Pulë me petë nga zonja Vjollca

13 Maj 2020, 10:31

Pulë me petë Përbërësit: 5-6 copa pulë 1 pako peta 350 gr krem kosi 3 vezë vaj kripë dhe piper i zi

Përgatitja: Fillimisht vendosim copat e pulës në një tenxhere me ujë të valuar dhe e lëmë të ziejë për 30 minuta. Shtojmë kripë dhe e lëmë mënjëanë. Në një tas rrahim vezët dhe kremin e kosit, i përziejmë mirë duke shtuar pak kripë. Lyejmë një tepsi me vaj dhe vendosim fillimisht 3 petë të rudhura duke I spërkatur me pak vaj. Spërkatim me vezët e përziera me kremin e kosit, e lagim me pak lëng nga mishi. Përsëri vendosim 2-3 petë të rrudhura, I lagim sërish dhe kështu veprojmë derisa të përfundojnë petët. Gjthithmonë duke me shumë pak vaj, me kremin me vezë, kos dhe lëng mishi. Në fund vendosim copat e pulës, I lyejmë me kremin me vezë pak fare vaj dhe shumë pak lëng pule. E vendosim tepsinë në furrë, në temperaturë 200 gradë Celsius, për 25-30 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha