Receta e ditës - Bohçe sfoljat të mbushura me brokoli e salçiçe dhe kadaif me muhalebi / Pjesa e dytë

10 Janar 2020, 13:51

Kadaif me muhalebi

300 gr kadaif

100 gr gjalp

5 lugë gjelle sheqer

1 gotë arra

 

Mbushja

1 litër qumësht

4 lugë gjelle miell

1 filxhan çaji sheqer

3 lugë gjelle niseshte

1 të verdhë veze

200 ml pana ëmbëlsire

1 pako vanilje

Pergatitja:

Fillimisht kadaifin nuk e lëmë në fije të gjata, por e presim imët ose e thërmojmë me duar nëse është I thatë.

Shkrijmë gjalpin në tigan dhe shtojmë në të sheqerin dhe më pas shtojmë pak nga pak kadaifin duke e kaurdisur atë vazhdimisht derisa të arrijmë një ngjyrë të artë të errët. Kur kadaifi të marrë ngjyrë shtojmë arrat e copëtuara dh I përziejmë për 3-4 minuta, largojmë tiganin dhe e lëmë të ftohet kadaifi.

Ndërkohë që ftohet kadaifi, përgatisim mbushjen. Vendosim qumështin në tenxhere për tu ngrohur, ndërkohë që 1 gotë qumësht të ftohtë e lëmë mënjëanë duke holluar në një tas 4 lugë gjelle miell, sheqerin, niseshten, 1 të verdhë veze , I përziejmë mirë me qumështin e ftohtë dhe e shtojmë në tenxhere duke e trazuar vazhdimisht derisa të marrë valë. Largojmë tenxheren, e lëmë derisa të bjerë temperature dhe shtojmë në të kremin pana dhe vaniljen. I përziejmë në rrahësen e vezëve elektrike dhe fillojmë të përgatisim ëmbëlsirën në tavë.

Shtrojmë ½ e kadaifit si bazë në tavë dhe më pas kremin e muhalebisë, e nivelojmë mirë dhe e mbulojmë hollë me kadaif. Vendosim tepsinë në frigorifer për 2-3 orë. Më pas e presim dhe e shërbëjmë. Ju bëftë mirë.

Programe të tjera

Shiko të gjitha