Pilaf bullguri me patëllxhanë dhe ëmbëlsirë në gotë me mandarina / Pjesa e dytë

4 Mars 2019, 09:08

Receta e dytë: Ëmbëlsirë në gotë me mandarina

Përbërësit:

5-6  mandarina
1 pako puding vanilje
1 gotë qumësht
3 lugë gjelle sheqer1 gotë lëng portokalli
200 gr salcë kosi
3 lgj krem pana ëmbëlsire
1 lgj lëng limoni
6 biskota savojard

Përgatitja:

Në një tenxhere të vogël vendosim të ziejë lëngun e portokallit. Trazojmë ½ pako puding me 100 ml qumësht dhe 2 lugë sheqer. Pasi masa të jetë bërë homogjene e shtojmë në tenxheren ku kemi vendosur lëngun e portokallit. E trazojmë me kujdes dhe kur të kalojë në vlim e largojmë pas një minute. E lemë të ftohet dhe më pas shtojmë copëzat e mandarinës. Trazojmë salcën e kosit me ajkë dhe me 1 lugë e gjysëm sheqer. Biskotat i thërrmojmë dhe një lugë gjelle me biskota të thërrmuara e vendosim në gotën e servirjes. Gjithashtu në gotën e servirjes vemë dhe një biskotë vertikalisht. Mbi biskotat e thërrmuara vendosim një shtresë me masën e trazuar me salcë kosi dhe një shtresë me puding me mandarina. E lemë të ftohet dhe të mpikset dhe e servirim të zbukuruar me gjethe mente.

Programe të tjera

Shiko të gjitha