Receta e ditës - Bukë e ëmbël me gjalp e bajame dhe fileto pule me qepë të njoma / Pjesa e parë

24 Prill 2019, 12:40

Receta e parë: Bukë e ëmbël me gjalp dhe bajame

Përbërësit:

250 gr qumësht (i vakët)

1 kub maja e freskët

50 gr sheqer

1 pako sheqer vanilje

500gr miell

1 vezë

100 gr gjalp

Për shtresën e sipërme:

150 gr gjalp

125 gr sheqer

1 pako vanilje

150 gr bajame

Përgatitja:

Në një tas të madh shtojmë qumështin e vakët, 1 kub maja të freskët dhe e tresim në qumësht. Shtojmë 50 gr sheqer, i trazojmë së bashku, shtojmë miellin, pak kripë, 1 vezë të plotë, 100 gr gjalp të butë ambienti. Të gjithë këta përbërës i përziejmë së bashku duke formuar një brumë të butë. E mbulojmë brumin dhe e lëmë të pushojë për 1 orë. Pasi të kalojë kjo kohë spërkatim tryezën me pak miell dhe punojmë lehtë brumin. Vendosim një letër pjekje në tepsi dhe hapim brumin duke e niveluar atë në të gjithë tepsinë. Lyejmë sipërfaqen e brumit sipër me një shtresë gjalpi të butë. Trazojmë sheqerin me sheqer vanilje dhe e shpërndajmë mbi gjalp, gjë që do të bëjë që sheqeri të ngjitet në gjalp. E mbulojmë tepsinë dhe e lëmë të pushojë 15 minuta. Më pas vendosim tepsinë në furrën e parangrohur 200ºC për 20 minuta.

Programe të tjera

Shiko të gjitha