Pajtim Lamaj: Aksident në Spaç, orët me vdekjen përballë

15 Mars, 06:53

Të punoje në galeritë e Spaçit apo dhe të Qaf barit, ishte një prej përballjeve më të vëqshtirë gjatë dënimit politik me punë të detyruar. Pajtim Lamaj, i kaloi të gjithë vitet e tij të burgut, plot 12, në minierat e bakrit dhe Piritit. sa herë hynin në galeritë e vdekjes ën këto miniera, të burgosurit uronin shokët që të dilnin të gjallë prej andej. aksidentet ishin të shumta dhe puna ishte jahstëzakonisht e rëndë. Në një prej ditëve të vështira të punës në minierë pajtim lamaj ishte aksidentuar dhe befas kishte ndjerë mbi vete nëj masiv të madh dheu, shkëmbinjsh e minerali. kisht emenduar se ai ishte çasti i fundëm ën jetë. Por, i copëtuar e mes dhimbjesh të tmerrshme, në një çast ishte kthejlluar dhe kishte kuptuar se gjendej në terr të plotë në mungesë të ajrit në një zgavër të vogël krijuar prej trarëve të minierës dhe gurëve. A do ti shpëtonte kthetrave të vdekjes?

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha