ishte i trondit dhe se ishte frikësuar se mos plumbat kishin kapur edhe atë.

  ‘Ishim të papërgatitur, na bënë pritë. Ramë direkt pre e breshërisë së kallashnikovit. Pashë dy veta me maska, por nuk i njoha dot. Ishin të kamufluar. Nuk jam në dijeni të ndonjë konflikti të fundit. Jam i tronditur, mendova se më kapën edhe mua plumbat’, ka thënë ai.

  Deri më tani s'ka autorë të arrestuar, ndërsa ekzekutimi u krye nga dy persona, por mendohet të jenë ndihmuar nga të tjerë që i kanë sinjalizuar se Birçaj po vjen.

  Ngjarja e rëndë u shënua mesditën e djeshme në Vlorë ku 40-vjeçari, Bledar Birçaj u vra në një atentat të mirëorganizuar në automjetin e tij “BMË” X5 në vendin e quajtur Bishti i Kalldrëmit.

  Në drejtim të automjetit është qëlluar mbi 30 herë ndërkohë që në trupin e viktimës mendohet se janë konstatuar deri në 7 plumba duke e lënë të vdekur në vend.

  Birçaj kishte vetëm një muaj që ishte kthyer nga Spanja, dhe një nga pistat ku po hetohet janë konfliktet që mund të ketë pasur në Spanjë. Ndaj edhe pista kryesore e hetimeve është përplasja e bandave për trafik droge në Spanjë.

 • Atentati në Elbasan/ Çaka 1 muaj më parë u kthye nga Gjermania, zbardhet dëshmia e gruas

  Report Tv ka mësuar detaje të reja nga ekzekutimi i Everest (Ibrahim) Çakës mbrëmjen e kaluar në Elbasan. Burime për gazetarin Arsen Rusta, bëjnë me dije se Çaka kishte vetëm pak javë që ishte kthyer nga Gjermania, ndërkohë që lëvizte me makinën e shokut të tij, pavarësisht se posedonte edhe mjete të shtrenjta.

  Pista kryesore e ekzekutimit lidhet me serinë e vrasjes së kushëririt të tij në Belgjikë, Arjan Spahiut. Ndërkohë që një tjetër pistë hetimi është edhe larja e hesapeve mes bandave dhe prishje e pazarit të drogës. Para 10 ditësh, Everest Çaka është marrë në pyetje nga prokurorë belg në lidhje me vrasjen e kushëririt të tij Arjan Spahiut, të cilët po hetojnë për zbulimin e vrasjes.

  Çaka mbeti i vdekur në vend, teksa udhëtonte në makinë me bashkëshorten e tij e cila mbeti e plagosur në dorë, jashtë rrezikut për jetën. Bashkëshortja e Çakës ka deklaruar në dëshminë e saj se makina e tyre është goditur nga prapa dhe ato kanë menduar se mos ishte një aksident. Në ato momente, sipas dëshmisë së bashkëshortes është afruar në person i armatosur dhe ka qëlluar në drejtim të Everestit.

  Ndaj Çakës është qëlluar me 12 plumba nga një distancë e afërt, ndërkohë që janë sekuestruar kamerat e sigurisë. Policia ka shoqëruar 20 persona për tu pyetur në lidhje me ngjarjen.

  41-vjeçari kishte lidhje me persona me të shkuar kriminale që kanë mbetur të vrarë pak vite më parë. Më konkretisht, atij i është ekzekutuar vëllai në Barcelonë si edhe kushëriri në Belgjikë. Bëhet fjalë për Ardit (Arjan) Spahiu. Ky i fundit është vëllai i kunatit të Erion Alibej, i arrestuar nga prokuroria e Elbasanit si person i dyshuar për urdhërimin e organizimit të dy vrasjeve. Erion Alibej, organizatori i dy vrasjeve që tronditën qytetin e Elbasanit, më 20 dhe 29 korrik, ka porositur vrasjen e Emiljano Ramazanit dhe shokut të tij, Regis Runajt në Elbasan. 

 • 'Shtypi i Ditës dhe Ju' me Andi Kapxhiun 12 maj 2021 / Vrasjet, politika e turizmi në fokus

  Nga “vrasjet po bëjnë kërdinë” tek “duhet ligj për vetëmbrojtje”. Telefonuesit komentojnë edhe politikën e sezonin turistik

 • Shkodrani kërkon me forcë “ligjin për vetëmbrojtje”: Po na vjedhin e plaçkisin banesat, do na vrasin

  Me një objektiv të qartë telefonoi mëngjesin e sotëm një qytetar nga Shkodra në programin “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv. Ai tha se duhet me patjetër të miratohet një ligj për vetëmbrojtjen pasi po grabiten e plaçkiten banesat dhe rrezikon edhe jeta e qytetarëve.

 • I moshuari e thotë troç: Kurrë nuk bëhemi, urrejmë njëri-tjetrin, duam të jemi të gjithë mbretër

  Në emisionin e mëngjesit “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv një i moshuar me zë të lartë tha: Ne kurrë nuk do hyjmë në Europë dhe kurrë nuk do bëhemi si njerëz pasi ne e urrejmë njëri-tjetrin dhe duam të jemi të gjithë mbretër.

 • 'Të shenjtërojmë Hoxhën për rendin e qetësinë', telefonuesi i shqetësuar: Vrasjet po bëjnë kërdinë

  “Vrasjet po bëjnë kërdinë dhe kjo është e patolerueshme”. I këtij mendimi ishte një telefonues në “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv. Ai tha se në komunizëm kishte rend, e qetësi shpirtërore ndërsa sot krimi po bën kërdinë.

 • A e zgjidhën zgjedhjet krizën? Të ftuar Blendi Klosi dhe Ivi Kaso

  Sekretari për Çështjet Ligjore në PD, Ivi Kaso në një intervistë për “5 pyetje nga Babaramo” në Report Tv tha se kanë dyshime dhe prova se deputetë të rinj të zgjedhur nga zgjedhjet e 25 prillit janë me të shkuar kriminale. Të palogjikshme dhe jo ligjore, e ka cilësuar ministri i Turizmit, Blendi Klosi kërkesën e PD-së dhe LSI-së për ripërsëritje të zgjedhjeve të 25 prillit. I ftuar në emisionin "5 pyetjetet nga Babaramo", Klosi, njëherazi edhe drejtuesi politik i PS-së në qarkun e Beratit, u ktheu përgjigje edhe akuzave të kundërshtarëve që janë blerë votat.

  Emisionin "5 Pyetje nga Babaramo" me moderator Ilir Babaramon mund ta ndiqni çdo të hënë në orën 20:55​ në ekranin e Report Tv

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv